En dan 38 'Het gaat mij gewoon om het genieten' Natuurgebied met een vleugje historie vrijdag 21 augustus 2009 HSEB6fl9BSB9BEK)BBHEHMSMI Zoals zoveel succesvolle ondernemers rol de Rozemarijn [deler (29) haar vak in. Gewoon, alsof het voorbestemd was. „Ik begon op mijn vijfde met paardrijden. En dat vond ik leuk. Heel leuk, zelfs." Maar om te zeggen dat het altijd haar droom is geweest om later een eigen manege te hebben? Nou, nee. Ze genoot er gewoon van. Rozema rijn was acht toen haar ouders twee pony's kochten; Grana en Bera. [Jslanders waren dat. Niet zo gek. „Mijn ouders hebben elkaar ont moet tussen de IJslanders." Roos was er gek op, maar een echt Penny-meisje werd ze nooit. Toch vertrok ze na de mavo naar Deurne, voor de befaamde paardenopleiding. Toen haar ouders een oude boerderij in Bigge- kerke kochten en Rozemarijn de bijhorende buitenbak en stallen zag, wist ze het zeker: hier zou haar manege verrijzen. En aldus geschiedde. In 2001 begon ze met les geven. Eerst nog vanuit een rolstoel, omdat ze haar knie had gebroken na een val van een paard. Aan de lessen voegde Rozemarijn bosrit- ten, strandritten en kinderfeestjes toe. En pony kampen, niet te vergeten. De logés konden te recht in het bijgebouw, 'Roos Place' gedoopt. Hoe oud IJslanders ook worden, Grana en Bera zijn er niet meer. Wel achttien andere. De ma nege is een succes geworden. Hoewel het Roze marijn nooit om het gewin is gegaan. Ze wilde gewoon genieten, zoals ze dat vroeger al deed. „Ik ben niet ambitieus, dus rijk word ik er niet van. Maar dat hoeft ook niet. Het omgaan met paarden, de liefde die je van ze terugkrijgt... Daar gaat het mij om. En als ik dat anderen kan laten beleven, dan is dat prachtig." door Wendy van den Hurk Galopperen tegen het licht van de onder gaande zon. Wappe rende manen, ram melende wangen. Opspattend zeewater en het zacht zwiepende geluid van hoeven in het mulle zand. Met grote ogen keek ik altijd op van mijn handdoek zodra ik het geklots hoorde. Een strand rit, dat wilde ik óók! Maar ja, geen mane ge die mij wilde. Dat de Basotho- paardjes mij twee dagen volauto matisch door diepe ravijnen heb ben gesleurd zonder dat er ook foto Jorn Wagenmakers De IJslanders vinden het heerlijk om door de branding te klossen. Eerst moeten de hoeven nog worden schoongemaakt. foto Ruben Oreel Hunor spitst zijn oren zodra hij de zee ziet. foto Wendy van den Hurk door Christal Cadiot Naast Vlissingen, omringd door akkers en veel leegte, ligt het dorpje Ritthem. Ritthem telt ongeveer zeshonderd inwoners. De naam van het dorp is een verbastering van 'Riethem'. De vorige bewoners, de Friezen, gebruikten het woord 'hem' om een woonplaats aan te duiden. Het kerkdorp is dus vernoemd naar de vele rietplanten die langs de kre ken groeiden. Naast Ritthem bevindt zich het Ritthemse bos, dat officieel de naam 'natuurgebied Rammekens- hoek' kreeg toebedeeld. Aan de oostkant van het bos ligt Fort Rammekens, een voormalig zeefort dat toegang gaf tot de ha ven van Middelburg. Het zeefort, ook wel Zeeburg ge naamd, was een belangrijk strate gisch punt in verschillende oorlo gen. Het fort lag vroeger half in zee, met aan weerszijden een aan sluitende dijk. De dijk is inmiddels weggegraven en een nieuwe dijk is aangelegd, zodat het fort nu meer landinwaarts ligt. In de loop van de tijd is het fort een aantal keren aangepast aan de wensen van degene die op dat mo ment het fort in zijn bezit had. Het is in de achttiende eeuw bij voorbeeld in gebruik geweest als ziekenhuis. Naderhand heeft Na poleon aan het fort nog bastions toegevoegd. Het natuurgebied is ontstaan toen de geallieerden in 1944 de zeedijk ten westen van Fort Rammekens bombardeerden. Het zeewater kreeg vervolgens een jaar lang vrij spel in het gebied, waardoor diepe geulen ontston den. Nu zijn deze nog terug te vin- den als (zoute) kreken. In het bos is een heerlijke wandelroute. De bomen vormen op sommige pa den een bladerdak en creeëren een soort 'groene tunnel'. Op andere plaatsen vind je zomaar een open plekje in het bos, midden tussen de bomen. De natuur krijgt in het gebied in ieder geval vrij spel. In het midden van het gebied bevindt zich een hooiland, waar bijzondere planten soorten zijn te vinden. Bij de kreken zijn in het wintersei zoen verschillende soorten vogels te zien. Al met al is het een rustgevend bos dat nog een vleugje historie met zich meebrengt. Vanuit het bos heb je zicht op de kreken in het natuurgebied.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42