Een steen met 'Schotten bedankt' was Kunstroute door Goese Polder ingeluid in bieb 22 ZOMER- OPRUIMING! JUBILEUMJAAR Zeeuwse doedelzakband Inter Scaldis viert het 25-jarig bestaan Oisterwijker blijkt de beste stadsomroeper 't Hommeltje vrijdag 21 augustus 2009 B «ftMTiwwiiii innii'iM IIIIM iw ■mi mi) i iiiiw«iiiwiwiiwiiiiiiiiiiiiiMiiiMMiiMwiiiiMTiriMM'wwniTBTTTrriwBWOTMmMwrwiTiiMMnw>nTiwrrTiiiWTiTiiMnwiTiirii>iiii»» iiw^wiiiiiBiiiiiii i» i iiiii iitiiiwiiMBrnrnrrrnwaBwrwnatrwTiingiiiwiiiiiiM» Inter Scaldis Pipes and Drums uit Middelburg be staat 25 jaar. Wat is er mooier dan een doedelzak band als 'levend' monu ment voor de Schotse bevrij ders van Walcheren: „Ze hebben het verdiend." door Selma Osman Zijn ogen glimmen, als op richter Gaston Timmer man vertelt over het laat ste bezoek aan Ber- wick-upon-Tweed. Doedelzakband Inter Scaldis was daar begin deze maand om de Schotse veteranen - die de meest noordelijke Engelse stad regelmatig 'annexeren' - te be geleiden tijdens de Minden-Day- -Parade. „Het was weer een gewel dige belevenis. Duizenden men sen die langs de kant stonden te klappen en te juichen, en het weer zien met de oud-strijders. Op zo'n moment weet je: daar doe je het voor." Op een gure novemberdag in 1983 ontmoet Timmerman de Schotse oud-strijders bij de jaarlijkse her denking van de bevrijding in Vlis- singen. Hij komt er elk jaar, want zelf verloor hij in de Tweede We reldoorlog een broer. Luisterend naar hun verhalen over de landing op Uncle Beach, raakt de Vlissinger onder de indruk. Diezelfde avond zoekt hij brigadegeneraal Frank Coutts en zijn mannen op in hotel Piccard. „Het meest getroffen was ik door hun houding. Het waren wildvreemde, eenvoudige mensen die hun leven in de waagschaal stelden om ons te bevrijden." Spontaan belooft de Vlissinger een 'levend' monument voor de bevrij ders op te richten. „Je kunt een blok steen neerzetten en er 'Schot ten bedankt' op beitelen. Maar dat vond ik te weinig. Met de band doe je iets terug voor mensen, die het hebben verdiend." Na al die jaren is een bijzondere vriendschap ontstaan tussen de doedelzakband en de bevrijders. „We zijn de enige pipeband in de wereld die het wapen van King's MIDDELBURG - Terwijl de wind gaandeweg flink toenam, deden de twaalf stads- en dorpsomroe per onverstoorbaar hun 'roep' op de Markt. Het stads- en dorpsom- roepersconcours kende gisteren een 'stormachtig' verloop. 'Hoooort en zeg 't vooort' galmde regelmatig over de Markt, voorafge gaan door getoeter, gebel of gera tel. Want de aandacht vangen, dat is wat de stads- en dorpsomroe pers die aan het concours in Mid delburg meededen, moesten doen. Volgens de jury deed Henk van den Nieuwenhuizen uit Oister- wijk dat het best, gevolgd door Klaas Koper uit Zandvoort en Geert Veen uit Winschoten. foto Rob Sj'ouke len." Maar de lol ging er af „Nu we kunnen kiezen, willen we niet meer in Frankrijk optreden. Dat ligt aan de mentaliteit. Ze hebben daar van die spuitbussen met plak- serpentines. Dat komt dan op je uniform." De Vlissinger trekt een zuur gezicht, want Inter Scaldis is zuinig op zijn kilts en plaids. „Die zijn gemaakt van de duurste tweed." Met hooguit twee nieuwe leden per jaar groeide de band langzaam uit tot een gezelschap van 32 man nen en vrouwen. Het jongste lid is acht jaar. Ere-lid Gaston Timmer man (66) blies acht jaar geleden voor het laatst op zijn Great High- land Bagpipe. Dat was tijdens het optreden op Paleis Soestdijk. Zijn doedelzak heeft hij verkocht. Grijn zend: „Een dag later had ik er al spijt van." Dat nieuwe leden vooral komen om doedelzak te leren spelen, zal Timmerman niet ontkennen. „Maar ze krijgen van mij wel inge peperd waarom Inter Scaldis is op gericht. Dat respect voor de Schot se veteranen moet blijven." woÊÊiÊKÊÊÊÊmÊBÊÊm1 www.pzc.nl PEILING Dorpsbos Oud-Sabbinge moet weg voor camping. Elders komt er een nieuw bos. Poll op pzc.nl/bevelanden MEEST GELEZEN 1. Kettingbotsing door Belgische 2. Poolse inbreker aangehouden 3. Erkenning medisch centrum Goes STUUR UW TIPS NAAR redgoes@pzc.nl Antiek Interieur Tijdens de Goese Restanten-3-daagse zijn er veel aanbiedingen, met kortingen tot 50% Kom gezellig langs! Beestenmarkt 16 Goes T: 0113-506063 www.thommeltie.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto Gaston Timmerman Own Scottish Borderers op de pet mag dragen. En we dragen het ftdldress-uniform van dit regi ment." Dit jaar waren de muzikanten voor de zeventiende keer in Schot land om de oud-strijders te begelei den bij de jaarlijkse parade. „Zodra wij in Berwick zijn, komt de eer ste veteraan al met uitgestoken ar- Inter Scaldis Pipes and Drums op het kazerneterrein in Berwick-upon-Tweed. men op ons af We hebben er zelfs een eigen plekje in de kazerne." Hoe warm de vriendschap is, werd vorig jaar duidelijk bij de dood van de negentigjarige briga degeneraal Frank Coutts. Drie le den van Inter Scaldis ruimden op verzoek van Franks dochters het huis leeg. „Een onwerkelijke ervaring", ver telt Timmerman. „Zijn huis was bijna een mini-museum. Op de avond voor zijn crematie mochten we daar logeren. We zaten in zijn kamer, tussen zijn spulletjes en dronken zijn whisky. Tegenover de stoel waarin hij dagelijks zat, hing het bord dat hij van de band had gekregen met als opschrift Im mortal Friendship, 'Onsterfelijke Vriendschap'. Dat las hij dus elke dag." Timmerman slikt. „Dat bord móest mee terug naar Zeeland. In oktober krijgt het een plaatsje in museum Infatuate in Nieuwdorp." Met het spelen van authentieke Schotse muziek heeft Inter Scaldis in de afgelopen 25 jaar flink wat successen behaald. De Zeeuwen openden in 2001 het defdé ter ere van Prins Bernhards negentigste verjaardag, liepen in 2004 en 2005 mee in de défilés in Wageningen, en ze speelden met Andre Rieu in Brussel en Berlijn. In de eigen pro- 'Zodra wij in Berwick zijn, komt de eerste veteraan al op ons af vincie dragen ze hun steentje bij aan de verschillende oorlogsher denkingen. Heel wat avonden hebben de man nen van het eerste uur gerepeteerd in de basisschool, waarvan Tim merman destijds directeur was. De kostbare uniformen (drie- tot vierduizend euro per stuk) zijn bij elkaar gespeeld met optredens in Frankrijk. „Daar waren de mensen hartstikke gek op doedelzakmu- ziek. We konden er wekelijks spe- 1 m i'i 1 'I Hul. door Lilian Dominicus GOES - De kunstroute Goese Pol der Expressief is gisteravond in de openbare bibliotheek ingeluid met optredens en voordrachten. Deel nemers, die de eerste twee week einden van september hun huizen openstellen om iedereen hun kunst te laten zien, hadden ieder alvast één werkstuk meegenomen. De kunstwerken blijven voorlopig in de bibliotheek hangen. GroenLinks-raadslid Dorith van Ewijk opende de avond, waarin len van Buytene zingend een voor dracht van gedichten hield. Ze kreeg de aanwezigen zover dat ze massaal in canon meezongen. Aan sluitend werden er Surinaamse hapjes en drankjes geserveerd van de kraam op het Molenplein. Nieuw dit jaar in de kunstroute zijn de workshops. „Er is mandala tekenen, een voorleesuurtje voor kinderen en schilderen voor kinde ren", zegt mede-organisator Wille nden Evers. Goese Polder Expressief, 5 6 en 13 14 september van 13.00 tot 17.00 uur in de Goese Polder. Voor meer in formatie en route: www.goesepolder- expressief.nl video, op ww.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 72