Maatwerk moet uitval een halt toeroepen II Gerard Oosterwijk vrijdag 21 augustus 2009 Uitval naar vooropleiding hbo H na 1 jaar (lichting 2007) 30% s na 3 jaar (lichting 2005) na 5 jaar (lichting 2003) Ook studentenvakbond LSVB ziet een groei van het aantal initiatieven van opleidingen om uitval tegen te gaan. Voorzitter Gerard Oosterwijk: „We hebben een dubbel gevoel. Dat er meer uitval is, komt ook door de aangescherpte regels. Het bindend studieadvies is ge meengoed geworden. Daarmee worden studenten verplicht een bepaald aantal punten halen. Redden ze dat niet, dan moeten ze vertrekken. Daaraan is de eis gekoppeld dat studenten die het moeilijk hebben begeleiding krijgen. Dat gaat steeds beter, maar er valt soms ook het nodige op aan te merken. Momenteel wordt onderzocht hoe scholen met die begeleiding omgaan: maken ze er ge noeg tijd voor vrij? Is de begeleiding persoonlijk genoeg? Je mag wat van stu denten eisen, maar daar moet iets tegenover staan. Ik zou tegen opleidingen willen zeggen: focus nóg meer op de overgangsfase tussen middelbare school en vervolg. Sommigen moet leren hóe te studeren." (foto Hielco Kuipers) Universiteiten en hbo's schrikken niet snel meer van klinkende uit valcijfers: 17 procent van de eer- stejaars-hbo'ers haakt af en van de vwo'ers die de overstap naar de universi teit maken, gaat een kwart iets anders doen. „Bij een ongeselecteerde instroom zoals wij die kennen, is uitval in het eerste jaar een onvermijdelijk bijverschijnsel", zegt voorzit ter Sijbolt Noorda van de Vereniging van Universiteiten (VSNU). „We kunnen die getallen naar beneden bij stellen, maar ik vergelijk het eerste jaar toch vooral met een rangeerterrein. We doen waanzinnig veel aan voorlichting, maar je zal een kern houden die op het verkeerde spoor zit. We zien, mede door groeiende in spanningen van opleidingen, nu een gerin ge toename van mensen die dat snel in de gaten hebben. Dat is pure winst." Steeds meer opleidingen ondernemen ac ties om uitstroom te beperken. Die richten zich vooral op het eerste jaar. Noorda: „Cij fers wekken de indruk dat afvallers de uni versiteit verlaten terwijl het grootste deel kiest voor een andere universitaire of hbo- studie. Wat telt is dat deze 'omzwaaiers' een studie vinden die bij hen past. Van de stu denten die na het eerste jaar hun studie trouw blijven, moet tot 95 procent de finish kunnen halen. Bij sommige studies haakt alsnog 15 procent af. Dat aantal is te hoog." En dus proberen steeds meer universiteiten uitval te lijf te gaan door studenten maat werk te bieden. Dat is volgens de VSNU ook het juiste recept. „Sommige faculteiten willen een beter even wicht in het aanbieden van massaal en indi vidueel onderwijs. Vele doen ook aan tuto ring waarbij studenten hulp krijgen van ouderejaars. En als een student enkele toet sen niet haalt, moeten die vaak aan het ein de van het jaar worden overgedaan. Die 'clustering' wordt als lastig ervaren en kan studievertraging opleveren. Bij de Rotter damse faculteit psychologie kunnen toetsen op eerdere momenten worden ingehaald." Van uiteenlopende projecten is vaak ondui delijk in hoeverre ze uitval terugdringen. Volgens de VSNU zal dat worden onder zocht. Ze wil universiteiten ook op de hoog te stellen als ergens sprake is van succes. Zo lijkt de rechtenfaculteit in Utrecht een goe de formule te hebben. „Die verdeelt studen ten in groepen. In één clubje worden dege nen samengebracht die zeer ambitieus zijn. Andere groepen worden ingedeeld op basis van prestaties in de eerste maanden. Je krijgt homogene groepen waarin mensen zich aan elkaar optrekken." Ook hbo-opleidingen ontwikkelen strijd plannen, alhoewel de HBO-Raad beseft dat uitval altijd een gegeven zal zijn. „Hogescho len hebben, sterker dan universiteiten, te maken met studenten van verschillende ach tergronden: havisten, mbo'ers, vwo'ers, wer kenden", zegt een woordvoerder. „Dat bete kent dat oriëntatie, selectie en verwijzing veel aandacht krijgen in het eerste jaar. We moeten wel opvallende veranderingen bin nen de uitval in de gaten houden. Zo zien we nu een lichte stijging van mbo-afhakers. We moeten achterhalen hoe dat komt." Ook bij hogescholen lijkt het toverwoord 'maatwerk'. „Meer opleidingen hebben een mentor-systeem en intake-gesprekken. Ze proberen te achterhalen of verwachtingen aansluiten bij de werkelijkheid. Bij de stu die Gaming verwachten mensen dat ze veel met computerspelletjes te maken krijgen, maar het is bovenal een technische oplei ding. Veel hogescholen willen al vroeg in beeld brengen wat de sterke en zwakke pun ten van aankomend studenten zijn om daar een opleidingsproject aan te koppelen." Wat volgens de HBO-Raad ook kan helpen is als scholen 'hun studieprogramma's aan scherpen'. „Het lijkt erop dat als je hogere ei sen stelt, studenten zich meer inzetten." Maatwerk moet volgens Noorda van de VSNU 'de gewoonste zaak van de wereld worden'. Maar dat kost geld. „We zeggen te gen de overheid dat je niet 'op een koopje' kunt studeren. Er bestaat ook niet zoiets als één methode die heilzaam werkt voor ieder-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11