Banenverlies bouw vooral in 2010 Weinig vezels in meergranenbrood Superrijken zijn verantwoordelijk voor crisis in Nigeriaans bankwezen WERKGELEGENHEID Economisch Bureau van ING in rapport over ontwikkelingen Op scooter van de NS door de grote stad AFM ontevreden over pensioenverzekeraars Praten op het werk vermindert stress Supermarktconcern Ahold presteert boven verwachting DEN HAAG - De werkgelegenheid in de bouw krijgt pas volgend jaar de grootste klappen. Door de recessie daalt de werkgelegenheid in alle sectoren, maar het tempo waarin banen verdwijnen, verschilt. In de bouw duurt het langer voordat het banenverlies zichtbaar wordt. In andere branches zoals transport vallen de grootste klappen al dit jaar. Dat stelt het Economisch Bureau van ING in een rapport over de AMSTERDAM De NS heeft een nieuw vervoermid del voor reizigers die na een trein reis liever niet met bus of tram ver der de stad in reizen: de NS-scoo- ter. Vanaf maandag kunnen reizi gers op het station Amsterdam Am- stel terecht voor het huren van de elektrische scooter. Het concept wordt daarna uitgebreid naar enke le andere grote steden, zo maakten de NS gisteren bekend. Parkeren is gratis en gemakkelijk en een helm is niet nodig, aldus de NS. AMSTERDAM Pensioenverzekeraars voldoen nog niet aan de zorgplicht die zij heb ben ten opzichte van hun deelne mers. Dit stelt de toezichthouder Autoriteit Financiële Markten (AFM) na een meting onder verze keraars die pensioenproducten aan bieden met beleggingsvrijheid. De vijftien verzekeraars voldoen voor gemiddeld 64 procent aan de wette lijke vereisten. Vooral het opstellen van een klantprofiel en het advise ren van de klant moeten beter. AMSTERDAM Stress op het werk, stress in het pri- véleven. Thuis piekeren over het werk of op het werk je gedachten thuis hebben. Tussen de 15 en 35 procent van de werknemers heeft daar in min of meerdere mate last van. Hierover op het werk praten, helpt de stress te verminderen. Dit blijkt uit een onderzoek onder 2700 medewerkers van ABN Amro. Werknemers met thuiswonende kinderen, vooral vrouwen, hebben meer last van stress dan anderen. ontwikkeling van de werkgelegen heid in Nederland, dat vandaag verschijnt. Ook in de industrie loopt de werkgelegenheid pas vol gend jaar het sterkste terug, stelt ING. Dat komt doordat veel werk nemers op dit moment in aanmer king komen voor de deeltijd-WW. Zodra die maatregel niet meer van kracht is, kunnen er alsnog veel ba nen verloren gaan. Zonder de deel tijd-WW zou dat nu al gebeuren. In totaal verliest Nederland door DEN HAAG - De kleur van meergra- nenbrood zegt niets over de hoe veelheid gezonde vezels die erin zitten. Gezonde eters kunnen be ter kiezen voor volkoren in plaats van meergranenbrood. Dat blijkt uit onderzoek van de Consumen tenbond. Sommige fabrikanten wekken vol gens de bond de indruk dat hun brood veel vezels bevat door het donker te kleuren. Dat gebeurt door toevoeging van gebrande mout. De Consumentenbond pleit de economische crisis dit jaar en in 2010 400.000 banen, becijfert ING Daarvan komt bijna de hèlft voor rekening van de Randstad. Zuid-Holland krijgt het grootste banenverlies te verwerken: 75.000. Dat is 4,1 procent van de beroeps bevolking. Banenverlies en stijging van de werkloosheid houden niet overal gelijke tred, Omdat veel mensen op en neer pendelen van hun wo ning in de ene regio naar hun voor een aanpassing van de waren wet, zodat alleen broden met vol doende vezels het predicaat 'volko ren meergranenbrood' mogen dra gen. Ook zouden fabrikanten op het etiket moeten vermelden hoe veel vezels er in het brood zitten. Nu is vermelding van de ingrediën ten niet verplicht. De Consumentenbond testte 23 broden van supermarkten, een na tuurvoedingswinkel, een markt kraam, een warenhuis en een bak kerijketen. De donkergekleurde werk in een andere. Het verlies van banen in de ene provincie kan elders leiden tot een groei van de werkloosheid. Volgens ING wordt de daling van de werkgelegenheid enigszins ge dempt door groei van het aantal overheidsbanen. Daarnaast ont staat een wat versluierd beeld door dat veel zelfstandigen niet als werk loos geregistreerd staan, terwijl zij door de economische malaise veel minder werk hebben. Ook de deel- broden van Albert Heijn (Pain de Boulogne) en van C1000 (Multi- korn) blijken de minste vezels te bevatten. Het rijkst aan vezels is donkermeergranen van Bio+, te koop bij onder meer Jumbo en Plus, dat juist vrij licht van kleur is. Met drie euro is dat ook het duurste brood'. Vezelrijk zijn op de tweede plaats Plus Korenlander meergranen (2 euro)en op de derde plaats 't Stoepje meergranen brood (1,50 euro). Het goedkoop ste brood is het meergranenbrood tijd-WW zorgt voor minder snel oplopend banenverlies. De nieuwste gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek wij zen uit dat het afgelopen half jaar- er elke maand zo'n 11.000 werklo zen bij zijn gekomen. Van mei tot juli telde Nederland gemiddeld 386 duizend werklozen, bijna vijf procent van de beroepsbevolking. Volgens de laatste voorspelling loopt de werkloosheid volgend jaar op tot acht procent. van Aldi, dat 99 eurocent kost. Hoe meer vezels een brood bevat, des te beter. Voedingsvezels bevor deren de werking van de darmen en een soepele stoelgang. Ook ver minderen zij de kans op overge wicht en hart- en vaatziekten. Vol gens de Gezondheidsraad krijgt minder dan tien procent van de Nederlanders voldoende vezels binnen. Behalve volkorenproducten zijn ook groente en fruit belangrijke bronnen van vezels. Het Pain de Boulogne meergranenbrood van Albert Heijn bevat de minste vezels van de 23 broden die door de Consumentenbond zijn getest. foto Jorrit Knuvelder/GPD NAIROBI - De Centrale Bank van Nigeria heeft 1,8 miljard euro ge pompt in de vijf grootste banken van het land. Ook zijn negentien directeuren ontslagen van Afri- bank, Finbank, Intercontinental Bank, Oceanic Bank en Union Bank. De financiële injectie is vol gens de Centrale Bank nodig om dat de vijf financiële instellingen te weinig kapitaal hadden en het hele Nigeriaanse bankwezen in ge vaar brachten. „Ze verloren geld met uiterst riskante leningen. We twijfelen aan de competentie van de directies en hebben ze vervan gen", verklaart gouverneur Lami- do Sanusi van de Centrale Bank. De bankencrisis is te wijten aan de superrijken. Die willen geen rente betalen of leningen aflossen. De wanbetalers die de vijf banken in de problemen hebben gebracht, zijn de 'wie is wie' in het zakenle ven en de politiek van Nigeria. Een van hen is de pas gekozen voorzitter van de Nigeriaanse beurs, Aliko Dangote. Ook ge noemd zijn een dochter van presi dent Umaru Yar'Adua, enkele deel staatregeringen en bedrijven zoals Transcorp, waarin ex-resident Olu- segun Obasanjo belangen heeft. DEN HAAG - Supermarktconcern Ahold boekte ondanks de recessie een nettowinst van 195 miljoen eu ro in het tweede kwartaal van dit jaar. Vooral de Amerikaanse ke tens Stop8cShop en Giant-Land- over deden goede zaken. De nettowinst viel weliswaar fors lager uit dan in het tweede kwar taal van vorig jaar, maar analisten hadden op slechtere resultaten ge rekend. De omzet van Ahold, ook het moederbedrijf van Albert Heijn, steeg 11,5 procent, tot 6,4 miljard euro. De omzet van de Al- bert Heijn-winkels steeg bijna 8 procent tot ruim twee miljard eu ro. Die stijging hangt voor een deel samen met de 56 voormalige Ciooo-winkels die afgelopen jaar werden omgebouwd tot Albert He- ijns. Klanten van Albert Heijn kunnen binnenkort boodschappen doen met de iPhone. Albert Heijn wil in het najaar een iPhone-applicatie op de markt brengen die dit moge lijk maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13