buitenland 19 mag in vrijheid sterven leeuw, wie thuisblijft een vos' Ambtenaren aangehouden om golf bomaanslagen Twee man vast voor Britse juwelenroof Neonazi Mahler als advocaat geroyeerd Stenigingsfeest India verboden Branden verwoesten bossen in Spanje Militairen VS trainen mentale weerbaarheid Heroïne verstopt in heilige koran vrijdag 21 augustus 2009 terrorist gezicht terwijl hij aan boord gaat van het vliegtuig dat hem naar zijn vaderland Libië brengt, foto Danny Lawson/AP grond. Er waren 189 Amerikanen aan boord. Al-Megrahi heeft een vergevorder de vorm van prostaatkanker en on der de Schotse wet kunnen gedeti neerden die minder dan drie maanden te leven hebbén, in aan merking komen voor vrijlating 'uit compassie'. Minister Kenny MacAs- kill stelde dat Al-Megrahi 'nu wordt geconfronteerd met een rechtspraak van een hogere macht'. „Hoewel Al-Megrahi geen medelijden toonde met zijn slacht offers is dat niet voldoende reden om in zijn laatste dagen geen com passie te tonen met hem en zijn fa milie", aldus MacAskill. Kort nadat bekend werd dat Al-Megrahi zou worden vrijgela ten, werd hij naar het vliegveld van Glasgow gebracht waar het pri- vévliegtuig van de Libische leider Muammar Kadhafi hem opwacht te. Al-Megrahi liet weten 'uiterst opgelucht' te zijn. In de VS is echter met afschuw ge reageerd op zijn vrijlating. Presi dent Obama noemde het 'een ver gissing'. De man had onder huis arrest geplaatst moeten worden. Minister van Buitenlandse Zaken, Hillary Clinton, zei eerder deze week dat het 'absoluut verkeerd is om iemand vrij te laten die is opge sloten voor betrokkenheid bij zo'n voor mij zeker dat ik zou gaan stemmen. Gelukkig is er tot dus ver niets gebeurd." De meeste mensen die hier naar het stembureau komen, zijn Ha- mid Karzai zat. Ze zijn van me ning dat hij de afgelopen zeven jaar niet veel heeft betekend voor het volk. „Karzai heeft geen veilig heid gebracht in het land. Ik hoop dat de nieuwe president dat wel zal doen. Zolang de nieuwe rege ring niet met de Taliban samen werkt, zal de situatie hier niet ver anderen", zegt Burhan. En dan komt er toch nog een vrouw aanlopen. Ze begroet mij vriendelijk, maar als ik haar een paar vragen wil stellen, loopt ze gauw het stembureau in. Als ze weer naar buiten komt, vraag ik haar waarom ze mij geen ant woord geeft. „Het maakt mij allemaal niet meer uit. Ik ben oud en ik heb mijn tijd gehad. Ik heb geen goed woord over voor alle regeringen die Af ghanistan heeft gehad. Toch ben ik gaan stemmen. Ik wil een goede toekomst voor de jongeren. Wie komt stemmen is een leeuw en wie thuisblijft is een vos." 'Karzai heeft geen veiligheid gebracht in het land' LONDEN De Britse politie zegt twee man nen te hebben aangehouden in ver band met de grote juwelendiefstal van 6 augustus. De politie verschaf te geen verdere bijzonderheden. Bij de diefstal in Londen werden tientallen sieraden ter waarde van veertig miljoen pond (46 miljoen euro) buitgemaakt. De diefstal werd gepleegd door twee mannen die onberispelijk gekleed waren. BERLIJN De Duitse neonazi Horst Mahler mag zijn beroep van advocaat niet meer uitoefenen. De Duitse federa le Orde van Advocaten heeft hem geroyeerd. Mahler werd in februari tot zes jaar cel veroordeeld wegens ontkenning van de Holocaust en aanzetting-tot haat. Mahler was ooit medeoprichter van de ex treemlinkse Rote Armee Fraktion (RAF). BHOPAL Een eeuwenoud feest waarbij men sen in India elkaar bekogelen met stenen is voortaan verboden. Tij dens het jaarlijkse festival probe ren teams een boom in het midden van een rivier tussen twee dorpen te bereiken. Om elkaar te hinderen is veel toegestaan. Door het gooien met stenen zijn al veel mensen om het leven gekomen, duizenden mensen raakten gewond. BAGDAD MADRID Bosbranden hebben in Spanje en Portugal duizenden hectare natuur gebied verwoest. In het noordoos ten van Spanje streden brandweer lieden op een militair terrein tegen de vuurzee, die al 6000 hectare in de as heeft gelegd. In Portugal woe den talrijke kleine branden. Een daarvan ging de grens met Spanje over en verwoestte in een natuur park bij de Salamanca 400 hectare. WASHINGTON Vanwege het groeiende aantal Ame rikaanse militairen dat zelfmoord pleegt of aan een depressie lijdt, heeft het leger een speciale menta le training verplicht gesteld. De training moet hen emotioneel weerbaarder maken. Vorig jaar pleegden 128 militairen zelfmoord, tegen 115 in 2007. De missies in Irak en Afghanistan vormen een zware belasting voor de soldaten. JAKARTA De koran is niet voor alle Indone siërs een heilig boek. Dat bleek tij dens een controle op de luchtha ven van Jakarta, de hoofdstad van het land met het grootste aantal moslims ter wereld. Twee smokke laars bleken gaten in de bladzijden van het gebedsboek te hebben ge knipt, waarna ze er vier zakjes he roïne ter waarde van omgerekend 42.000 euro in hadden geplaatst. afgrijselijke misdaad'. Daarnaast drongen zeven Amerikaanse sena toren er bij de Schotse minister op aan om de vrijlating te blokkeren. Amerikaanse nabestaanden uitten al wekenlang hun woede over de mogelijke vrijlating van 'deze terro rist'. In Groot-Brittarinië staan de mees te nabestaanden achter de beslis sing van de Schotse regering. Ve len betreuren echter dat de Libiër het hoger beroep heeft ingetrok ken. Veel Britten twijfelen aan de schuld van Al-Megrahi en hoop ten dat er bij de behandeling van het hoger beroep nieuwe bewijzen aan het licht zouden komen. De autoriteiten in Irak hebben tien hoge beveiligingsbeambten aange houden in verband met de ver woestende aanslagen van woens dag in Bagdad, waardoor zeker 101 personen om het leven kwamen. Ze worden verhoord over fouten die zijn gemaakt met de beveili ging in de hoofdstad. Onder meer ministeries werden ge troffen. De aanslagen gebeurden rond hetzelfde tijdstip. De autoritei ten vermoeden daarom dat extre misten van de soennitische min derheid in Irak verantwoordelijk zijn voor het bloedbad. Twee ver dachten van de aanslagen werden woensdag al opgepakt. Iraakse veiligheidstroepen begon nen onlangs de betonnen muren te ontmantelen die mede de veilig heid in de hoofdstad moesten waar borgen. De recente geweldsgolf be tekent echter vermoedelijk dat de geplande normalisering van het straatbeeld vertraging zal oplopen. Bagdad was ook gisteren weer het toneel van een aanslag. In een res taurant vielen twee doden bij een aanslag met een bomfïets. Volgens de Afghaanse president Ham id Karzai werden op de ver kiezingsdag 73 aanslagen gepleegd in vijftien provincies. Hij noemde de verkiezingen een succes. De Afghaanse veiligheidsdienst meldt dat bij de aanslagen 26 do den zijn gevallen - acht soldaten, negen politiemensen en negen burgers. Voorlopige uitslagen van de verkie zingen worden zaterdag verwacht. De zittende president Karzai lijkt favoriet, maar bij een lage op komst in het zuiden en een hoge opkomst in het noorden zouden de kansen kunnen omslaan ten gunste van zijn belangrijkste ri vaal, oud-minister van Buitenland se Zaken Abdullah Abdullah. Een vrouw verlaat het stemhokje in een stembureau in Mazar-i-Sharif in het noorden van Afghanistan. foto Farzana Wahidy/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9