'Het is bijna erger dan Harry Potter' Wij nemen ons werk mee op vakantie Zomergast donderdag 20 augustus 2009 voor tien euro kunt aanschaffen. Voor de jongere lezers is in vrijwel iedere Zeeuwse boekhandel 'Hoe overleef ik (zonder) dromen' van Francine Oomen de absolute num mer een. Dromen liggen niet voor het oprapen. Net zomin als liefde en geluk. Je kunt je er hoogstens voor openstellen, en dat probeert het tienermeisje Rosa in het nieuwste boek van de 'Hoe over leef ik...'-reeks. Bij de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg worden deze zomer weer veel 'Lonley Planet' boeken uitge leend. Ook de streekromans en de tectives blijven het goed doen. En voor wie niet van lezen houdt, is het luisterhoek natuurlijk ook een goede uitkomst! Boekenweetjes aan te slepen. Voor de plotselinge populariteit van de reeks heeft De Werk wel een verklaring: „De boe ken hebben onlangs veel publici teit van de Nederlandse pers gekre gen, omdat het eerste boek nu ook is verfilmd. En het is zó ontzet tend spannend." Niek Walhout van boekhandel De Koperen Tuin in Goes denkt dat de trilogie zijn populariteit ook te danken heeft aan het unieke verhaal. „Dat maakt dat het echt iets extra's heeft." Larsson was een idealisti sche schrijver die geen cent te mak ken had. Hij verkocht niet goed. Pas na zijn dood, na de publicatie van zijn trilogie, stroomde het geld binnen. „Er zijn mensen die ze allemaal tegelijk kopen. Ze ko men binnen en pakken ze alledrie onder de arm mee", vertelt een medewerker van Utlee in Sluis. Voor wie niet van thrillers houdt, hebben ze in boekhandel Basting in Oostburg nog wel een andere aanrader. Het boek 'Haar naam was Sarah' van Tatiana de Rosnay is daar de afgelopen weken het meest verkocht. Het verhaal gaat over de tienjarige Sarah, die samen met haar ouders wordt meegevoerd naar Velodro me d'Hiver in Parijs, waar duizen den Joden worden samengebracht voor deportatie. „Het is een heel emotionele en mooie roman. Als je het boek ziet en de titel leest, wil je het lezen." Een mooie bij komstigheid is dat je dit boek al Dit jaar draaien de Zeeuwse boek handels op volle toeren, omdat ver geleken met vorig jaar meer Neder landers ervoor kiezen vakantie te vieren op Zeeuwse bodem. Na de nu al succesvolle film over het eerste boek van de Millen nium-trilogie van Larsson, worden ook de andere twee boeken ver filmd. Op zondag 6 september is de offi ciële presentatie van Hoe overleef ik (zonder) dromen? Dit gebeurt op de Manuscripta, op het West- ergasterrein in Amsterdam. Om je aan te melden voor dit feestje, mail naar: redactie@hoeoverleefik.nl. De vakantieperiode is de uitgele zen tijd om op het gemak een boek te lezen. Maar welke boe ken zijn deze zomer populair? door Kris Derks In 'de Drukkery', de grootste boekhandel van Zeeland, zijn ze er snel over uit. De Millennium-trilogie van de overleden Zweedse schrijver Stieg Larsson is razendpopulair. „Van dat boek worden er wekelijks honderden verkocht, het is bijna erger dan de Harry Potter-gekte", vertelt boekhandelaar Clary de Werk. Vooral de afgelopen maanden wa ren de thrillers van Larsson niet De verfilming van 'Vrouwen die mannen haten', het eerste deel van de Millennium-trilogie, legde de boekenverkoop geen windeieren. foto Knut Kovisto PASPOORT Naam: Mauvycy Miszczak Nationaliteit: Poolse Beroep: professioneel bellenblazer door Kris Derks Wie heeft er als kind niet een keer geprobeerd om enorme zeepbellen te blazen? Mauvycy Miszcak uit Po len deed niet anders. En nu, welis- waard de kindertijd allang voorbij, verdient hij er ook nog eens zijn geld mee. Hij mag zich een profes sioneel bellenblazer noemen. De ze week vertoonde hij samen met een paar andere blazers zijn kun sten op het Marktplein in Middel burg. Deze zomer reist de groep vrien den door Nederland. „We nemen ons werk mee op vakantie", ver telt Mauvycy trots. Het idee om bellen te blazen ont stond in een klein keukentje van een Pools studentenhuis. Mauvy cy legt uit: „Mijn vrienden deden de hele dag niks anders dan drin ken. Totdat ze met het sop in de keuken gingen spelen. Met hun handen maakten ze bellen en de den wedstrijdjes wie de grootste kon maken." Maar Mauvycy en zijn vrienden snakten naar meer, beter en groter, dus struinden zij het internet af om inspiratie op te doen. En daar was de oplossing: twee stokken met tussenin een soort lus. Hiermee kunnen de Poolse vrienden voorbijgangers trakteren op enorme bellen. Het gezelschap staat nu op een mi- nicamping in de buurt van Middel burg. „De eigenaar is een oude man die geen woord Engels spreekt. Wij spreken geen woord Nederlands. Maar toen we met handen en voeten duidelijk maak ten dat we een nachtje op zijn land wilden staan, lachte hij vrien delijk en bood ons een plekje aan." Mauvycy en zijn vrienden willen morgen gaan fietsen. „Dat is hier zoveel leuker dan in Polen, daar is geen fietspad te bekennen." De jonge bellenkunstenaar heeft trou wens wilde plannen met fietsen. Hij wil hier tweedehandsfietsen op de kop tikken en die in Polen verkopen. „De ftetsen zijn hier veel fijner, daar kunnen wij in Po len nog wat van leren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 92