Daar giert alweer een DC9 spectrum 28 Groeten uit de hemel Zaterdag 22 augustus 2009 In de serie 'Groeten uit de hemel' vertellen kinderen van bekende landgenoten over de band met hun overleden vader of moeder. Vandaag: Marijn Haisema, zoon van cabaretier Frans Halsema. door Jan Vriend foto Ton Kastermans/GPD Wonderlijk is dat met het werk van Frans Halse ma. Toen hij nog leef de, stond zijn status als cabaretier altijd in de schaduw van grotere namen uit die tijd. Na zijn dood gingen zijn liedjes een eigen leven leiden, op het pad van waardering. Zo groeiden Vluchten kan niet meer en Zon dagmiddag Buitenveldert uit tot klassiekers. Zijn broze liefdesliedje Voor haar, in 1977 opgenomen als anoniem B-kantje, haalt de laatste jaren steeds de hoogste regionen van de Top 2000. Frans Halsema, in 1984 op 44-jarige leef tijd overleden, maakte de teksten samen met woordkunstenaar Michel van der Plas. „De zinnen en de vertolking zijn tijdloos", zegt Marijn Halsema (42). „De kunst is dat ze de clichés weglieten en toch precies be noemen wat je als luisteraar voelt. Voor haar loopt over van de liefde, zonder dat ze daar het platgetreden 'ik hou van jou' voor nodig hadden." Omdat deze liedjes de tijd de baas bleven, kreeg Frans Halsema met terugwerkende kracht het stempel van melancholie opge plakt. „Onterecht", vindt zijn zoon. „Want mijn vader was juist een vrolijke man. Hij liep over van ambities en was altijd met zijn vak bezig, maar dat deed hij vooral met een lach." Marijn is het enige kind van Frans Halse ma en voormalig danseres Anke Cordes. Zijn vader ging bij haar weg toen Marijn 6 was. „Maar ze mochten van mij niet scheiden, want ik had op school gehoord dat je als kind een hele dag zou huilen als je ouders kozen voor een echtscheiding. Ze luisterden naar me. Tenminste, de eer ste drie jaar scheidden ze niet." Toen hij 9 was en aan het idee gewend raakte, werd hun breuk officieel. „Als kind was ik ieder weekend bij hem en zijn vriendin. Dan rotzooiden we wat in de tuin en speelden we een beetje piano. Ook reden we soms samen naar Schiphol om vliegtuigen te bekijken. Dan praatten we over de verschillende luchtvaartmaat schappijen en de soorten toestellen. En wa ren we altijd weer verbaasd dat zo'n zwaar ding zo maar kon opstijgen." „Ik was 16 toen hij overleed. Die avond zat ik naast zijn bed. Hij wist nog maar een paar maanden dat hij keelkanker had. Die laatste weken ging zijn gezondheid opeens heel hard achteruit. Toen bleek dat er niets meer te redden viel." „Dat hij ziek was, was alleen in een kleine kring bekend. Voor de buitenwereld kwam zijn overlijden extra hard aan, want luchtvaart ben gaan werken, zou hij prach tig vinden." De leren jas van zijn vader hangt nog altijd bij hem thuis in de kast. Zijn gouden pla ten, die vroeger bij vader Frans op de wc hingen, bewaart hij in een doos. Met zijn horloge. Zijn piano heeft een ereplek in de kamer. „Toen ik hem kreeg, was hij licht bruin. We hebben hem zwart laten spui ten. Eigenlijk speel ik er niet veel op, maar na zestien jaar vond ik het tijd om hem weer eens te laten stemmen. Komt er een voor mij wildvreemde pianostemmer langs. Die man speelt een paar noten en zegt: 'dit is de piano van Frans Halsema, dit is een piano met een verleden!' Hij pak te er een oud boekje bij en had meteen de gegevens bij de hand. Bleek dat hij hem ja ren geleden aan mijn vader had verkocht. Dan denk ik: is zoiets nou toeval of niet?" Als hij lacht, lijkt hij onmiskenbaar op zijn vader. „In karakter zijn we ook wel een beetje hetzelfde. Allebei ambitieus en alle bei gehecht aan de vrolijke kant van het le ven. En allebei houden we vast aan princi pes." Een voorbeeld: bij het verschijnen van een cd met herontdekte liedjes van zijn vader kreeg hij de uitnodiging om die als zoon-van te promoten op televisie. Maar hij weigerde op te draven in de shows van de vette kijkcijfers. „Dat zou mijn vader plat amusement hebben gevonden. Dus ga ik daar niet zitten om over zijn liedjes te praten." Met het huidige cabaret heeft hij niet veel. „Het is allemaal zo commercieel gewor den. De nieuwe generatie is er nog niet in geslaagd zulke mooie liefdesliedjes te ma ken als mijn vader. Soms denk ik: hij is op tijd gegaan. Want in het cabaret van van daag had hij niet willen meedraaien." Marijn kon een huis kopen omdat zijn va der hem een potje naliet. „Mijn huis is voor de helft van Frans." ieder jaar krijgt hij royalty's van verkochte cd's en van lied jes die op.de radio worden gedraaid. Voor dat geld heeft hij een aparte rekening. „Tegenover mijn vader voel ik me ver plicht er alleen verantwoorde dingen mee te doen. Niet zomaar een etentje of een uitje. Ik bewaar het bijvoorbeeld voor be langrijk onderhoud aan ons huis. Zodat ik kan zeggen: kijk, dat heb ik aan mijn vader te danken. En ik gebruik het geld om de re kening van de begraafplaats te bekostigen. Op die manier laat ik hem zijn eigen graf rechten betalen. Ik weet zeker dat hij daar om zou moeten glimlachen." reageren? spectrum@wegener.nl het publiek had het niet zien aankomen. Dat maakte de verslagenheid in het land zo groot. We kregen stapels brieven en kaarten. Plakboeken vol. De dag nadat we zijn overlijden bekendmaakten, waren zijn liedjes de hele dag op de radio. Eerst was het schrikken om opeens de stem van je gestorven vader terug te horen. Nu zie ik die eerste dag als een versneld gewennings proces. Als ik hem nu op de radio hoor, vind ik het een eer. Mooi voor Frans, dat zijn werk nog steeds wordt gewaardeerd." Frans Halsema werkte vanaf zijn 16e. Ma rijn ook. Na het overlijden van zijn vader zocht hij meteen een andere invulling voor zijn weekends: vliegtuigen schoonma ken op Schiphol. „Dat leverde leuk geld op. Genoeg om uit te gaan en een brom mer te kopen." Toen hij op zijn 18e in dienst moest, werd hij geselecteerd als marinier. Net als zijn va der, jaren eerder. Vader Frans redde het, zoon Marijn werd na drie weken van de training weggestuurd. „De oefeningen waren erop gericht men sen te doden. Ik weet nog dat we met een bajonet in een pop moesten prikken. Toen haakte ik af Dat lag te dicht bij de dood van Frans." Hij kon meteen weer terugkomen op Schiphol. Wat begon als een weekendbaan groeide uit tot een volledige betrekking. Van de werkvloer klom hij op tot het ma nagement. Hij woont samen met een vriendin in Soest: samen voeden ze haar dochter op. Het contact met de vriendin van zijn va der is verbroken en collega's van zijn vader heeft hij na zijn dood nooit meer ontmoet. Zijn moeder is nu 67 jaar. Ze zien elkaar re gelmatig. Op 13 september, de geboortedag van zijn vader, eten ze altijd samen tongfi- let. Net zoals ze dat vroeger met zijn vader deden, op zijn verjaardag. Omdat het zijn lievelingsmaaltje was. Ook op andere momenten kan zijn vader zo maar even dichtbij zijn. „Als ik het lied je Zondagmiddag Buitenveldert hoor, denk ik onwillekeurig aan de tijd dat we daar woonden. Ik ben daar geboren. In die tekst laat hij iedere keer een DC9 voorbijgieren. In gedachten zie ik ons dan weer samen langs de weg naar de vliegtuigen kijken. Dat ik in die dynamische wereld van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 114