Huaxi, schatrij k socialistisch paradij s 35 spectrum Zaterdag 22 augustus 2009 Zelfs de Are de Triomphe vind je er terug. Wu Renbao, de grondlegger van de welvaart. rijgen allemaal een villa en verdienen goud geld. Het De dorpelingen hebben zelfs geen pa raplu's nodig', jubelt het gemeente- boek over Huaxi. 'Dankzij het over dekt wandelpad van meer dan 10 kilo meter, dat het dorpsbestuur heeft aan gelegd. Nu de droom iedere familie een auto te laten bezitten, is uitgeko men, koopt het dorp kleine vliegtui gen om te voldoen aan de wens van bewoners hun dorp van boven te kun nen bekijken'. Wu Renbao (80) is de grondlegger van de welvaart in Huaxi. Hij bedacht 40 jaar geleden het systeem dat van het dorp, in de woorden van Mao Zedong, 'de hoop van het Chinese platteland' heeft gemaakt. „Tot aan mijn dood zal ik in dienst staan van het dorp", vertelt Wu. Zes jaar geleden droeg hij, na een veertigja rige loopbaan als Partijsecretaris van Huaxi, het stokje over aan zijn zoon Xie'en. Nu verzorgt Wu dagelijks meer dere presentaties in het theater. Tien duizenden bestuurders uit het hele land komen er om te horen hoe hij het 'bes te dorp van China en van de wereld' heeft gemaakt. „Een rijk individu is niet echt rijk", orakelt Wu. „Iedereen moet streven naar een collec tieve economie, waarin elke bewoner werkt voor de welvaart van de gemeenschap." Er zijn drie criteria die recht geven op de weelde van Huaxi: er geboren zijn, er lang durig werken en zichtbaar iets bijdragen, of na je studie een eigen bedrijf in Huaxi op richten. Daar is wel eerst goedkeuring voor nodig van de autoriteiten. Inmiddels delen 2.000 inwoners in de rijk dom. Heel Huaxi telt 35.000 inwoners, inclu sief de 33.000 migranten. Zij werken, voor een normaal Chinees salaris, in de fabrie ken en de winkels. Migrant Chun heeft een kiosk langs de weg. Hij kijkt uit op het zware gietijzeren hek dat de villawijk voor de 'echte' Huaxi'ers scheidt van de rest van het dorp. „Zo zo", omschrijft Chun de verhouding met de mensen achter het hek. „We spreken ze nau welijks. Maar ook voor ons is het leven wel beter hier. Zij hebben veel geld, dus geven ze ook meer uit bij ons." Als grondlegger van de welvaart wordt Wu Renbao in Huaxi op handen gedragen. Wie je het ook vraagt, Wu is verantwoorde lijk voor alles wat goed gaat. Wie heeft het park 'Happiness Garden' ontworpen? Wu. Wie zag geld in de teelt van reuzenpompoe- nen? Wu. Wie is het brein achter het kunst matig meer? Wie is door de president een voorbeeld gemaakt voor het hele land? Wie zag de economische crisis op tijd aankomen en heeft er dus voor gezorgd dat Huaxi ner gens last van heeft? Wu, Wu, Wu. Het was uiteraard ook Wu die inzag dat het dorp niet eeuwig op zijn fabrieken kan vertrou wen om rijk te blijven. Toerisme is het nieu we speerpunt. Huaxi trekt nu al jaarlijks twee miljoen toeristen. Elke yuan die zij uit geven in het dorp wordt verdeeld onder alle bewoners. De grootste attractie is een heuvel met le vensgrote kopieën van beroemde gebou wen. Hier kun je de Are de Triomphe, de Chinese Muur, het Vrijheidsbeeld, de toe gangspoort van de Verboden Stad en het Operagebouw van Sydney allemaal op de zelfde foto krijgen. Achter de heuvel wordt het platteland volge bouwd met kassen, waarin rariteiten wor den gekweekt. Het zijn Chinese toeristen trekkers als 's werelds grootste pompoen en een plant waar zowel aubergines als toma ten aan groeien. Allemaal ideeën van godfa ther Wu Renbao. Uiteraard. Het lijkt allemaal te mooi om waar te zijn. Gastenverblijven die op zichzelf al volledige villa's zijn. Een restaurant waarvan de mu ren zijn bekleed met bladgoud. Voordeuren die nooit op slot hoeven, wegens gebrek aan misdaad. Over anderhalf jaar wringt Huaxi zich zelfs in de top twintig van plaatsen met de hoog ste gebouwen ter wereld. Dan is de Gouden Toren klaar, die met 328 meter op nummer 17 komt te staan. „We hoefden niet eens naar de bank om voor de bouw te betalen", pocht Wu. „Het project kost slecht 2,5 mil jard yuan (bijna 260 miljoen euro). Geen probleem." In Huaxi lijkt niets een probleem. De woon wijken zijn perfecte kopieën van rijkere Amerikaanse voorsteden die de sfeer ademen van een zorgeloos leven. Maar dan in een socialistisch paradijs. De familie Zhu zit aan het eind van de werkdag te eten voor haar huis van 1,8 mil joen yuan (200.000 euro). Vader Zhu moet hard lachen om de vraag of hij ergens an ders dan in Huaxi zou willen wonen. Hij zet zijn fles bier op tafel en zwaait om zich heen. „Kijk om je heen. Ik hoefje het ver schil tussen Huaxi en de rest van China toch niet uit te leggen? Ik ga hier nooit meer weg." Zijn zoon, die 175 kilometer verderop stu deert in Nanjing, beseft dat hij dankzij zijn geboorte in Huaxi bijna letterlijk een gou den paplepel in handen heeft. „Ik kom hier na mijn studie weer wonen. Hier wordt al les voor je geregeld. Het is een erg stabiel le ven, niet zo competitief als de buitenwe reld." Zoon en vader Zhu weten heel goed wat er gebeurt als ze besluiten Huaxi wel te verla ten: hun rijkdom zal verdampen. Wie in Huaxi woont, heeft het goed. Wie vertrekt, houdt nog maar 20 procent van zijn inko men over: het salaris, vermits de baan be houden blijft. De auto's, de huizen, het gra tis eten: allemaal weg. Wie Huaxi verlaat, moet het dorp bovendien betalen voor de ja ren dat er is geprofiteerd van alle voorzienin gen. Het maakt de kans dat iemand zijn burger schap van Huaxi opgeeft, nihil. Maar met zijn gouden pagoda's en groen omzoomde wegen is Huaxi zo'n slechte plek nog niet om tot aan de dood te verblijven. Mits je aan de goede kant van het hek woont. reageren? spectrum@wegener.nl RUSLAND Sjanghai Hongkong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 121