binnenland 17 Narcose tegen pijn bij labrat Voetbal populair bij meisjes Robuuste natuurontwikkeling noodzakelijk in Westerschelde DIERPROEVEN DAMESVOETBAL Steeds meer meiden vinden teamsport stoer te gast vrijdag 21 augustus 2009 Meisjes- en vrouwenvoetbal is razend populair. Maar op het veld gaat het er nog tra ditioneel aan toe. Vrouwelij ke voetbalidolen zijn er nog altijd niet. door Carine Neefjes De KNVB timmert flink aan de weg om meis jes- en vrouwenvoetbal te promoten. Hoewel het aantal voetballende dames stijgt (op dit moment zijn het er 112.681), gaat het nog steeds om slechts tien procent van het totale aantal voetballers in Nederland. De bond werft daarom op scho len, organiseert vriendinnendagen en sinds, een paar jaar is ook ge mengd voetbal mogelijk. Dat maakt de sport toegankelijker voor meisjes, voorheen moest er een compleet meidenelftal zijn voor dat ze mee konden voetballen in de competitie. Volgens de KNVB groeit de popu lariteit van vrouwenvoetbal door dat de sport steeds professioneler wordt. Dit jaar doet het Neder lands vrouwenelftal voor het eerst mee aan het Europees Kampioen schap, dat zondag in Finland be gint. Bondscoach Vera Pauw ver wacht na het EK nog meer aanmel dingen. Sportsocioloog Agnes El- ling is in opdracht van de KNVB bezig met een onderzoek naar de opkomst van vrouwenvoetbal. Ook bekijkt ze waarom bij sommi ge clubs helemaal geen meisjes en dames spelen. Want hoewel het aantal voetballende vrouwen stijgt, gaat het slechts om tien pro cent van het totale aantal voetbal lers. Volgens Elling vinden sommige clubs het lastig om een dames team samen te stellen, omdat ze geen ruimte hebben voor aparte kleedkamers. „Onzin", reageert bondscoach Pauw. „Meiden kunnen ook thuis douchen of de kleedkamer van de scheidsrechter gebruiken. Bij hock ey doucht niemand. Ik zal er voor vechten dat alle meiden die willen voetballen, ook kunnen voetbal- len/'Voetbalvereniging Stedeco in Hoornaar (Zuid-Holland) heeft een voetbalacademie voor meisjes. De enige in Nederland. „Bedoeld voor talenten. Jongens die goed zijn, krijgen ook een speciale oplei ding bij een club. Voor meisjes was er niets", vertelt Ronny Stie- nen, coördinator van de voetbal academie. Na schooltijd komen de meiden - tussen de u en 15 jaar oud - naar de academie. Ze trainen, eten, krij gen een uur om huiswerk te ma ken en trainen weer. Volgens Stie- nen voetballen meiden dikwijls be ter dan jongens. „Ze denken meer aan het teambelang. Jongens zijn veel egocentrischer." Dierenarts Sommers wil het wel zijn van proefdieren verbeteren door hen onder narcose te brengen. Dieren hoeven niet bij bewustzijn pijntesten te onder gaan. Ook onder narcose blijkt de pijnregistratie in de hersenen heel goed te meten te zijn. NIJMEGEN - Er zijp manieren om proefdieren minder pijn te laten lij den bij het testen van nieuwe pijn stillers voor mensen. Een goede methode is het onder narcose brengen van de beesten. Dat beschrijft dierenarts en bio loog Mathieu Sommers in zijn proefschrift, waarop hij volgende week donderdag aan de Radboud Universiteit in Nijmegen hoopt te promoveren. Sommers werkt bij het Centraal Dierenlaboratorium en is als proefdierdeskundige ver bonden aan de universiteit. Proefdieronderzoek is nodig om nieuwe, betere medicijnen uit te testen voor mensen die chronisch of na een operatie pijn lijden. Maar het is volgens Sommers niet nodig dat de dieren bij bewustzijn pijntesten ondergaan. Als ze onder narcose zijn, blijkt de pijnregistra tie in de hersenen heel goed te me ten te zijn. Door functionele MRI (beelden van de hersenen) toe te passen, zijn ook minder dieren no dig voor hetzelfde onderzoek. Jaarlijks worden ongeveer 600.000 dieren gebruikt voor onderzoek naar schadelijke stoffen en ziekten, de ontwikkeling van medicijnen en vaccins en onderwijs. Het kabi net streeft naar 'vervanging, ver mindering en verfijning' van de proeven op dieren. door Jonathan Verschuuren, hoogleraar aan de faculteit rechtsgeleerdheid in Tilburg Eeuwenlang zijn er al spanningen rond de Westerschelde, zoals de 200 jaar durende blokkade van de toegang tot de haven van Antwer pen vanaf 1585. Na jarenlange onderhande lingen zijn in 2005 diverse verdragen geslo ten en is een ontwikkelingsschets gemaakt. Hierin zijn de toegankelijkheid van Antwer pen, de bescherming van het land tegen overstroming, en verbetering van de natuur met elkaar in evenwicht gebracht door ver dieping te koppelen aan 600 hectare natuur ontwikkeling waarvan 300 hectare ontpol- dering. Zelfs het Antwerps havenbedrijf en de milieubeweging, waren hierbij betrok ken. Dit resultaat biedt een perspectief voor het behoud van dit bijzondere natuurgebied op de lange termijn. Helaas loopt de uitvoe ring van dit akkoord stroef. Begrijpelijk zijn de Belgen daar boos over. In april besloot het kabinet om niet over te gaan tot uitvoe ring van het geplande natuurontwikkelings project -de ontpoldering van de Hedwige- polder - vanwege het ontbreken van maat schappelijk draagvlak in Zeeland. Het kabi net gaat wel tot ontpoldering over als blijkt dat 'de buitendijkse alternatieven op onover komelijke juridische bezwaren stuiten in het kader van de EU-regelgeving'. Dat het anders kan laten de Belgen zien: daar wordt volop uitvoering gegeven aan het landin waarts verplaatsen van dijken, om zo de ri vier meer ruimte te geven. In Nederland wordt niet ontpolderd. Tege lijk heeft de Raad van State in een voorlopi ge uitspraak een rem gezet op de verdie pingswerkzaamheden. Dat dit gebied in een zeer slechte staat verkeert, noopt tot extra zorgvuldigheid, meent de rechter. Hij wijst terecht op een aantal onzekerheden. Zo is de Westerschelde een dynamisch ecosys teem waarvan moeilijk is te voorspellen hoe het zal reageren op menselijke ingrepen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een methode ontwikkeld waarmee naar behoefte op diverse plekken in de Wes terschelde ontgraven bagger wordt gestort waardoor afkalven van platen kan worden tegengegaan. Dit 'flexibel storten' is echter een experimenteel systeem. Onheilspellend is de conclusie uit de milieu-effectrappor tage dat er geen garantie is dat de natuurlij ke kenmerken van het gebied niet zullen worden aangetast. In zo'n situatie mag geen vergunning worden verleend tenzij een be roep kan worden gedaan op dwingende re denen van groot openbaar belang. Hierbij moet worden aangetoond dat er geen alter natieven zijn. En er zijn compensatiemaatre gelen nodig. Het is onbegrijpelijk dat het ka binet deze ontsnappingsclausule uit de Ha bitatrichtlijn om dé Westerschelde toch uit te diepen niet heeft gevolgd. Er is een nieuw besluit nodig, dat wel deze ontsnap pingsroute volgt, zodat de afspraken met de Belgen kunnen worden nagekomen. Het economisch belang van de haven van Ant werpen en de verhouding tussen Nederland en België dwingend is genoeg en alternatie ven zijn niet voorhanden. Dit betekent dat opnieuw de compensatie komt bovendrij ven en robuuste natuurontwikkeling moet plaatsvinden om het gebied weer in een gunstige staat te krijgen. Het uitstekende ad vies van de commissie-Nijpels, die in op dracht van het kabinet begin dit jaar diverse natuurontwikkelingslocaties onderzocht, laat duidelijk zien dat ontpolderen van de Hedwigepolder de best denkbare maatregel is. De sleutel van de verdieping ligt bij de ontpoldering, een standpunt dat ook wordt onderschreven door de Europese Commis sie. Ontpolderen is essentieel om dit natuur gebied van internationale allure weer te her stellen én ruim.te te bieden voor een verde re verdieping van de vaarweg naar Antwer pen. De Belgen zijn terecht boos. Maar hun voorstel om via een noodwet de Europese wetgeving te omzeilen is juridisch minstens zo risicovol als de weg die Nederland koos. De oplossing ligt besloten in de Europese Habitatrichtlijn zelf Ontpoldering is dan on- Een training van een meisjesteam bij SC Buitenveldert in Amsterdam. foto Evert Elzinga/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7