moet de zee nog komen... 39 Ambachtelijk weekend Motorrit voor de Molukken Workshop met kruiden De paarden lopen keurig door de berm, op weg naar het strand. foto Ruben Oreel Rozemarijn gaat voorop in het groepje van acht. foto Wendy van den Hurk maar een teugel aan te pas kwam, hoefde ik er niet eens bij te vertel len. Een tweedaagse ponytrek is géén ruiterervaring en dus gaat het feest niet door. Behalve bij Manege De IJslander in Dishoek. Want daar hebben ze IJslanders. Lieve, rustige, werkwil- lende en goed luisterende dieren, als je Rozemarijn moet geloven. „Anders zou ik zo'n strandrit ook niet aandurven met onervaren rui ters. Maar deze hebben zelfs onder ling nooit ruzie; er heerst geen rangorde. Behalve op de wei. Dan gaat het toch om de vrouwtjes. Maar mensen hoeven echt ner gens bang voor te zijn." Oké, kom maar op met die koud- bloedjes! Op naar de wei. En wat zijn ze prachtig! Wat een volle ma nen. „Kun je nagaan hoe ze er in de winter uitzien", glimlacht Roze marijn. „Dan hebben ze echt van die rastakoppies." Hunor, wat Bruine Beer betekent, wordt mij toebedeeld. De rustigste van het stel. En ook wel een beetje de koppigste, want zijn snuit haalt hij niet graag tussen de grassprie ten vandaan in ruil voor een bor stelbeurt. En een hoevenkrabbel, daar zit hij al he-le-maal niet op te wachten. Hij zucht nog maar eens diep en kijkt me dan met zijn grote ogen aan alsof hij wil zeggen 'vooruit dan maar'. Daar gaan we, met een groepje van zes toeristen. Kletterend over het asfalt om keurig in de berm te belanden en daar niet meer van te wijken, tot we het bos bereiken. De paarden zijn uitstekend ge traind. Zetten een mooi drafje in, als Rozemarijn daartoe aanspoort, en vertragen hun pas als dat mag. Carmen (12) achter me roept dat ze het super vindt. En dan moet de zee nog komen... Dat weten de paarden. Hoe meer zeelucht ze opsnuiven, hoe hoger ze hun hoofd heffen. De duin overgang bij het 'pannenkoeken pleintje' is nog even aanpoten - Hunor klimt met zijn bek vol duin gras - maar dan zijn de dieren niet meer te houden. Hiervoor hebben ze hun wei verlaten! Zodra de paal hoofden zijn gepasseerd, hoeft Ro zemarijn maar om te kijken of daar gaan ze. In gestrekte draf en, zodra je met beide benen tegen de buik tikt, in een geweldige galop. Galop? Het is dus gelukt? Ja, en het is gewoon zonde dat de tocht maar duurt tot Zoutelande. Die IJslanders, ze zijn fantastisch. En ze hebben lekkere dikke, par don: gespierde, billen om te kriebe len na afloop van de galop. Hunor, die vindt het héérlijk. Manege De IJslander Omdat IJslanders zo rustig en ge duldig zijn, heb je geen paardrij- ervaring nodig. Je moet natuurlijk niet bang zijn voor paarden en je mag niet meer wegen dan 80 kilo. Een strandrit, van Dishoek naar Zoutelande, duurt tenminste twee uur en kost 30 euro per persoon. Dat geldt ook voor een bosrit. Manege De IJslander ligt aan de Koudekerkseweg in Biggekerke. www.manegedeijslander.nl vrijdag 21 augustus 2009 door Raymond de Frel middelburg - Op meer dan hon derddertig adressen in Zeeuws- Vlaanderen en het Vlaamse Waas land is morgen en overmorgen tij dens het Ambachtelijk Weekend werk te bekijken van ruim vier honderd ambachtslui, kunstenaars en creatievelingen. De eenvoudigste manier om het Ambachtelijk Weekend te bezoe ken is met een overzichtskaart, die verkrijgbaar is bij de VW-kanto- ren in Zeeuws-Vlaanderen. De kaart is ook te downloaden op in ternet: www.toerismewaasland.be. Er zijn meerdere routes mogelijk. Twee dagen lang laten ambachtslie den en kunstenaars hun kunsten zien en geven er uitleg bij. Op de ze manier willen de deelnemers belangstellenden de kans geven om op een vrijblijvende manier te genieten van kunst en vakwerk. Er zijn adressen te bezoeken in Axel, Koewacht, Overslag, Westdorpe, Hulst, Terhole, Vogelwaarde, Graauw, Heikant, Sint-Jansteen, Nieuw-Namen en Hengstdijk. De deuren van de deelnemers zijn beide dagen open van 10.00 tot 18.00 uur. De toegang is overal gra tis. Ook vlasmuseum 't Vlasschuurken in Koewacht is open tijdens het Ambachtelijk Weekend. Er wor den doorlopend demonstraties ge geven over vlasbewerking. Tijdens het weekend serveert het museum enkele streekspecialiteiten in zijn bar-tearoom. www.vlasmuseum.nl www.toerismewaasland.be www.wvzeeland.nl UIT ETEN Lees de ervaringen van de PZC-recen- senten in tal van Zeeuwse restau rants. Een overzicht van activiteiten in de provincie vindt u op www.pzc.nl/zomerkrant. STUUR UW TIPS NAAR zomer@pzc.nl middelburg - In Middelburg we melt het morgen van de motoren. Wilfred Vreeke houdt dan voor de derde keer een Motorrit voor de Molukken. De opbrengst gaat dezé keer naar de Stichting Horizon. Vorig jaar le verde de motortocht drieduizend euro op, die werd geïnvesteerd in een school voor verstandelijk ge handicapten. Om 13.30 uur vertrekt de stoet mo toren vanaf de Markt in Middel burg voor een rit door de provin cie Zeeland. Die eindigt om onge veer 16.00 uur bij clubhuis Satuda- rah aan de Boerenweg in Bergen op Zoom. Meer informatie over deelname kan worden ingewonnen via tel: 06-16314846 en bramid@planet.nl. OOSTKAPELLE - Terra Maris in Oost- kapelle houdt zondag een work shop over kruiden. In de landschapstuin van Terra Ma- ris is een speciale hoek ingericht voor kruiden. Hier krijgen de deel nemers uitleg over het gebruik van de planten, de bruikbare delen plant en het gevaar dat aan sommi ge kruiden kleeft. Daarna mogen de deelnemers zelf een setje kruiden samenstellen, bij voorbeeld een geurig kruidenbuil tje, theemengsel of een flesje krui- denazijn. De workshop is voor alle leeftij den en duurt van 10.30 tot 12.00 uur. De kosten zijn 7,25 euro voor volwassenen en 5 euro voor kinde ren. Aanmelden kan via tel. 0118-582620.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 43