De souffleurs van het spectrum 32 Zaterdag 22 augustus 2009 Al turvend valt het op: in het regeerakkoord komt maar liefst achttien keer het woord 'gezin' voor, zelfstan dig of in een samenstelling als 'gezinsvriendelijk'. Een record, vergele ken met voorgaande kabinetsakkoorden. De coalitie van CDA, PvdA en Christen- Unie benoemde zelfs een aparte minister voor het gezin: André Rouvoet van de Christenunie. De paragraaf in het regeer akkoord over Jeugd en Gezin begint met de frase: 'Het gezin heeft grote waarde'. De invoering van het kindgebonden bud get, de oprichting van speciale centra voor jeugd en gezin, gratis schoolboeken. Bal kenende IV maakt werk van het gezin. Wie voedt die Haagse warmte? Simpel, de tijd was er rijp voor, zegt direc teur Joan Ferrier van kenniscentrum E-Quality dat onderzoek doet naar onder meer emancipatie- en gezinsbeleid. „Een logisch gevolg van jarenlange discussies en rapporten over gezin en emancipatie, over de combinatie van gezin en werk", stelt Ferrier. „Politici zijn zich er daardoor van bewust geworden dat een gezinsvriende lijk beleid nodig is. Er is een grote diversi teit aan gezinsvormen, het zijn niet alleen vader, moeder en kinderen. Het gaat erom hoe we de toekomst van Nederland rege len. Er moeten meer mensen aan het werk." Bij het CDA ontwaakte in 1994 bij het aan treden van het eerste Paarse kabinet de ge zinslobby in.de Tweede Kamer, stelt Carla van Baaien, directeur van het Centrum voor Parlementaire Geschiedenis van de Nijmeegse Radboud Universiteit. Zonder confessionele partij in de regering was op komen voor het traditionele gezin minder vanzelfsprekend geworden. Dat veront rustte de CDA-achterban, aldus Van Baaien. Toenmalig CDA-fractieleider Enneüs Heerma werd weggehoond door Paars toen hij als oppositieleider een minis ter voor gezinszaken voorstelde. „Maar hij gaf daarmee wel een signaal aan het meer traditionele deel van het electoraat. Poli tiek gezien was dat geen verkeerde stap. Het CDA had een manier gevonden om zich weer te onderscheiden: opkomen voor het gezin." Nog altijd past dit standpunt de partij als een warme jas, stelt Van Baaien. „Bij dit onderwerp vallen electoraal gewin en idea lisme perfect samen met een diepgewortel de overtuiging van een partij die daarmee als bonus veel kiezers trekt." Het CDA heeft volgens haar juist daarom geen druk van maatschappelijke organisa ties nodig om voor de belangen van het ge zin op te komen. De partij is, net als Chris tenunie en SGP, zélf de gezinslobby. „Voor christelijke partijen is opkomen voor het gezin niet meer dan vanzelfspre kend. Het is een bijbelse opdracht." Volgens Ferrier van E-Quality zag de PvdA een paar jaar geleden in dat een ge zinsvriendelijk beleid belangrijk is voor emancipatie van man en vrouw. „Wouter Bos werd daar heel enthousiast over. Bij de kabinetsformatie tussen CDA, PvdA en Christenunie zijn deze issues vervolgens nadrukkelijk naar voren gekomen." E-Quality verstaat onder 'gezinsvriendelijk beleid' het combineren van werken én zor gen voor kinderen. Onder die definitie valt geen thuiszittende moeder met thee pot. Maar het kabinet heeft moeite dat Het gezin staat hoog in het vaandel bij het kabinet Balkenende IV. beeld geheel los te laten. „Dan komt die christelijke kant naar boven", vindt Fer rier, overigens een zus van CDA-Tweede Kamerlid Kathleen Ferrier. „Het kabinet hinkt op twee gedachten. Het streven is meer mensen aan het werk te krijgen. Tegelijkertijd houdt het kabinet de heffingskorting voor de afhankelijke partner (ook wel 'aanrechtsubsidie' ge noemd, red.) nog vijftien jaar in stand. Dan prikkel je mensen niet om te gaan werken." Toch bespeurt zij geen sterke lobby van christelijke gezinsclubs voor wie 'moeder thuis' de ideale leefsituatie is. „Sterker, ik hoor een diversiteit aan geluiden binnen Den Haag. Je hoort juist meer de emancipatorische kant." Peter Schalk, voorzitter van zowel de vak bond Reformatorische Maatschappelijke Unie als het Platform Waarden en Nor men, zou graag willen dat 'zijn' organisa ties meer in te brengen hadden in het Haagse beleid. In het Platform zijn ruim veertig christelijke organisaties verenigd, variërend van reformatorische scholen tot de Bond tegen het Vloeken en de SGP. „Dit kabinet geeft goede aandacht aan het gezin, het beleid is in ieder geval beter dan dat van vorige kabinetten. Maar het kan nog beter." Zo heeft Schalk liever een hogere kinder bijslag dan de huidige subsidie voor kinder opvang. „Ouders kunnen dan zelf kiezen waar ze hun geld aan besteden. Ik ben de Christenunie dankbaar voor de moed die zij heeft om in het kabinet te gaan zitten. Maar op sommige punten lukt niet wat wij zouden willen." Of dat komt door de afgedwongen samen werking tussen twee christelijke partijen met de wereldlijke PvdA, weet Schalk niet. „Ik wil oppassen het te plaatsen in een ge vecht tussen seculieren en christelijken." Het moment om invloed op het beleid uit te oefenen, is tijdens de kabinetsformatie. „Helaas, wij zaten daar niet op de eerste rij. We hebben niet zulke korte lijntjes als de FNV." Die vakbond is een van de kinderkabinet Geen recent kabinet was zo gezinsvriendelijk als Balkenende IV. Wie voedt die Haagse warmte voor het gezin? door Laurens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 118