Al het nieuws in 4\ KNMI wacht lang op de buien Bijdrage ouders aan peuterzaal fors omlaag Acteur Pieter Lutz (82) overleden peter van straaten Rob Trip volgt per 1 januari Philip Freriks op als presentator van het NOS Journaal om acht uur. Een nieuwe 'ankerman' staat op naast Sacha de Boer. RTL geduchte concurrent van NOS vrijdag 21 augustus 2009 door Laurens Kok den haag - De peuterspeelzaal wordt een stuk goedkoper voor kinderen met een taalachterstand. De ouderbijdrage gaat omlaag van gemiddeld 645 euro per jaar naar 105 euro. Dat is staatssecretaris Sharon Dijksma van Onderwijs overeengekomen met gemeenten. Zij trekt hier jaarlijks twintig mil joen euro voor uit. De maatregel is bedoeld om meer kinderen met een achterstand naar de voor- en vroegschoolse educatie (we) te krijgen. Uit on derzoek blijkt dat veel ouders zon der baan en dat veel gezinnen met slechts één kostwinner de ouder bijdrage voor de taallessen voor peuters te hoog vinden. Zij zijn veelal aangewezen op de peuter speelzaal maar komen niet in aan merking voor de inkomensafhan kelijke kinderopvangtoeslag. Zij zijn daardoor bijna zes keer duur der uit dan ouders die allebei wer ken en daarom wel een toeslag krij gen voor de kinderdagopvang. Het kabinet trekt in totaal zestig miljoen euro uit om de peuter speelzalen professioneler te ma- ken. Einddoel is om het grote ver schil tussen particuliere kinderdag verblijven en door de gemeente ge financierde peuterzalen groten deels op te heffen. Net als op het kinderdagverblijf mag een leidster van de peuterspeelzaal straks nog maar acht kinderen onder haar hoede nemen. Ook komt er in ie dere groep in elk geval één leidster met een opleiding op minimaal mbo-niveau. Volgens Dijksma is de groep van 40.000 kinderen met een taalach terstand heel divers. „Het zijn ze ker niet allemaal allochtonen, zo als weieens wordt gedacht. Je vindt deze kinderen in de Rand stad, maar ook in Oost-Groningen of Zuid-Limburg. Twee dingen hebben ze vaak gemeen: het oplei dingsniveau van de ouders is laag en thuis is er armoede. Zonder be geleiding komen zij op de basis school met een achterstand van soms wel twee jaar." Dijksma verwacht veel van de nieuwe maatregel. „Van elke euro die je erin stopt, haal je er zeven weer uit. Je zorgt dat achterstands kinderen later toch op eigen be nen kunnen staan." rotterdam - Acteur Pieter Lutz is gistermiddag in zijn woonplaats Rotterdam op 82-jarige leeftijd overleden. Hij stierf onverwachts aan een hartstilstand. Dat maakte zijn vrouw Ivonne Lutz-van El- burg bekend. Pieter Lutz was de jongste van de drie toneelbroertjes Lutz. Zijn broer Luc overleed in 2001 op 76-jarige leeftijd, de oudste - Ton - overleed in mei van dit jaar op 89-jarige leeftijd. Pieter Lutz was de oom van acteur Joris Lutz. ANCHORMAN Lutz haalde in 1954 zijn diploma aan de Amsterdamse Toneel school. Kort daarna debuteerde hij bij de Haagse Comedie. Hij speel de van Shakespeare tot Ibsen en van Molière tot Havel. Behalve op het toneel speelde Lutz talloze Lollen op tv. Een recente rol is die van kroegloper Fred in de tv-serie Het Zonnetje in Huis, met onder anderen Johnny Kraay- kamp en Martine Bijl. Ook speel de Lutz rollen in Nederlandse films, zoals Pastorale en De Lift. Het NOS Journaal presente ren is al lang niet meer al leen het nieuws voorlezen. De 'anchorman' is een ba ken in een woelige wereld. door Niek Opten I 1 n dat is zoals het is", I sloot Walter Cronki- te bijna dertig jaar lang zijn CBS-Neuis JL^ af De vorige maand overleden Amerikaanse presenta tor gold als een autoriteit op het gebied van nieuwspresentatie en was het bekendste voorbeeld van een anchorman. Een 'ankerman' is meer dan ie mand die sec het nieuws voorleest op televisie. Hij of zij is een per soonlijkheid die een stempel op het nieuws kan drukken, zonder daarbij de objectiviteit al te veel ge weld aan te doen. Iemand die dage lijks de mensen in de huiskamer in korte tijd vertelt hoe de wereld in elkaar steekt. In tijden van groot nieuws kan een ankerman of -vrouw pro bleemloos live de buis op om de onstuimige nieuwsstroom in goe de banen te leiden. „Een anchor man moet beschikken over brede kennis, moet weten wat er in de wereld speelt. Hij moet betrouw baar en geloofwaardig zijn en de waardering hebben van de kij kers", somt Bert van der Veer de ei sen op die tegenwoordig aan de presentator van een journaal wor den gesteld. De voormalig pro grammamaker en tv-columnist spreekt van een 'begeerde positie'. „Ik wil niet zeggen dat je op die plek zit te wachten op een '11 sep tember', maar zulke momenten zijn natuurlijk onwaarschijnlijke piekervaringen." De term anchorman deed pas twintig jaar geleden zijn intrede in Nederland, toen er steeds meer nieuws live op de buis werd ge bracht. Wat dat betreft zit een anchorman bij de NOS beter op zijn plek dan bij concurrent RTL, stelt Van der Veer. „Als er een ramp gebeurt dan kijkt Nederland vooral naar de publieke omroep. Ook al heeft RTL het bij de laatste rampen net zo goed of zelfs beter gedaan. Dat zit nu eenmaal in de genen van de bevolking." Rob Trip zegt in een reactie zeer 'vereerd' te zijn met zijn nieuwe baan. Van der Veer vindt hem een prima keuze voor het Journaal. „Net zoals Twan Huys, Jeroen Pauw en Charles Groenhuijsen kan Trip zich prima meten met ie mand als Walter Cronkite." De concurrent van het NOS Jour naal is RTL Nieuws. De commerciële zender ging bij de start in 1989 niet de directe con frontatie aan en plande zijn avond- bulletin daarom een half uur eer der. Al snel gevolgd door de succes volle soapserie Goede Tijden, Slechte Tijden. Hoewel RTL Nieuws de publieke omroep de laatste maanden ver slaat ten aanzien van het aantal pri meurs, heeft het NOS Journaal de aanval tot nog toe goed doorstaan. Sterker, naar het populairste nieuwsbulletin van de publieke omroep keken het afgelopen half jaar gemiddeld 1,82 miljoen men sen, twee jaar geleden was dat in die periode nog 1,66 miljoen. RTL Nieuws om 19.30 uur had in die periode te maken met een daling van het aantal kijkers van 1,06 naar 1,02 miljoen. OF VALT H&T WEL- /V\.E_£L?' de bilt - Het KNMI gaf gisteroch tend een weeralarm. Onweer, veel neerslag en harde windstoten zou den vanaf het begin van de mid dag vanuit het zuidwesten Neder land binnentrekken. De eerste on weersbuien deden zich echter pas aan het eind van de middag voor. Tegen die tijd hadden veel men sen al afgezien van een dagje strand en lieten sommige organisa ties van evenementen hun activi teiten niet doorgaan. „We zijn er ook niet gelukkig mee", zegt hoofd weerkamer van het KNMI Fons van Loy. „Ook wij hebben lang zitten te wachten op de ont wikkeling van de eerste buien. Maar dat is de voorspelbaarheid en de onvoorspelbaarheid van het weer." Het noodweer kwam uren later op gang, doordat volgens hem de luchtvochtigheid nét te laag was en de temperaturen lang zaam omhoog gingen. „Dat zijn subtiliteiten. We doen onze uiter ste best, onze apparatuur voldoet aan de hoogste normen. Wat over blijft is dat ene kleine stukje on nauwkeurigheid." Dat het KNMI tot in de middag vasthield aan de voorspelling, lag aan de verwachte snelle ontwikkeling van buien. „De eerste bui, bij Dordrecht, stond er binnen vijf tot tien minu ten. Je kunt het vergelijken met een snelkookpan. De druk neemt aan de onderkant permanent toe, tot het ventiel eruit schiet en alle druk eruit schiet. We wisten dat dit soort buien zouden ontstaan, alleen niet exact waar en wan neer." Hoewel de voorspelling niet klopte voor wat betreft wanneer het noodweer zich zou ontwikke len, de heftigheid van de buien en de windstoten komt er dus wel 'aardig' mee overeen. Het KNMI kreeg gisteren al tele foontjes van mensen die evene menten hadden afgelast en hun be klag deden. „Maar wat zou er ge beurd zijn als het noodweer plots klaps was gekomen en wij geen weeralarm hadden afgegeven?" vraagt Van Loy. „Het is vanoch tend onze overweging geweest dat we beter vroeg konden waarschu wen in plaats van lang wachten op de buien die zouden komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4