Elektronisch struinen in archief populair Zeeland PZC L Voorbereiding Personele bezetting gemeentearchief baart enige zorgen Smikkelboulevard SCHOUWEN-DUIVELAND 22 en 23 22 Brand bij Nieuw-Haamstede verwoest duingebied zo groot als voetbalveld Ruiterpad op Grevelingendam almanak Vrijdag 21 augustus 2009 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Piet Kleemans ZiERlKZEE - De belangstelling voor het snuffelen in de geschiedenis i neemt toe, maar de personele be zetting van het gemeentearchief baart zorgen. Dat staat in het jaar verslag van het Schouwen-Duive- landse gemeentearchief over 2008. I De huisvesting van het archief is dik in orde en het personeel is zeer gemotiveerd. Alleen moeten er in de visie van gemeente-archi varis Huib Uil eigenlijk mensen bij. „De krappe personele bezet ting is een nadrukkelijk punt van aandacht", schrijft de archivaris in het jaarverslag. Mede dankzij de inzet van vrijwil ligers is desalniettemin weer veel historisch materiaal ontsloten voor een steeds breder wordend publiek. In het jaarverslag wordt gewag gemaakt van 'een verschui ving van het fysieke naar het digi tale bezoek'. In de studiezaal van het Schouwen-Duivelandse ge meentearchief is het minder druk geworden, maar des te meer men sen maken gebruik van de moge lijkheden tot het elektronisch raad plegen van historische bronnen. Het aantal bezoekers aan de studie zaal liep terug van 1453 naar 1354. Daar staat tegenover dat het aantal bezoeken van vrijwilligers steeg van 1162 in 2007 naar 1221 in 2008. Volgens Uil komt het steeds vaker voor dat mensen eerst via internet naspeuringen doen en vervolgens aan de hand van hun bevindingen naar het archief komen of bellen met zeer doelgerichte (vervolgvra gen. Beeldmateriaal is zeer in trek. In 2008 werden 66 bestellingen voor digitale scans van (histori sche) foto's en dergelijke geplaatst bij het archief. Ook het digitaal snuffelen in oude kranten is popu lair. Toen in januari 2008 de Kran tenbank werd gelanceerd zorgde die meteen voor een hausse in het aantal speurders op de historische digitale snelweg. Het hele jaar door trok de Kranten bank veel bezoekers. Die via inter net raadpleegbare bron biedt een blik in 280.000 krantenpagina's. Ruim 33.000 mensen sloegen in 2008 aan het zoeken in de Kran tenbank en zij bezochten bij el kaar 955.518 pagina's. Per zoek- beurt werden gemiddeld 29 kran tenpagina's bekeken. Zeven dagen per week zorgen dat de toerist zijn bier en chips heeft Traumahelikopter moet in de zomer wat vaker in Zeeland zijn ZIERIKZEE - Mosselen uit enorme wokken, gamba's op allerlei manieren bereid en ver schillende wijnen en bolusijs: geen Zierikzee- se Havendagen zonder veel en lekker eten en drinken. Het driedaagse feest kende gisteren de aftrap met de inmiddels al bijna traditione le culinaire boulevard in een tent aan de Engel se Kade. Daar maakten lokale horecaonderne mers hun delicatessen klaar en voor een zacht prijsje kon je die proeven. De Havendagen gaan vandaag verder met on der meer een wielerwedstrijd en beleven mor gen het hoogtepunt met braderie, muziek en allerlei activiteiten. Q www.havendagzierikzee.nl foto Mechteld Jansen NIEUW-HAAMSTEDE - Een duin brand, vermoedelijk veroorzaakt door een sigarettenpeuk, heeft gis teren aan het Duinhoevepad bij Nieuw-Haamstede een terrein ter grootte van ruim een voetbalveld verwoest. De brandweer kreeg rond 15.30 uur meerdere meldingen, waarna vier spuitwagens uitrukten. „Het ging om een flinke brand", zegt of ficier van dienst Joop Juffermans. „De vlammen sloegen drie, vier meter hoog en er was veel rook." Het vuur verspreidde zich snel door de droogte en de harde wind, maar volgens Juffermans is er geen gevaar voor mensen in de omgeving geweest. De brandbestrijding trok veel be kijks. „Het leek wel of alle cam pings leegliepen", verklaart Juffer mans. De brandweer is enkele uren bezig geweest met blussen. BRUINISSE - Ruiters kunnen voortaan terecht op de Grevelin gendam. Door het bos tussen de N59 en het Grevelingenmeer heeft het Grevelingenschap, waarin ook de gemeente Schouwen-Duive- land zitting heeft, een route van een kleine drie kilometer openge steld. Het is de eerste plek direct aan de Grevelingen die voortaan met rij dieren, trekdieren of vee te betre den is. Tip? redactie@pzc.nl Al weken is ze er helemaal vol van, die Middelburgse. Ze gaat een weekend fees ten en naar muziek luisteren op festival Lowlands in Biddinghuizen. Zo'n meer daags festival vergt de nodige voorberei ding. Ie moet vrije dagen opnemen en bedenken met wie je daar naar toe gaat. En je moet natuurlijk zorgen dat je een goede kampeeruitrusting bij je hebt. De Middelburgse leek het alle maal onder controle te hebben, zoals een ervaren festivalganger dat door gaans heeft. Daar twijfelen de collega's inmiddels aan. Nog geen uur voor ver trek bekent ze dat ze net een nieuwe tent heeft gekocht en geen idee heeft hoe die opgezet moet worden. Ook is haar kledingkeuze niet optimaal: geen regenjas en schoentjes die nog geen mot regentje kunnen doorstaan. Dus hebben de collega's haar de stad ingestuurd: om laarzen en een regenpak te halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51