assM JOÖWiONTDEKKINGSREIS! Ontdek Slagharen VOOR MEER INFORMATIE OF RESERVERINGEN: WWW.SIAGHAREN.COM AANBIEDINGSCODE AD10 - 0523 68 30 m reizen@wegener.nl 43 reizen fill 024-3650360 Isssl Zaterdag 22 augustus 2009 foto's Henk van den Boom/GPD Een Portugese vissersvrouw droogt sardines in de zon. Straatje in Vila do Bispo, een dorpje met veel kleine huisjes. leerden kaartlezen en omgaan met een kompas. Een imposant fort markeert de uiterste zuidwestelijk punt van Europa. Door de zeehel den die hier werden opgeleid, we ten we nu dat aan de overkant Amerika ligt. Ik zet mijn ontdekkingsreis voort over land. De weg naar het noor den, richting Lissabon, loopt gro tendeels uit de kust, zodat je vaak kleine, soms onverharde wegen moet inslaan om bij de oceaan te komen. Als je pech hebt, loop je vast op het rommelige erf van een armoedige boerderij, waar een grimmige hond jè terugstuurt. Maar de keren dat je raak schiet, krijg je een mooie prijs. Een rotsi ge baai, waar surfers binnenzeilen op de toppen van hoge golven. Een andere keer beland je in een verstild dorpje, waar ze zo te zien weinig last hebben van de gekte van de eenentwintigste eeuw. Daar vind je altijd wel een eethuis met de overheerlijke bacalhao (stokvis) uit grootmoeders tijd. Ook is er een pension met drie ka mers boven het visrestaurant, waar ik voor een paar tientjes kan slapen. Ik besluit eerst op een duintop te klimmen en foto's te maken van de ondergaande zon. Niet bijster origineel om met dit soort plaatjes Atlantische Oceaan PORTUGAL Lissabon Vila do Bispo thuis te komen, ik weet het. Maar hoe dieper de grote, rode bol in zee zakt, hoe meer ik overtuigd raak dat dit de ultieme digitaal vastgelegde sunset wordt. Komt het misschien door dat kapotte doek, ooit bedoeld als beschutting tegen de felle zon, dat als een flad derende vogel probeert los te ko men uit de strik van de jager? De wind gaat liggen en naarmate de duisternis valt, spreidt de ster renhemel zich uit over dit deel van de aarde waar het nog echt donker is. Ik ontdek sterren waar van ik het bestaan niet meer wist. De zuidwestelijke kust van Portu gal is zowel via het vliegveld van Lissabon als Faro goed be reikbaar. Beide luchthavens lig gen dichtbij en het huren van een auto is niet erg duur. Voor wie de drukke Algarve even wil ontvluchten, is dit deel van de kust zeer geschikt om tot rust te komen. Wie zijn vakantie hele maal buiten de toeristische rou tes wil vieren, vindt in de kleine stadjes genoeg comfortabele hotelletjes voor een vaste stand plaats. Ook zijn er enkele prima campings. Voor meer informa tie: www.visitportugal.com Het ontbijt de volgende ochtend is ietwat rommeling. De jonge gast vrouw holt heen en weer tussen het terras van ons hotelletje en de bar op de hoek waar ze ook nog haar vaste klanten moet bedienen. Boeren, bouwvakkers en de school meester, die allen zwijgend een kop koffie met een glas wijn halen voor ze naar hun werk gaan. Arrifana, Samouqueira, Carvalhal, Porto des Barcas, Almograve: alle maal nietszeggende namen van dorpen op de kaart die pas begin nen te leven als je er binnenrijdt. Soms niet meer dan een tiental witte huisjes. En steeds moet je weer terug naar de rode draad op de kaart, de nationale route, die de Portugese kaartenmakers om een of andere reden steeds weer een ander nummer geven. Bij Vila Nova de Milfontes leidt de weg mij over een lelijke, hoge brug over de Rio Mira. Of Milfontes ook echt duizend bronnen heeft, zoals de naam zegt, kan ik niet ach terhalen. Het kleine stadje is erg geliefd als weekendbestemming bij de Portugese stedelingen uit Lis sabon en Setübal. De 'Prinses van Alentejo' wordt het stadje liefko zend genoemd, naar het lieflijke achterland. Vooral op religieuze feestdagen is het er druk wanneer de bonte processie uittrekt. Dit keer niet door de straten, maar in vissersbootjes over de rivier. Ik laat Milfontes achter me en na een paar kilometer over de N390 sla ik weer af richting kust naar Malpensado. Ik kom bij Sines, de geboorteplaats van de ontdekkings reiziger Vasco da Gama. Met een lus om de kaap gaat de route ver der naar het noorden, langs uitge strekte stranden waar je alle ruim te hebt. Na een half uurtje buigt de weg naar links en ga ik de 20 kilometer lange landtong van Troia op. Links de Atlantische Oceaan, aan de rechterkant de brede monding van de Rio Sado. Zandverstuivingen en dennenbossen gaan geleidelijk over in uitgestrekte golfcomplexen met luxueuze villa's en op de uiter ste punt hotels, casino's en winkel centra en de snelle veerboot die ons naar Setübal vaart. Deze middelgrote stad ademt de sfeer van Lissabon, met zijn restau rantjes waar de kok buiten de vis staat te grillen, hellende straatjes met oud-Hollandse gevels uit de tijd van de Gouden Eeuw en de imposante burcht, omgebouwd tot Pousada, de Portugese staatsho- tels. In Setübal eindigt mijn reis langs de zuidwestkust, zoals de Portuge zen dit gedeelte van hun kust noe men. Zuidwestkust: een weinig ro mantische benaming voor een cos- ta waar ik in een paar dagen ver liefd op ben geworden. De Spaan se Costa Brava heeft zijn naam te danken aan een journalist die hon derd jaar geleden een verhaal schreef over die kust. Waarom zou ik dan geen poging doen dit onder gewaardeerde stukje van Portugal een echte naam te geven? Costa do Felicidade lijkt me wel wat: Kust van Tevredenheid. r.Reageren? redactie.reizen@wegener.nl 3 DAGEN/2 nachten in een volledig ingericht vakantiehuisje type Arizona. Maximaal 2 volwassenen en 4 kinderen. Inclusief max. 90(- voordeel. AANKOMST: 24 t/m 31 augustus, 1, 2,11,18, 25 september en 2 oktober. www.slagharen.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 131