Missverkiezing De mooiste van het univers Nederlandse Miss wil winnen voor haar vader Morgen wordt Miss Universe 2009 geko zen. De keus is tus sen 84 vrouwen die allen lang, slank en gespierd zijn. „Ze zijn inwisselbaar. Raciale kenmerken zijn weggepoetst." Wat is mooi? Avalon-Chanel Weyzig (19), de Zwolse die voor Nederland meedingt naar de titel van Miss Universe, kreeg deze week een klap te verwerken. Haar vader die naar de Bahama's zou vliegen om haar te steunen werd op dag van vertrek met hartfalen opgenomen in het zieken huis. „Ik ga nu nog harder mijn best doen om te winnen voor mijn vader", laat de Zwolse weten in de schaarse momenten dat ze contact mag hebben met haar ma nagement. Als Avalon-Chanel wint, wordt ze de tweede Nederlandse Miss Universe. Al leen Angela Visser ging haar voor in 1989. Visser is inmiddels actrice en woont in Amerika. Ze speelde onder meer rolletjes in de tv-series als Friends en Baywatch. Bij de Miss World-verkiezingen, de Britse tegenhanger van de Amerikaanse Miss Universe, won Nederland twee maal. Co- rine Rottschafer werd eerste in 1959. Haar overwinning leverde haar 4.000 gulden contanten, een auto en benzinebonnen voor 16.000 km op. Omdat ze geen geld had om haar auto van Londen naar Am sterdam te transporteren, verkocht ze de auto en benzinebonnen voor 6.000 gul den. Catharina Lodders won in 1962. Kort daarna ontmoette zij de Amerikaanse zwarte zanger Chubby Checker. Het stel trouwde. Speciaal voor haar schreef hij de hit 'Loddy Lo'. In 2002 won Azra Akin, ge boren en opgegroeid in Nederland. Ze schreef zich in als Miss Turkije omdat ze zo meende meer kans te maken. Miss Universe doet een jaar liefdadigheids projecten (met name aids). Hiervoor krijgt ze 100.000 dollars aan salaris en een jaar kost en inwoning in New York, een kroon ter waarde van 120.000 dollar, een vakantiehuis in Mexico, sieraden, een studiebeurs, een jaar lang gratis make-up en vliegreizen. door Monique Prins Met een geleende avondjurk (in de hare zat een brandgat) won Corine Rott schafer in 1959 geheel onverwacht de Miss World- verkiezing. Zij was de eerste Ne derlandse die een internationale prijs won in de vele schoonheids wedstrijden die ook wel verkiezin gen van 'het mooiste meisje in bi kini' worden genoemd. „Ho ho, de mooiste in badpak, hooF. Je kon toen echt niet in een bikini op een podium staan. Ook op het strand was bloot nog taboe." Er is veel veranderd in de afgelo pen vijftig jaar, zegt Corine, die ja renlang het eerste Nederlandse modellenbureau runde. „Wij de den maar wat. Het was lang niet zo professioneel. Ik ging naar de verkiezing in mijn eigen badpakje en met zelfgemaakte kleding. En niemand werkte toen echt aan haar lichaam. Wat je van moeder natuur had gekregen, nam je mee. De vrouwen van nu hebben veel mooiere lichamen, veel strakker en gespierder." Het schoonheidsideaal voor vrou wen is de laatste decennia verscho ven naar steeds slanker, langer en getrainder, zegt ook Anneke Sme- lik, hoogleraar Visuele Cultuur. „Vrouwen zijn de laatste jaren enorm vermagerd. Was het in de tijd van Marilyn Monroe nog mooi om vrouwelijke rondingen te benadrukken, sinds het model Twiggy in de jaren zestig geldt: hoe slanker hoe beter. De laatste tien jaar is daar het ideaal van fit heid nog bijgekomen. Een mooi lichaam is een gespierd lichaam, het mag in geen enkele manier flubberig zijn." De nadruk is verschoven van aan geboren schoonheid, naar maakba re schoonheid, stelt Smelik. „De in vloed van wetenschap en technolo gie zijn steeds sterker voelbaar in ons leven. Met sport, fitness en chirurgie kun je het lichaam con strueren dat je wilt hebben. We identificeren ons steeds meer met de cyborg (half-mens, half-machi- ne) dan met de aap. We gaan steeds verder weg van de natuur en meer richting cultuur." Door de emancipatie van de vrouw is het ideaalbeeld androgy- ner geworden: mannen worden vrouwelijker, dat zie je bijvoor beeld aan het wegscheren van borsthaar, vrouwen worden man nelijker, het krachtige gespierde lichaam van Madonna is daar een goed voorbeeld van." Smelik vindt het opvallend hoe zeer het westerse schoonheidside aal tot een wereldwijd ideaal is ge maakt. „Als je naar de vrouwen van zo'n Miss Universe-verkiezing kijkt zie je dat etnische kenmer ken zijn weggepoetst. Het zijn in wisselbare schoonheden. De vrou wen uit Afrika hebben niet de ken merkende bredere neuzen, de vrouwen uit Azië niet de kleinere spleetogen. Iedereen is mooi vol gens het westerse ideaal, met een klein kleurtje. Het is de westerse kolonisering van het ideaalbeeld." Smelik deed onderzoek naar de positie van zwarte fotomodellen, een verschijnsel van de laatste 25 jaar. In 1968 ontstond er nog grote consternatie tijdens de Miss Uni verse-verkiezing toen een zwarte miss, Anne Marie Braafheid uit Curasao, onverdiend tweede ein digde terwijl ze haar directe, blan ke, rivale op alle vlakken de baas was. In 1976 nog stuurde Zuid-Afri- ka twee missen naar de Miss World: een zwarte en een blanke. „Er is veel verbeterd. Vroeger mochten zwarte modellen niet eens meedoen. Toch zal iemand als Naomi Campbell zelden haar etnische kenmerken benadrukken. In reclames wordt ze soms afge beeld met een pruik met steil, blond haar en met blauwe contact lenzen. Maar een blank model Claudia Schiffer zie je nooit met 'zwarte' kenmerken." Fotomodellen en missen zijn sym- Over smaak valt te twisten, toch bestaat er zoiets als universele schoonheid. Sinds de jaren zestig zijn de ideale schoonheidsmaten voor de (westerse) vrouw 90-60-90. De 90 cm voor de heupen, 60 cm voor de taille en 90 cm voor de borsten hebben een biologische achtergrond: ze staan voor vruchtbaarheid. Vrouwen met brede heu pen kunnen makkelijker kinderen krijgen, en met grote borsten kun nen zij hun kinderen beter voeden. De slanke taille (opnieuw in de mode sinds het succes van model Twiggy in de jaren zestig) bena drukt de grootte van heupen en borsten. De biologische prikkel zit zo diep dat zelfs mannen zonder kinderwens ervoor vallen. Een andere universele voorkeur is symmetrie. Uit wetenschappelijk onderzoek komt naar voren dat zowel mannen als vrouwen een ge zicht mooier vinden naarmate het symmetrischer is. De hersenen herkennen dergelijke gezichten als gezond: er zijn immers geen af wijkingen. bolen van het perfecte lichaam, zegt psycholoog Liesbeth Woert- man. „Dun en gespierd zijn de nieuwe idealen, neergezet door de media. Door de techniek van het photoshoppen worden alle foutjes geretoucheerd. Elk oneffenheidje is met een muisklik te manipule ren. Zelfs de bloedmooie fotomo dellen zijn niet zo mooi als de fo to's in de bladen. Maar deze vrou wen zijn wel de rolmodellen voor veel jonge, onzekere vrouwen." Officieel willen miss-verkiezingen meer zijn dan een schoonheids wedstrijd. De winnares moet een combinatie zijn van beauty, brains en body. Daarom moeten sinds enige jaren ook vragen beantwoor den over hun ambities en interes ses. Die interviews bestonden nog niet in de tijd dat Rottschafer mee deed. „Ik zag het toen ik weer een keertje achter de schermen mee mocht kijken. Stel je er niet te veel van voor. Al die beeldschone meis jes dromen van een carrière bij de televisie. Ze kwebbelen maar wat. En dan die Amerikanen altijd met hun wens voor wereldvrede... Dat geeft de verkiezing echt niet meer inhoud." Maar hoe is het eigenlijk om een jaar lang de mooiste vrouw van de wereld te zijn? „Ik vond het leuk. Ik heb veel gereisd, veel geleerd, vooral wanneer ik 'nee' moet zeg gen. Maar ik dacht meteen: er lo pen op straat veel meisjes die mooier zijn dan ik. Ik had alleen de mazzel dat zij niet meededen." reageren? nieuwsredactie@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10