'We identificeren ons steeds meer met de cyborg (haf-mens, haf-machine) dan met de aap Hoogleraar Visuele Cultuur Anneke Smelik Schoonheid in andere culturen Miss Brazilië, Larissa Costa, maakt volgens de ratings op di verse websites de grootste kans om tot Miss Universe ge kroond te worden. foto's AP Venus-figuur De vroegste kunstvormen die in Europa werden gevonden zijn beeldjes van de moedergodin 'Venus' (24.000 v Chr.), met grote borsten, een dikke buik en brede heupen. Ook ten tijde van de schilder Rubens (1577-1640) was de volle vrouw weer even populair. Amerikaanse onderzoekers toonden onlangs aan dat mannen tijdens economisch zware tijden voor vollere vrouwen kiezen. Tijdens een crisis zijn modellen op de cover doorgaans ouder, dikker en groter. Ook is gebleken dat mannen met een financieel onzekere status zich meer aangetrokken voelen tot zwaardere vrouwen. Deze mannen willen volgens de onderzoekers een vrouw die voor zichzelf kan zorgen en niet afhankelijk is van hen. Halsringen In verschillende delen van Azië (Thailand en Birma) en (Zuid-) Afrika is het zelfs tot vandaag de dag een gewoonte om door het dragen van zoveel mogelijk ringen rond de hals de nek zo lang mogelijk te maken. Door het dragen van veel ringen denkt men dat de nek langer wordt. De ringen drukken de nekwervels en ribben naar beneden waardoor de hals inder daad een paar millimeters langer wordt. De ringen kunnen pijn veroorzaken en de huid eronder kan gaan ontsteken. 'Lotusvoetjes' Het inbinden van vrouwenvoeten was jarenlang populair in China. Bij Chinese mannen (aanvankelijk alleen in hofkringen) had een schoonheidsideaal postge vat dat kleine voeten sexy waren, vooral door de invloed die dat had op de (waggelende) manier van lopen. De 'lotusvoetjes' waren een statussymbool. Omdat een vrouw moeilijk kon lopen met zulke kleine en onnatuurlijke voeten moest ze wel binnenshuis blijven. Het voetenbinden betekende echter ook dat de vrouw dus geen werk nodig had omdat ze rijk genoeg was en geen geld hoefde te verdienen. De traditie werd in 1949 verboden. Uitgerekte oorlellen Al duizenden jaren geleden lieten mensen hun oorlellen uitrekken. Men gebruikte hiervoor gewichtjes nadat er een gaatje in de oorlellen was gemaakt. Door de gewichtjes steeds zwaarder te maken werden de oorlel len steeds langer. In Borneo vinden sommige stammen het mooi om oorlellen tot schouderlengte te laten uitrekken. In Tibet beschouwde men mensen met uitgerekte oorlellen als bijzonder wijze mensen. Ook in het westen zijn piercings in oren en de rest van tiet lichaam (weer) in de mode. Wespentaille In de zestiende en zeventiende eeuw droegen zowel mannen als vrouwen korsetten: een soort metalen kooien, die het bovenlichaam lang en smal moesten laten lijken. Vrouwen ondergingen, met gevaar voor eigen leven, schoonheidsoperaties om hun onderste ribben (de zogeheten zwevende ribben) er operatief uit te laten halen zodat hun taille nog meer ingesnoerd zou kunnen worden. Punthoofd De Maya's (300 v. Chr. tot 900 na Chr.) hielden van langgerekte puntige hoofden. Om een punthoofd te krijgen, sliepen baby's met hun hoofdje tussen twee samengebonden planken die vast gezet waren aan het hoofdeinde van het bed. Aangezien de sche delbeenderen niet zijn vastgegroeid werden die kinderhoofdjes uitgerekt en afgeplat aan de zijkanten. Schotellip Een plaatje in de onderlip is nog steeds in trek in Afrika, vooral in Zuid-Afrika. Dit plaatje wordt geplaatst in een gaatje dat ge maakt wordt door er een piercing doorheen te steken. Vervol gens wordt er steeds een groter plaatje ingezet totdat dit groot genoeg is. Een dergelijk plaatje kan wel 15 cm zijn. Bij sommige culturen verkrijgt men zo een hogere sociale status. Witte gezichten Vrouwen in Europa in de Middeleeuwen (400-1555) wilden er zo wit ofwel zo blank mogelijk uitzien. Dit kon men bereiken op twee manieren. Ofwel door zich wit te maken ofwel door zogenaamde aderlatingen. Door dit laat ste kreeg je als dat vaak gebeurde bloedarmoede en dus vanzelf een bleke kleur. Men vond dat als je erg blank was dat je tot de gegoede burgers behoorde. Blan ken hoefden namelijk niet in de buitenlucht te werken. Om zich wit te maken ge bruikte men loodwit. Dat werd rijkelijk toegepast. Laag over laag werd opgebracht. En aangezien loodwit giftig is, zijn er waarschijnlijk heel wat vrouwen aan gestorven. Tatoeages over het hele lichaam De Maori's in Nieuw-Zeeland hebben een unieke stijl voor hun tatoeages. Ze zijn gewend ook hun gezicht helemaal te tatoeëren. De Maori-dames vinden een getatoeëerde man attractiever maar het tatoeëren heeft ook te maken met rituelen. Mannen laten zich meer tatoeëren dan de vrouwen, al laten zij wel hun bovenlip door een tatoeage omlijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11