221 zeeland Staats-Spaanse linie en ecologische Freeke uit kritiek op forse subsidie Clavis PROJECT Dienst Landelijk Gebied combineert investeringen voor aanleg natuur en cultuurhistorie Ommetje over de schans Inpoldering zichtbaar Kansen voor de natuur GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 20 - 21 - 22 AUGUSTUS almanak Voorbereiding Boomstammen veranderen in kunstwerken vrijdag 21 augustus 2009 De Nieuveltschans wordt slechts door een enkele heemkundige her kend. Door een houten vlonder- brug op palen over het Groote Gat naar het gereconstrueerde fort te leggen, creëert de Dienst Landelijk Gebied een prachtig 'ommetje' voor de inwoners van Oostburg. Tegenstanders van het opknappen van de schans twijfelen aan de ver zekering dat de te reconstrueren bolwerken niet hoger worden dan drie meter. Zij maken al vast be zwaar tegen de herinrichting, om dat ze vrezen dat wallen wel zes meter hoog worden. Dat Tragel-West bij Schoondijke vroeger een inpolderingsdijk was, is nog goed voor te stellen. Vanaf de N58 of (duidelijker) de Noze- mansweg is prachtig te zien dat de dijk plotseling ophoudt. Door de dijk weer een paar honderd meter door te trekken, sluit hij volgend jaar weer aan op Scherpbier. Middenin het polderlandschap leidt dijkaanleg meestal niet tot protesten. Reconstructie van oude dijken maakt de ontstaansgeschie denis van het polderlandschap in zichtelijker, aldus DLG. De Dienst Landelijk Gebied laat niet alleen schansen en dijken aan leggen. Ze ontwikkelt ook nieuwe natuur, vooral ten bate van de eco logische hoofdstructuur. Natuurge bied De Plate ten zuiden van Oost burg vormt een vitale schakel tus sen de Sophiapolder en de Sint Kruiskreek. Nadat het bovenste kleilaagje was afgegraven, kwam marien zand boven. „Dan zie je dus dat de zee vroeger tot hier kwam. Voor akkerbouw is het ge bied nauwelijks geschikt, maar het biedt kansen aan nieuwe natuur." door René Hoonhorst oera de Moree van de Dienst I Landelijk Gebied (DLG) zag I het al helemaal voor zich. In- I woners van Oostburg die over f een bruggetje het Groote Gat oversteken en struinend over de gereconstrueerde Nieuveltschans via de Bakkersstraat en Groten- dam de Eenhoornstad weer bin nenlopen. Met die wandeling hebben ook be woners van de grootste plaats van de gemeente Sluis eindelijk een leuk ommetje in huis. Eind van het jaar zou het zo ver moeten zijn, maar het kan nu wel een half jaar langer duren. Omwonenden ageren tegen de reconstructie van de Nieuveltschans. Bewoners van de Nieuveltweg, Bakkersstraat en Grotendam vrezen dat ze straks te gen een enorme wal van zes meter hoog aankijken. De Moree verzekert dat de schans niet hoger wordt dan het heuveltje dat nu tegen Nieuveltweg, Bakkers straat en Groote Gat ligt. „Het heu veltje is nu niet te herkennen als schillende doelstellingen van diver se overheden en wegbeheerders. Zo verwerft de dienst gronden voor de ecologische hoofdstruc tuur en het zichtbaar maken van de Staats-Spaanse linie. Tegelijker tijd heeft de dienst ook percelen nodig om straks de N61 te kunnen verbreden en agrariërs compensa- tiegronden aan te bieden. Datzelf de geldt bijvoorbeeld voor de plan nen van Waterdunen. Het argument van tegenstanders dat DLG overheidsgeld verspilt, be strijdt De Moree. Gemeente en provincie hoeven sowieso niet veel te betalen. De status van natio naal landschap opent rijkspotten. En ook voor herstel van de ecologi sche hoofdstructuur of het recon strueren van de Staats-Spaanse li nies zijn gelden uit onder meer het Investeringsbudget Landelijk Gebied beschikbaar. „Doordat de ecologische hoofdstructuur groten deels langs hetzelfde traject loopt als de vroegere verdedigingslinie kunnen we werken combineren en sparen we vaak geld uit." Voor de dijken die momenteel 'Herkenning van het vroegere dijkenpatroon en de oude verdedigingslinie moet meer draagvlak opleveren' Groote Gat nabij Oostburg met op de achtergrond voormalig fort Nieuvelt. schans. Door de vormen van het bolwerk weer in het landschap uit te laten komen, willen we de vroe gere betekenis als verdedigings werk voor de moderne mens zicht baar maken." De medewerker van DLG bezweert dat bewoners die nu vanaf (de verdieping van) hun huis de watertoren en de kerkto rens van Oostburg kunnen zien in de toekomst dat uitzicht behou den. Zo zal de wal langs de Nieu veltweg op een uitzichtpunt voor een bewoonster net wat lager wor den. „Het is geen ramp als de vroe gere verdedigingslinie een beetje hobbele-bobbelig is. Maar we wil len wel graag de versterkingen la ten zien." De belangrijkste taak van de DLG blijft het verwerven en ruilen van gronden om optimaal economisch gebruik voor de landbouw te reali seren. Daarnaast koopt de dienst ook gronden op voor aanleg van wegen en natuur of toeristische en cultuurhistorische doeleinden. In West-Zeeuws-Vlaanderen com bineert DLG de laatste jaren ver langs rijksweg N61 bij [Jzendijke (achter tankstation Aerts) verrij zen, is grond gebruikt dat het wa terschap en de gemeente Sluis kwijt moesten. De kern van de li nie die naar de Jufferschans leidt, bestaat uit licht vervuilde bagger uit het depot van het waterschap. De bedekking daar bovenop komt uit gemeentelijke gronddepots. „De nieuwe dijken sluiten aan op de dijk die een stukje verderop naar het Pontebos gaat. Via een in een later stadium aan te leggen bruggetje kun je vanuit IJzendijke zo naar het Pontebos wandelen." Mensen kunnen binnenkort ook weer zien dat de dijk van Tra gel-West bij Schoondijke een oude inpolderingsdijk was, die tot Scherpbier bij Oostburg liep. Ont wikkelingen als deze moeten streekbewoners het grotere ver band laten zien en meer draagvlak opleveren, hoopt De Moree. „Dit jaar zijn voor het eerst boomkik kers geboren in een nieuw natuur gebied in de Willem Leopoldpol- der. Een mooi succesje toch." Tip? redactie@pzc.nl Al weken is ze er helemaal vol van, die Middelburgse. Ze gaat een weekend fees ten en naar muziek luisteren op festival Lowlands in Biddinghuizen. Zo'n meer daags festival vergt de nodige voorberei ding. Je moet vrije dagen opnemen en je moet natuurlijk zorgen dat je een goede kampeeruitrusting bij je hebt. De Mid delburgse leek het allemaal'onder contro le te hebben, zoals een ervaren festival- ganger dat doorgaans heeft. Daar twijfe len de collega's inmiddels aan. Nog geen uur voor vertrek bekent ze dat ze net een nieuwe tent heeft gekocht en geen idee heeft hoe die opgezet moet worden. Ook is haar kledingkeuze niet optimaal: geen regenjas en schoentjes die nog geen mot regentje kunnen doorstaan. Dus hebben de collega's haar de stad ingestuurd: om laarzen en een regenpak te halen. door Eugène Verstraeten terneuzen - Het Temeuzense raadslid Cees Freeke (LCF) heeft er grote moeite mee dat de ge meente woningcorporatie Clavis een miljoen euro subsidie heeft toegestopt voor het stadsvernieu wingsproject in de Korte Kerk straat. De gemeenteraad stemde daar wel iswaar mee in, maar toen was vol gens Freeke niet bekend dat het om een onrendabel project ging. In schriftelijke vragen wil Freeke daarover opheldering. Volgens het raadslid kunnen woningbouwver enigingen zeker niet als 'armlastig' maar veeleer als 'rijk' worden aan gemerkt. Freeke stelt vast dat een terrein in het project er bouwrijp bij ligt, maar dat de bouwkeet en toiletten zijn opgeruimd. „Wordt het project niet afgemaakt, rijst de vraag." In tegenstelling tot de me ning van B en W zijn volgens Freeke door de subsidie de 'norma le concurrentieverhoudingen' wel degelijk verstoord. „Welke bouw onderneming kan nu concurreren tegen een woningbouwvereniging die een bouwkostensubsidie van een miljoen euro van de overheid ontvangt." Freeke denkt dat de re kenkamercommissie er maar eens naar moet kijken. OOSTBURG - Een internationaal ge zelschap 'carvers' geeft morgen op het Ledelplein in Oostburg een de monstratie hoe je met een ketting zaag een boomstam te lijf gaat en uiteindelijk een kunstwerk over houdt. Een kunstwerk met soms details en ornamenten die de toe schouwers niet voor mogelijk hou den als je de gereedschappen be kijkt. Om 10.00 uur beginnen de houtkunstenaars hun werk. Rond 14.00 uur is er een demonstratie speedcarven, waarbij in drie kwar tier een kunstwerk gemaakt moet worden van een anderhalve meter lange stam. Meteen na afloop van het speedcarven worden de kunst werken per opbod verkocht. Marien zand aan Boomdijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 62