Pleziervaart in fuik Zwart Inwoner van Bruinisse hangt taakstraf boven het hoofd wegens tillen fiscus 2 Lekker rommelen PZC 1 vrijdag Marechaussee, douane en de waterpolitie voeren langs de Zeeuwse kust een tweedaagse controleactie uit voor de plezier- vaart. De 'vangst' gisteren bleef beperkt tot wat kleine zaken. rant 5 weken voor 15 euro! vrijdag 21 augustus 2009 door Ondine van der Vleuten CONTROLEACTIE Ik ben opgegroeid tussen kas ten, gevuld met de restanten van serviezen. „Unieke stuk ken", zei mijn moeder liefde vol. Ze had nu eenmaal iets met eenlingen. Mensen die een beetje buiten de groep vielen, konden ook op haar bijzondere aandacht rekenen. Op hoogtijdagen dronken we uit kopjes van doorzichtig eierschaal porselein en aten we van de fraai ste bordjes, crème met gouden randjes of uitbundig gedecoreerd. Allemaal anders, maar allemaal met een merkje aan de onder kant. Dat was één van de eerste dingen waar mijn moeder naar keek, als ze op de rommelmarkt iets moois opmerkte. En net zoals bij de olieverfschilderijtjes met koetjes en Hollandse vergezich ten, zei ze dan altijd: „Je weet nooit.. Misschien is het wel wat waard." Toen ik op kamers ging, kreeg ik van haar bordje^ met half afgesle ten zilveren guirlandes, soepterri nes van Regout en kopjes, bezaaid met Engelse rozen. Ik was er heel gelukkig mee. Tot ik op een dag betoverd werd door een glossy vol prachtig gedekte tafels met complete serviezen. Bij Xenos schafte ik mij een set aan. Wit, merkloos en zo goed koop dat de scherven er vanaf vlo gen, zelfs zonder dat ik met de bordjes gooide. Na twee maanden zaten we zonder ontbijtbordjes en besloot ik toch maar weer een fatsoenlijk servies te kopen. Helaas bleek een soepbord van Wedgewood of een schaal van Vil- leroy Boch in de winkel net zo veel kost als een heel Xenos-ser- vies. En dus ging ik weer naar de rom melmarkt, en kocht een schitte rende soepkom, versierd met gou den regen {en op de onderkant: Sphinx). Alsmede een met bloe menslingers getooide botervloot (onderop een onleesbaar merkje, maar vast iets waard). Ook kreeg ik al twee grasgroene mokken ten geschenke van een aardige collega. Mét merkje, jawel: Cup A Soup, stond op de zijkant. Let maar op. Dat wordt een collec tor's item. En aan tafel wordt het weer heel gezellig. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) 9 een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om net peisoomgegevens In bet colofon treft u nadere informatie door Marcel Modde Zo! Ben ik blij dat ik binnen ben. Dat voor spelt niet veel goeds", knikt de vrouw over haar schouder naar de witte koppen op de golven net bui tengaats. De schipper stuurt de Spinddrifter in de draaikom voor de sluis van Vlissingen langszij van de patrouilleboot van de Koninklij ke Marechaussee. „Ik heb het ge voel dat ik hier wel veilig lig, dus kom maar op", roept ze ontspan nen naar het trio van marechaus see, douane en waterpolitie (KLPD) dat aan boord wil stappen voor een routinecontrole. „Wat een ontvangst. Spannend! Dit heb ben we nog nooit meegemaakt. Wat zullen de kleinkinderen balen dat ze niet meer aan boord zijn. Ze zwaaien altijd naar iedere politie- boot die ze zien." Haar man maakt van het opont houd gebruik door een pijpje te stoppen. Een modern rokertje met verchroomde steel, passend bij het zeiljacht type Bavaria 42 met zon- nekap. Een opgevouwen vouwfiets staat vastgebonden tegen de mast, een rubberbootje dobbert aan een touw achter de Spinddrifter aan. Het duurt niet lang voordat de po litie in de gaten krijgt dat het wat oudere echtpaar niet goed is voor bereid op de reis die ze hebben ge maakt vanuit Zeebrugge naar het Veerse Meer. De zeekaart is verou derd, de marifoon staat op het ver keerde kanaal en er zijn geen nood- pijlen aan boord. Bovendien blijkt de gasslang versleten. „Het is een optelsom", wijst de KLPD'er op de manco's. „Op het moment dat zich op zee iets voordoet, kan het voor deze mensen een probleem worden hulp te zoeken. Met een dringend advies op zak kan het jacht uit Oude-Wetering veilig de sluis door, het binnenwater op. Twee zwarte Zodiacs varen vanaf elf uur 's ochtends af en aan om pleziervaartuigen te onderschep pen en naar de patrouilleboten van marechaussee en douane aan de steiger te dirigeren. De snelle rubberboot stampt op de golven. Met een scherpe draai naar rechts stuurt Bart Dekkers zijn Zodiac schuin naast een volgend jacht. Een vrouw staat aan het roer en heeft met de geopende sluisdeur Marechaussee, douane en waterpolitie voeren samen de controle uit. in het vizier flink het gas er op. Een man is druk in de weer met de marifoon. Pas na herhaaldelijk aanroepen zien ze de politieboot. Ze willen wel stoppen, 'maar eerst door de sluis'. Dekkers en de zij nen hebben echter geen bood schap aan gehaast en maken het echtpaar duidelijk dat ze geen keus hebben. Doorvaren gebeurt wel eens, ver telt havenwachtmeester Ton Broos. „Dat doen ze maar één keer. En dan?" „Dan hebben ze een zwarte streep op de boot", valt commandant van de operatie William Reijnders hem bij. „Wij geven een vordering tot stoppen. Negeer je dat, dan heb je een pro ces verbaal aan je broek. Net als op de weg." Ondertussen wakkert de wind ver der aan en wordt het vanzelf druk ker in de draaikom. De plezier vaart voor de Walcherse kust wordt door reddingsdienst KNRM vriendelijk toch dringend geadvi seerd een beschut heenkomen te zoeken voor het verwachte nood weer. Vier, vijf jachtjes tegelijk ko men in volle vaart de hoek om ge zet en varen zo vanzelf in de ar men van de controlediensten. Re ijnders bespeurt in de verte nog een 'speedboot', maar de scherp ere blik van Dekkers herkent daar in de Jan van Gent van de douane. Reijnders grinnikt even. „Haal toch maar naar binnen!" De hele Nederlandse kust zit twee dagen achtereen potdicht. Marechaussee, douane en waterpolitie hebben gis teren van Zeeland tot en met de Waddenzee strategische posities ingenomen om de pleziervaart te controleren op mensen die illegaal het land proberen binnen te ko men, openstaande vorderingen middelburg - De 69-jarige man uit Bruinisse die zich gisteren voor de rechtbank in Middelburg moest verantwoorden voor belastingont duiking en valsheid in geschrifte, had niets verkeerd gedaan, zo be toogde hij. „Het was ontwikke lingswerk en ik heb er niets aan verdiend. Ik ben onschuldig". De officier van justitie dacht daar echter anders over en eiste een taakstraf van 240 uur en een voor waardelijke celstraf van een half jaar tegen de inwoner van Bruinis se. Ze hield daarbij rekening met zijn financiële draagkracht, zijn leeftijd en zijn lichamelijke beper kingen. De Bruenaar bemiddelde in Pool se werknemers. Hij liet facturen drukken waarop stond vermeld dat zijn - niet bestaande - bedrijf Nepola was gevestigd in Warshaw en Oppole. Dat de plaatsnamen fout waren ge speld, was een bijkomstigheid. Voornamelijk landbouwers in de omgeving 'bestelden 'Poolse werk nemers bij de Bruenaar. Deze scha kelde een Poolse vriend/koppel baas in en voor vijf tot zeven euro per uur gingen de Polen aan het werk. TVvee euro per uur was bestemd voor de Bruenaar. Hij zorgde ook voor facturen en daarmee was al les afgedekt. Ook verstrekte hij blanco facturen aan zijn opdracht gevers, zodat ze die zelf konden in vullen. Volgens de Bruenaar werd er zo wel in Polen als Nederland belas ting over de verdiensten betaald. Tenminste, dat vertelde hij zijn af nemers. Dat gebeurde dus aller minst en ook al omdat hij meende niets te hebben verdiend gaf hij zo wel voor de Inkomstenbelasting als de Omzetbelasting niets op. En zo werd de Belastingdienst voor meer dan een half miljoen euro be nadeeld. Uitspraak op 2 september.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2