Eindeloze zoektocht naar perfecte song die onder je nagels kruipt Literatoren en zanger brengen ode aan Claus Meezingen met kinderliedjes van Woody Guthrie 19 zeeland nazomer festival zaterdag 22 augustus 2009 Tom Helsen: „Het is heel belangrijk om te blijven evolueren. In eigen land heeft de Vlaamse muzikant Tom Helsen (33) allang geen introductie meer nodig. In Nederland is hij nog be duidend minder bekend. Helsen zeifis er van overtuigd dat daar verandering in komt. Vroeg of laat. door Rolf Bosboom Hij ademt nu muziek. Toch was niet van jongs af aan duidelijk dat dit zijn roeping was. „Ik ben eigenlijk vrij laat begonnen met muziek spe len", zegt Tom Helsen. „Ik denk dat ik een jaar of zeventien was toen ik voor het eerst een gitaar in mijn handen had. Normaal begin je met het naspelen van je helden, maar dat heb ik nooit gedaan. Het eerste wat ik deed was het ma ken van een liedje, heel kleinschalig nog. Toen had ik meteen het gevoel van: dit wil ik de rest van mijn leven gaan doen. Dat was heel bizar." Hoewel hij ze niet naspeelde, had ook Helsen zijn helden. „Ik was vroeger erg bezig met alternatieve muziek. Bij het eerste album dat ik gemaakt heb, dacht ik vooral aan Buffalo Tom. Je moet ergens een referentiepunt hebben. Maar over de jaren heen is mijn muzieksmaak gigantisch veranderd. Het is heel belangrijk om te blijven evolueren. Maar het melancholische dat mijn muziek ken merkt, zat er al vanaf het begin in." Het talent van Helsen kwam voor het eerst aan de oppervlakte in 1996, toen hij als tweede eindigde bij Humo's Rock Rally, achter Joost Zweegers (No vastar), die al langer aan de weg timmerde. „Joost is uiteindelijk voor mij superbelangrijk geweest. Dankzij hem heb ik vijfjaar schrijfervaring kun nen overslaan. Over mijn eerste album zei hij: ik vind het goed, maar het zou nog beter zijn ge weest als je dat-en-dat had gedaan. Later heb ik hem ideeën voor nieuwe liedjes laten horen, met de gedachte: help me voordat ik het zelf verkloot. Uiteindelijk heeft hij zelfs twee, drie nummers meegeproduceerd. Door knippen en plakken liet hij bepaalde melodieën veel meer op de voor grond komen. Wat Novastar voor mij heeft ge daan, heb ik vijfjaar later zelfbij Milow gedaan, door hem veel te begeleiden. Ik heb de weten schap van Joost op die manier voortgezet." Helsen rept vaak over zijn zoektocht naar de per fecte popsong. Die is nooit voltooid. „De bedoe ling is dat ge daar nooit geraakt. Als je dat perfecte nummer vindt, is het ook voorbij. Soms kom je er voor je gevoel dicht in de buurt, zoals met Sun in her eyes en Easy. Die zijn bijna helemaal af" „Ik heb me gespecialiseerd in drieminutensongs, net zoals Novastar en Crowded House. Nummers met vaak dezelfde structuur en als belangrijkste kenmerk dat het pakkend is. Ze kruipen onder de vingernagels, hoor ik vaak. Dat vind ik een van de mooiste complimenten die je kunt krijgen." Zeker de laatste jaren waren zeer succesvol, met diverse grote hits. Daaronder onlangs Home, sa men met Geike Arnaert (ex-Hooverphonic) opge nomen als themanummer voor Music For Life, de Vlaamse variant van Serious Request. „Ik ben heel blij dat we zo'n mooi nummer hebben kunnen koppelen aan zo'n goede actie." In eigen land neemt Helsen nu wat gas terug. „Na twaalf jaar wil ik me voorlopig focussen op het schrijven voor anderen." In België zal hij de ko mende tijd dan ook weinig optreden. „We gaan wel proberen in het buitenland voet aan de grond te krijgen." Dat geldt zeker voor Nederland. „Het hangt toch allemaal af van één nummertje. Radio presentatoren roepen dat ze mijn muziek geniaal vinden, maar ze zetten die niet op de playlist. Het is een kwestie van blijven proberen. Het hoeft ook niet nu-nu-nu te gebeuren, maar ik weet zeker dat het vroeg of laat zal gebeuren." Tom Helsen: za. 5 sept., aanvang 21.00 uur, Abdijplein Middelburg. De Wintertuin verzorgt jaarlijks een bij zondere literaire avond tijdens het Nazomerfestival. Dit jaar maakt het literair productiehuis speciaal voor het evene ment een poëzieprogramma dat is opgedra gen aan Hugo Claus, die vorig jaar maart op 78-jarige leeftijd overleed. Drie auteurs bren gen een ode aan de auteur en zijn werk: Dich ter des Vaderlands Ramsey Nasr, roman schrijfster en essayiste Connie Palmen en Jo ke van Leeuwen, de huidige stadsdichter van Antwerpen. Zij lezen werk van Claus en hen zelf voor. Zanger Bert Ostyn van de Vlaamse band Ab- synthe Minded, drie jaar geleden te zien op het Abdijplein, brengt een nummer ten geho re dat hij heeft gemaakt op basis van het ge dicht Envoi van Claus. Hommage aan Hugo Claus: di. 1 sept., aanvang 19.00 uur, Abdij Middelburg. Kinderen worden niet vergeten bij het Nazomerfestival. Jan De Smet (be kend van De Nieuwe Snaar) zorgt sa men met Arne Van Dongen voor een muzi kaal muziekfeest. Uitgangspunt zijn de num mers die de Amerikaanse folklegende Woody Guthrie ooit voor zijn eigen kinderen: speelse en vrolijke deuntjes met een Amerikaanse on dertoon, waarvan Frank Vander Linden er veertien in het Nederlands heeft vertaald. De Smet zingt ze en speelt ze samen met Arne Van Dongen op de contrabas en nog 49 ande re instrumenten. Meezingen is de boodschap. Lejo (van Sesamstraat) is drie dagen in Mid delburg met de theatervoorstelling Hands up!, waarin hij kinderen meeneemt naar de we reld van zijn bijzondere, grappige poppen die enkel bestaan uit handen en ogen. 'Woody Express', Jan de Smet Arne Van Don gen: wo. 2 sept, 15.00 uur, Abdij Middelburg. 'Hands up!' van Lejo: wo. 2 t/m vr. 4 sept., 16.30 en 17.30 uur, Abdij Middelburg. Jan de Smet en Arne van Dongen foto Johan Jacobs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 103