33 spectrum Zaterdag 22 augustus 2009 foto Jeroen Jumelet/GPD natuurlijke bondgenoten van de PvdA. Het Platform heeft getamboereerd op het behoud van de algemene heffingskorting. De PvdA wilde ervan af, het CDA wilde die in tien jaar afschaffen, de CU was voor behoud. Deze regeling geeft een niet of weinig verdienende partner een fiscale kor ting. Ouders van wie er slechts één werkt, krijgen zo een extraatje. Als compromis wordt deze korting de ko mende vijftien jaar langzaam afgebouwd. Ouders met kinderen tot 5 jaar blijven er recht op houden. „Ik weet niet of onze in terventies de doorslag hebben gegeven. Waarschijnlijk hebben alle geluiden bij el kaar daarvoor gezorgd", zegt Schalk. Bij de formatie, voorjaar 2007, stelde de Christenunie direct dat de partij hecht aan gezinsbeleid. PvdA-Kamerlid Jeroen Dijs- selbloem, nauw betrokken bij de formatie destijds, zegt dat zijn partij meteen liet we ten te hechten aan een 'breed gezin, in alle soorten en maten.' „Als het gezin alleen man, vrouw en vijf kinderen mag betref fen, haken wij af Daarin viel het CDA ons bij." Voor het lidmaatschap van de Vereniging Groot Gezin is de gezinssamenstelling vrije keus, zolang er minstens drie kinderen zijn. „Onze achterban is divers. Gelovig en ongelovig. Bij ons is het gezin het uitgangs punt, niet religie", stelt voorzitter Nell Cou- mans. Zij zegt zeer actief te zijn in Den Haag. „Maar niet iedere politicus ziet ons graag komen. Wij vinden eerder gehoor bij het CDA en de Christenunie dan bij de PvdA. Bij de PvdA krijg ik een kop koffie, ze luisteren beleefd, maar men maakt geen item van het grote gezin. We hebben nou eenmaal meer aan de Christenunie dan aan de PvdA of de WD. Voor vlees moet je ook niet bij de fietsenmaker zijn." Eerlijk is eerlijk, de gratis schoolboeken waar wij al tien jaar voor lobbyen, zijn te danken aan de PvdA, zegt Coumans. „Daar van heeft Mariëtte Hamer haar item ge maakt. Ons aandeel in dit succes is 5 pro cent." De Christenunie heeft haar gezinsstempel op het regeerakkoord gedrukt. Op haar uit drukkelijke wens is het kindgebonden bud get ingevoerd, een gezinsextraatje voor la gere en middeninkomens. Hoe kroostrij ker, des te meer geld. De afschaffing van de flitsscheiding, sinds maart van dit jaar een feit, was voorwaar de voor onze deelname aan het kabinet, zegt ChristenUnie-Kamerlid Joël Voorde wind. „Die was nadelig voor vrouwen, om dat zaken niet goed werden vastgelegd." Een getrouwd stel zonder minderjarige kin deren kon tot maart van dit jaar zijn huwe lijk omzetten in een geregistreerd partner schap en dat vervolgens beëindigen. Dat werkte sneller dan een gewone scheiding. Via de gezinsnota van 'hun' minister Rou- voet heeft de Christenunie meer wensen gerealiseerd. Zo kunnen stellen informatie krijgen over een relatiecursus bij belangrij ke momenten: ondertrouw, bij het aan gaan van een samenlevingscontract en bij aangifte van het eerste kind. Voordewind heeft dat opgepikt bij een bijeenkomst met mensen uit de jeugdzorg. „70 procent van de kinderen die bij jeugdzorg terechtko men, komt uit gebroken gezinnen. Met een cursus als preventie kun je misschien een relatie in stand houden." Voordewind bestrijdt dat zijn partij alleen oog heeft voor het traditionele gezin. Re cent sprak hij op het World Congress of Fa milies, een bijeenkomst van vooral traditio nele christelijke - Amerikaanse - clubs. „Ik heb daar ook aandacht gevraagd voor al leenstaande ouders en voor samengestelde gezinnen." Maar in die toespraak stelde het Kamerlid tegelijkertijd dat de voorkeur uit gaat naar het 'natuurlijke gezin'. Toch verbaast deze christelijke regerings partij soms belangengroepen die niet di rect tot haar achterban behoren. „Mede dankzij de Christenunie kunnen homo paren kinderen uit de VS blijven adopte ren", zegt vice voorzitter Vera Bergkamp van het COC, de belangenvereniging voor homo's en lesbiennes. „Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie wilde deelbemid- deling afschaffen. Maar zo'n bemiddeling via een adoptiebureau in het buitenland is voor paren van gelijk geslacht vaak de eni ge adoptiemogelijkheid." Bergkamp is minder te spreken over het feit dat lesbische vrouwen nog steeds ge dwongen zijn het kind van hun echtgeno te te adopteren. „Daarmee is hun huwelijk niet gelijk aan een heterohuwelijk want daarin hoeft dat niet. Dit dossier loopt al lang, maar het CDA zoekt steeds wegen om het uit te stellen onder het mom van nader onderzoek." Peter Cuyvers is pedagoog en stelt rappor ten over gezinsbeleid op voor het Weten schappelijk Instituut (WI) van het CDA. Deze denktank-draagt met zijn visies bij aan de mening van de partij over allerlei onderwerpen. Cuyvers, wel CDA-lid maar niet gelovig, spreekt voor zijn boeken en rapporten veel met mensen uit het veld. Alle experts pra ten graag met het WI, stelt Cuyvers. „Het is een achterhaald idee dat het alleen om christelijke experts gaat. Van de honderd groepen die bij ons komen, zijn er mis schien twee of drie christelijk." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 119