Ook op het spectrum 30 Zaterdag 22 augustus 2009 Boetes en straffen Kreeft opduiken uit de Oosterschelde: 6 jaar. Open vuur (kampvuur): 180 euro, bij grove vervuiling (bijvoorbeeld autobanden erbij) gaat het proces-verbaal naar de Officier van Justitie (OvJ), die de zaak beoordeelt. Illegaal kamperen: 90 euro. Storten afval: minimaal 60 euro, bij gevaarlij ke afvalstoffen of een grote partij afval wordt het proces-verbaal naar de OvJ gestuurd. Te snel varen: minimaal 60 euro (afhankelijk van de snelheid waar men mee voer). Buiten het daarvoor aangegeven gebied met een snelle motorboot varen: 150 euro. Met voertuigen in recreatieterreinen rijden buiten de daarvoor bestemde paden: 60 euro. Vissen zonder vergunning: minimaal 90 eu ro. Vervuilen oppervlaktewater: min. 90 euro. Vissen zonder vergunning, met meer dan twee hengels: 200 euro. Ongeoorloofd hengelvistuig: 130 euro. Ondermaatse vis vangen of vis niet direct te rugzetten: proces-verbaal naar OvJ. Wie controleert waar? Westerschelde: Waterpolitie van het Korps Landelijke Politiediensten, Rijkswaterstaat, douane, Koninklijke Marechaussee, Algemene Inspectiedienst (AID), Provincie. Veerse Meer (o.m. project Surveillances Veer- se Meer): Waterpolitie, Rijkswaterstaat, doua ne, Koninklijke Marechaussee, AID, Provincie, Waterschap, Regiopolitie, Staatsbosbeheer, Fe deratie Sportvisserij ZuicJ-West Nederland, ge meenten Veere, Middelburg, N-Beveland en Goes. Volkerak-Zoommeer: Waterpolitie, Rijkswa terstaat, douane, Koninklijke Marechaussee, AID, Provincie, Waterschap. Oosterschelde: Waterpolitie, Rijkswaterstaat, douane, Koninklijke Marechaussee, AID, Pro vincie, Waterschap, Staatsbosbeheer. Havens van Vlissingen en Terneuzen: Water politie, Rijkswaterstaat, douane, Koninklijke Marechaussee, AID, Provincie, waterschap. De Crevelingen: Waterpolitie, Rijkswater staat, AID, Provincie. Tot begin dit jaar controleer de de Federatie Sportvisse rij Zuidwest Nederland al leen vanaf de oevers of sportvissers zich wel aan de regels hielden. Wie vanaf een boot zijn hengeltje uitwierp, bijvoorbeeld om op het Volkerak-Zoommeer op snoekbaars te vissen, bleef buiten schot. Dat is verleden tijd. De contro leurs beschikken nu over twee boten, waarvan er één in Zeeuwse wateren vaart. Bij de eerste de beste patrouille -1 juni 2009 - was het raak. Op het Vol kerak-Zoommeer liep een 'sportvisser' tegen de lamp met maar liefst 28 snoek baarzen, ofwel 60 kilo snoekbaars. Zo'n snoekbaars levert wel zo'n 12,50 euro de kilo op, ongefileerd. Commer cieel gezien heel interessant. Maar het mag niet, verklaart controleur Henk Embregts. „Snoekbaars moet altijd wor den teruggezet, tenzij de visser mee doet met hengel vangstregistratie. Daar mee brengen wij de visstand in beeld. Zo'n visser mag er dan drie houden. Maar we zien vaak dat ze er toch méér Het open water geeft een gevoel van vrijheid. Een bedriegelijk gevoel; die vrijheid is betrekkelijk. Op en aan het water gelden regels, zoals overal. Voor watersporters en (sport)vissers is de kans om gepakt te worden bij overtredingen, de laatste jaren toegenomen. Want er wordt volop gecontroleerd. door Ondine van der Vleuten meenemen." Hij kan niet hard maken dat zo restaurants bevoorraad worden, „Maar het is algemeen bekend dat de •horeca illegaal afneemt. Ook al is met Horeca Nederland afgesproken dat dat niet gebeurt. Die vis moet toch ergens heen?" Embregts wil niet beweren dat Zeeuw se snoekbaars op Zeeuwse bordjes komt Veel snoekbaarzen gaan op reis. Naar Urk, bijvoorbeeld. „We hebben in het verleden hier in Zeeland meer dan eens stropers gepakt die uit de om geving van Urk kwamen." Naast de controleboten heeft de Fede ratie Sportvisserij Zuidwest Nederland een 'boa-project'. Een boa is een bijzon dere opsporingsambtenaar, bevoegd om boetes te geven en processen-ver baal uit te schrijven. „We hebben er 33 in dienst. Ze controleren in de federa tieve wateren op de Visserijwet en kij ken of vissers de juiste documenten bij zich hebben. We ondersteunen zo poli tie en justitie bij de handhaving." Eind dit jaar wordt het project geëvalu eerd, maar nu al is duidelijk dat het vruchten afwerpt. „Het aantal zwartvis- sers is van circa 40 procent naar 10 pro cent gedaald." Niet alleen het aantal sportvis sers is de laatste jaren flink toe genomen, ook de watersport is flink in opmars. En waar mensen zijn, gaat het mis. „Het liep allemaal een beetje uit de hand", zegt Luc Stokkerman over de situatie een aantal jaren geleden. Stok kerman is coördinator surveillances Veerse Meer van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. „Mensen hebben op het water op de een of andere ma nier het gevoel dat er minder regels gel den. Of in elk geval, dat ze minder kans lopen gepakt te worden. Mis schien was dat vroeger ook zo, maar we hebben een stevige inhaalslag ge maakt." Bijvoorbeeld met het samen werkingsproject Surveillances Veerse Meer. „Dat is opgezet na aanhoudende klachten van recreanten, ondernemers, gemeenten en het waterschap zelf Klachten over vernielingen, visstrope- rij, afval dat in en aan het water ge dumpt werd, boten die werden gesto len of afgedankt en achtergelaten, het stoken van barbecues op kunststof stei gers, open vuren waarvoor gezonde bo men gekapt werden, parkeermeters die werden opengebroken, illegale recrea tie en noem maar op." Even om aan te geven dat er op en aan het water stikt van de regels: „Wij con troleren op de Wet Verontreiniging Oppervlaktewater, de Visserijwet, het binnenvaart-politiereglement, de Wet Milieubeheer - met betrekking tot af val -het Wetboek van Strafrecht - als het om vernielingen gaat bijvoorbeeld -, de Algemene Politie Verordeningen (apv) van de vier gemeenten om het Veerse Meer en onze eigen 'apv', de Keur van het Waterschap. Daar staat maximum 20 km/u maximum 15 km/u maximum 16 km/u snelvaargebied waterskiën toegestaan waterscooteren toegestaan hoofdvaargeul Westerschelde: verboden voor waterskiërs en waterscooters verboden voor alle vaart droogvallende platen Westerschelde, verboden voor waterskiërs en waterscooters Geel drijfbaken ter markering van snelvaargebied

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 116