Zeeland PZC Middelburg hoooort en zegt 't vooort Cafetaria Veerse Catdam afgebrand Voorbereiding WALCHEREN 22 en 23 22 Eerste stads- en dorpsomroepersconcours oogst lofzangen op Zeeland op almanak Vrijdag 21 augustus 2009Tip? walcheren@pzc.nl Inter Scaldis Pipes and Drums is eerbetoon aan Schotse bevrijders T raumahelikopter moet in de zomer wat vaker in Zeeland zijn door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Terwijl de wind gaandeweg flink toenam, deden twaalf stads- en dorpsomroeper onverstoorbaar hun 'roep' op de Markt. Het stads- en dorpsomroe persconcours kende gisteren een 'stormachtig' verloop. 'Hoooort en zeg 't vooort' galmde regelmatig over de Markt, voorafge gaan door getoeter, gebel of gera tel. Want de aandacht vangen, dat is wat de stads- en dorpsomroe pers die deelnamen aan het con cours in Middelburg moesten doen. Aandacht vangen én vast houden. Volgens een vierkoppige jury deed de uit Oisterwijk afkom stige Henk van den Nieuwenhui- zen dat het beste, gevolgd door Klaas Koper uit Zandvoort en daar na Geert Veen uit Winschoten. Wethouder Frank Streng reikte de prijzen uit. Op 12 september wordt, tijdens het tweede con cours in Heinkenszand, de Zeeuw se kampioen gekozen. Streng bleef overigens het antwoord op de vraag 'wat is het verschil tussen een omroeper en een politicus?' schuldig. Organisator Wim de Smit (de Zeeuwse Babbelaar) ver klaarde derhalve: „Een omroeper doet met weinig woorden zijn zeg je, terwijl een politicus met veel woorden weinig zegt", en kreeg de lachers op zijn hand. Het programma werd wat naar vo ren geschoven met het oog op het weeralarm. De rukwinden deden menig houten menubord van om liggende cafés omwaaien en de gro te parasols op de weekmarkt hiel den nauwelijks stand. De omroe pers lieten zich echter niet ken nen. Terwijl de wind aan hun his torische kostuums rukte, deden zij hun zegje. Binnen twee minuten, op rijm en af en toe met humor. In de eerste ronde moesten de deelnemers Middelburg promo ten. Van het ringrijden (de tijden van het versieren van mooie Zeeuwse meiden is passé, ze doen nu namelijk zelf ook mee) tot 'schone stad van het westen, I love you'. Dit laatste bij monde van de als veldwachter uitgedoste Belg Ge rard Vercauteren. Lydia van de Ruit (Capelle a/d IJssel) was de eni ge vrouw in het gezelschap, maar liet zich qua volume en presenta tie zeker niet ondersneeuwen. Middelburg ontbeert een stadsom roeper. Streng: „Een leuk idee, maar we hebben al een stadsdich ter." Helaas voor Streng heeft zich inmiddels een anonieme omroe per aangemeld. Die gaat binnen kort op pad met leden van het het Eerste Nederlandse Omroepers Gil de. Dat Gilde gaf dus gisteren acte de présence in Middelburg. Henk van den Nieuwenhuizen, dorpsomroeper van Oisterwijk, is al drie jaar op rij Nederlands kampioen en won ook in Middelburg. foto Lex de Meester 5zzmmmmm door Lilian Dominicus VROUWENPOLDER - Alex van de Brande was nog maar zes weken de trotse eigenaar van een splinter nieuw frietkot op het Noordzee strand, achter de Veerse Dam tus sen Vrouwenpolder en de Ban- jaard. En toen ging zijn droom - letterlijk - in rook op. In de nacht van woensdag op donderdag brak brand uk in de frituur. „Eigenlijk was ik nog maar net thuis toen ik gebeld werd", zegt hij. „Ik kon het niet geloven, het is zó onwezenlijk. Ik ben uit het veld geslagen." Van de Brande is er vrij wel zeker van dat de brand niet is ontstaan door kortsluiting of iets dergelijks. „De generator neem ik elke dag mee naar huis. Binnen wordt niet gerookt. We voldoen aan alle brandveiligheidsvoorschrif ten. Nee, dit riekt naar iets anders. Maar dat mag je niet hardop zeg gen, hé." Tip? redactie@pzc.nl De ondernemer weet nog even niet hoe hij verder zal gaan. Van de Brande heeft een zaak in cate ring, evenementen en strandex- ploitatie, dus zonder werk komt hij niet te zitten. „Maar hier heb ik lang naar toe geleefd. Ik kan wel een frituurwagen neerzetten, maar dat is toch anders dan wat we hadden." De technische recherche is gister middag een onderzoek begonnen naar de toedracht van de brand. Al weken is ze er helemaal vol van, die Middelburgse. Ze gaat een weekend fees ten en naar muziek luisteren op festival Lowlands in Biddinghuizen. Zo'n meer daags festival vergt de nodige voorberei ding. Je moet vrije dagen opnemen en bedenken met wie je daar naar toe gaat. En je moet natuurlijk zorgen dat je een goede kampeeruitrusting bij je hebt. De Middelburgse leek het alle maal onder controle te hebben, zoals een ervaren festivalganger dat door gaans heeft. Daar twijfelen de collega's inmiddels aan. Nog geen uur voor ver trek bekent ze dat ze net een nieuwe tent heeft gekocht en geen idee heeft hoe die opgezet moet worden. Ook is haar kledingkeuze niet optimaal: geen regenjas en schoentjes die nog geen mot regentje kunnen doorstaan. Dus hebben de collega's haar de stad ingestuurd: om laarzen en een regenpak te halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23