81 buitenland Karadzic krijgt hulp van Bildt Dader Lockerbie 'Wie stemt is een CIA besteedde jacht op leden Al Qaida uit Ahmadinejad maakt nieuw kabinet bekend Opnieuw grootscheepse *5;* loodvergiftiging China tegen woord leuk' GRATIE VS reageren met afschuw op vrijlating vrijdag 21 augustus 2009 WASHINGTON - De Amerikaanse ge heime dienst CIA heeft in 2004 medewerkers van het particuliere beveiligingsbedrijf Blackwater USA in de arm genomen om jacht te maken op topfiguren van Al Qai da. Dit leverde niets op en de sa menwerking is enkele jaren gele den beëindigd. Dat heeft een bron die bekend is met het programma gezegd naar aanleiding van een be richt daarover op de website van de New York Times. De Times meldde op gezag van huidige en voormalige regerings medewerkers dat directeuren van Blackwater hebben geholpen bij planning, training en toezicht. Het programma heeft nooit tot de ge vangenneming of dood van ter reurverdachten geleid. Het was nooit volledig operationeel en het werd tot twee keer toe stopgezet: een keer door toenmalig CIA-direc- teur George Tenet, waarna het door Porter Goss weer werd opge start, en uiteindelijk in juni weer door CIA-directeur Leon Panetta, die daags daarna de congrescom missies voor de inlichtingendien sten op de hoogte stelde. Het gebruik van een bedrijf van buiten voor een potentieel dode lijk programma door de CIA vond Panetta belangrijk genoeg om de commissies in te lichten. De com missie voor de inlichtingendien sten van het Huis van Afgevaardig den startte vorige maand een on derzoek naar de vraag of de CIA de wet heeft geschonden door het Congres niet meteen in te lichten. Blackwater, dat tegenwoordig Xe Services heet, is in Irak in op spraak gekomen door de rol die medewerkers speelden bij een schietpartij bij een verkeersopstop ping in Bagdad, waarbij in 2007 ze ventien Iraakse burgers werden ge dood. Het is onduidelijk of de CIA Blackwater inschakelde om Al Qai- dafiguren te vermoorden of gevan gen te nemen, of alleen hulp wil de bij training en bewaking. De CIA heeft vaker buitenstaan ders ingehuurd, zei voormalig di recteur Michael Hayden vorig jaar in het Congres. Ze namen deel aan geheime 'harde' verhoren van ter reurverdachten, zei hij. Volgens Pa netta mogen buitenstaanders nu geen ondervragingen meer doen. TEHERAN - De Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad heeft zijn kabinet bekendgemaakt, na de om streden presidentsverkiezingen van 12 juni. In de 21 leden tellende regering moeten drie vrouwen ko men te zitten, wat een unicum zou zijn in de dertigjarige geschie denis van de islamitische repu bliek. De parlementariërs stemmen op 30 augustus over de voorgestelde ministersploeg. Mogelijk vormen de vrouwelijke kandidaten een struikelblok. Ook de nieuwe minister van Olie kan een probleem worden. Mas- soud Mirkazemi, de huidige minis ter van Handel, is een bondgenoot van de president, maar zou weinig ervaring hebben in de olie-indus trie. De invloedrijke conservatieve par lementariër Ahmad Tavakoli zei eerder dat het parlement de keuze van Fatemeh Ajorlou voor het mi nisterie van Welzijn en Sociale Ze kerheid niet zomaar zal aanvaar den, onder meer omdat zij niet de goede achtergrond voor de functie zou hebben. Een andere parlemen tariër waarschuwde dat de keuze van vrouwelijke ministers op het platteland op verzet kan stuiten. De twee andere vrouwelijke minis ters die de president heeft voorge dragen, zijn Marzieh Vahid Dastjer- di (Gezondheidszorg) en Sousan Kezhavarz (Onderwijs). In zijn eerste ambtsperiode lag de conservatieve president voortdu rend met het parlement overhoop door onder meer zijn frequente ministerswisselingen, het ontslag van twee bazen van de centrale bank en zijn besluit om onervaren ministers op belangrijke posten te handhaven. Eigenlijk had Carl Bildt (60), de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, er helemaal geen zin in. Maar uiteindelijk stemde hij er toch mee in. Op 13 augustus stond hij gedurende een half uur Peter Robinson, juridisch adviseur van de voormalige president van Bosnisch-Servië, Radovan Karad zic, telefonisch te woord. Onderwerp van gesprek: de rol van Bildt als hoge vertegenwoordi ger van de VN voor Bosnië en zijn pogingen in 1996 om Karadzic te bewegen de politiek te verlaten. Karadzic beroept zich voortdu rend op een akkoord dat hij met de Amerikaanse diplomaat voor de Balkan, Richard Holbrooke, zou hebben gesloten in Belgrado, in de nacht van 18 op 19 juli 1996. Kern daarvan: Karadzic verlaat de politiek en trekt zich terug uit het openbare leven, in ruil voor de be lofte dat hij nooit voor een tribu naal terecht hoeft te staan. De tekst van het akkoord is tot nu toe niet boven water gekomen. De rechters van het Joegoslavië-Tribu- naal besloten geen nader onder zoek te doen naar het vermeende akkoord en Karadzic werd een hoorzitting met alle betrokkenen ontzegd. Zelfs als het akkoord be stond was dat niet van belang voor het proces, aldus de magistraten, omdat Holbrooke geen autoriteit van de VN had om een dergelijke overeenkomst aan te gaan. En aan gezien het Joegoslavië-Tribunaal een VN-instelling is, was voor hen daarmee de kous af Karadzic heeft nu echter onver wacht steun gevonden bij Bildt. Volgens de Zweed opereerde Hol brooke destijds wel degelijk met de zegen van de VN-Veiligheids- raad. Dit is voor Karadzic aanlei ding alsnog een onderzoek te ei sen naar de overeenkomst die hij met Holbrooke sloot. Met Bildts uitspraken zal het voor het tribu naal moeilijk worden opnieuw ne gatief te beslissen. De doodzieke terrorist Al-Megrahi houdt zijn vrijlatingspapieren voor zijn Enige veroordeelde in Locker- biezaak is terminaal ziek. Nabestaanden vrezen na in trekken hoger beroep dat waarheid rond aanslag niet bo ven tafel komt. Libiër naar huis met privétoe- stel Kadhafi. door onze correspondent Yolanda Bobeldijk LONDEN - De Libiër Abdelbaset Ali Mohamed Al-Megrahi mag thuis sterven: de Schotse regering heeft de man die veroordeeld is voor de bomaanslag boven Lockerbie giste ren vrijgelaten omdat hij termi naal ziek is. De Schotse minister van Justitie, Kenny MacAskill trot seerde hiermee enorme druk van uit de VS. Al-Megrahi (57) werd in 2001 tot levenslang veroordeeld. Dat ge beurde door drie Schotse rechters na een proces op 'neutrale grond', in Zeist. Hij werd schuldig bevon den aan de aanslag van 21 decem ber 1988 op PanAm vlucht 103. Het vliegtuig bevond zich op dat moment boven het Schotse plaats je Lockerbie. Bij de bomaanslag kwamen 270 mensen om: alle 259 inzittenden en elf mensen op de WUGANG - In China zijn weer hon derden kinderen ziek geworden door loodvergiftiging. Dit keer is een fabriek in de provincie Hunan de boosdoener. Volgens het Chine se staatspersbureau Xinhua zijn 1354 jonge kinderen in de stad Wu- gang ziek geworden. In totaal werden bijna tweedui zend kinderen onder de veertien jaar getest op de aanwezigheid van de giftige stof De ruim 1300 slacht offers kampen met een zware ver giftiging; ze hadden meer dan 100 milligram lood in een liter bloed. Een flink aantal had zelfs 200 milli gram lood per liter bloed in hun lichaam. De smelterij is door de overheid gesloten en twee directeuren zijn gearresteerd. Volgens de overheid is de fabriek zonder toestemming van het plaatselijke milieubureau begonnen met de productie. Eer der werden in de provincie Shaan- xi al meer dan 850 kinderen ziek door loodvergiftiging. Ook daar was een fabriek verantwoordelijk voor de vervuiling. Blootstelling aan hoge concentra ties kan onder meer leiden tot be schadiging van het zenuwstelsel. Loodvergiftiging kan plaatsvinden door inademing of door het nutti gen van voedsel of dranken die lood bevatten. BEERSE - Een Vlaming is een actie groep begonnen tegen het woord 'leuk'. Hij vindt dat woord te Ne derlands. De man wil dat Vlamingen het woord 'plezant' gebruiken. Fons Wuyts (61) begon de ple- zant-club omdat het woord 'leuk' oprukt in Vlaanderen. Hij ergert zich eraan dat zelfs zijn eigen klein kinderen en de nieuwslezers van omroep VRT consequent over 'leuk' spreken in plaats van 'ple zant.' „Wij moeten dat allemaal niet zomaar tolereren. SefFes (straks) worden we nog Nederlan ders." Als de actie succes heeft, be gint Wuyts een soortgelijke actie voor het woord goesting (zin). KABUL - Nog niet eerder is het zo rustig geweest in de straten van Ka- bul. Het Afghaanse volk mocht gis teren naar de stembus om een pre sident te kiezen. En hoewel de stemlokalen een uur langer open bleven, leek de opkomst vooral in het zuiden tegen te vallen. Naar schatting is veertig tot vijftig pro cent van de vijftien miljoen kiesge rechtigden opgekomen. In Kabul heeft de overheid strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. Zo zijn bepaalde delen van de stad, waar belangrijke regeringsge bouwen staan, afgesloten. Een van de stembureaus, de mos kee in de wijk Wazir Akbar Khan, ligt er verlaten bij. Volgens de be veiliging doen de mensen op dit tijdstip een dutje en ligt het ook aan de wijk. „Hier wonen veel buitenlanders en er zijn veel kantoorgebouwen gevestigd. Daarom zie je nu niet veel mensen. Vanochtend was het hier wel druk", aldus het hoofd van de beveiliging. Zo nu en dan komen mensen aan lopen om te gaan stemmen. Het merendeel is man. Ibrahim Bur- han, een grote man gehuld in een Afghaans tenue en een indrukwek kende snor vertelt dat hij best wel bang was om naar de stembus te gaan. „Sinds ik wakker ben, heb ik mijn televisie aanstaan. Ik wilde er zeker van zijn dat er geen gevaar is. Mijn stembiljet heb ik zes maan den geleden gehaald. Dus het was

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8