81 buitenland Extreme hitte in Spanje en Italië Bagdad baadt 'Zelfmoordbrigade van Taliban paraat in Kabul' Israël woedend over artikel Zweedse krant ramt auto van Het rommelt in de A A Premier Nuri al-Maliki: afbouwen Ex-burgemeester T t 1 1 haar opvolgster Historische picknick herdacht donderdag 20 augustus 2009 KABUL - De politie in de Afghaanse hoofdstad Kabul heeft gisteren, een dag voor de presidentsverkie zingen, drie gewapende mannen gedood die een bank waren bin nengevallen. Het drietal werd na een urenlang vuurgevecht gedood toen de politie de bank bestorm de. De Taliban lieten weten dat twin tig van hun strijders met bomgor- dels Kabul waren binnengetrok ken en dat vijf van hen strijd had den geleverd met de politie. Omdat Afghanistan gisteren zijn onafhankelijkheid vierde en bedrij ven dicht waren, bevonden zich niet veel mensen in de buurt van de bank, maar een winkelier uit de omgeving zei dat hij en zijn vrouw als het geweld aanhoudt vandaag niet gaan stemmen. De Taliban dreigen kiezers te zullen vermoor den en het aantal geweldsinciden ten in het land is volgens Isaf de laatste dagen gestegen van gemid deld 32 tot 48 per dag. In de pro vincie Kandahar kostte een berm bomexplosie gisteren het leven aan een districtsbestuurder en een stamoudste en in Tarin Kowt in Uruzgan kwamen drie politieman nen om het leven door een berm- bom. De verkiezingsmedewerkers kwamen om het leven bij de hoofdstad van de als veilig be schouwde provincie Badakhshan, in het noordoosten, en in de pro vincie Kandahar. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken is in grofweg een der de deel van het land het gevaar groot dat opstandelingen er van daag een aanslag plegen. In acht districten die in handen zijn van de taliban kan niet worden ge stemd. Uit vrees dat kiezers door het geweld wegblijven heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken geëist dat nieuwsorganisaties vandaag tussen 6.00 en 20.00 uur geen verslag doen van geweldsin cidenten. Afghanistan-onderzoe- ker Rachel Reid van Human Rights Watch noemde dit een on redelijke inperking van de persvrij heid. „De Afghanen hebben het recht te weten welk gevaar ze lo pen en zelf hun veiligheid te kun nen inschatten", zei ze. Afghaanse journalisten hebben gezegd de eis te zullen negeren. Jeruzalem - Israël en Zweden heb ben woedend gereageerd op een ar tikel in de grootste krant van Zwe den, Aftonbladet, waarin wordt ge suggereerd dat Israëlische militai ren organen van door hen gedode Palestijnen hebben verwijderd. In het maandag onder de kop 'On ze zonen worden beroofd van hun organen' verschenen artikel wordt impliciet een verband gelegd met de veronderstelde diefstal van orga nen van door het leger gedode Pa lestijnen en de recente arrestatie in de Verenigde Staten van een Amerikaanse jood wegens illegale orgaanhandel. Commentatoren trokken een ver gelijking met de middeleeuwse be schuldiging aan het adres van jo den, dat ze christelijke kinderen vermoordden voor hun bloed. Bij het artikel staat een foto van een dode Palestijn met een operatielit teken op zijn torso. Bij het stuk staat ook een foto van Levy Izhak Rosenbaum, een vorige maand op gepakte Newyorker die ervan wordt verdacht een door hem van een Israëliër gekochte nier voor 160.000 dollar te hebben doorver kocht. In het artikel worden slechts met hun voornaam aange duide Palestijnen uit de Westoever en de Gazastrook opgevoerd. Ook komt een woordvoerder van het Is raëlische leger aan het woord, die de beschuldigingen ontkent. In het stuk wordt gezegd dat de Israë lische overheid in 1992 wegens een tekort aan donororganen een cam pagne voerde voor orgaandonatie. „Terwijl deze campagne gaande was verdwenen er jonge Palestijn se mannen, die vijf dagen later werden afgeleverd in hun dorpen, dood en opengesneden", zo schrijft Aftonbladet. door onze correspondenten Henk van den Boom en Eelco van der Linden barcelona/rome - In 23 van de 52 provincies van Spanje is de nood toestand afgekondigd vanwege de hitte die het land al dagen in zijn greep heeft. Het kwik bereikte gis teren op veel plaatsen de veertig graden. In Italië werd gisteren voor zes steden het hoogste hitte- alarm afgegeven. Het grootste gevaar in Spanje zijn de bosbranden die weer op veel plaatsen zijn uitgebroken. In veel steden worden extra maatregelen genomen om te voorkomen dat ouderen en zieken slachtoffer wor den van de hitte. De gezondheids diensten hebben extra personeel ingezet om alleenstaande bejaar den te bezoeken en te controleren of ze voldoende drinken. Als ze thuis niet over airco beschikken worden ze overgebracht naar dag verblijven waar het wel koel is. In Rome worden flesjes water uit gedeeld in de metro en bij het Vati- caan staat een grote tent met air conditioning en hulpverleners om oververhitte Romeinen en toeris ten bij te staan. Het kwik blijft ze ker tot zondag stijgen in Italië, met name in het noorden en midden van het land. Het hittealarm wordt vandaag uitgebreid tot der tien steden. In de warmste steden overschrijdt de temperatuur de 35 graden, maar voelt het door de ho ge luchtvochtigheid aan als 45. Een hittealarm wordt afgegeven bij drie of meer dagen met tempe raturen van boven de 35 graden. De Italiaanse regering heeft een alarmnummer opengesteld en stelt dat risicogroepen als ouderen en zieken moeten kunnen reke nen op extra assistentie. Maar daar schort het volgens de consumen tenorganisatie Codacons aan. Be halve een hittealarm, is er in veel steden door de combinatie van luchtvervuiling en hitte ook een ozonalarm. Het ministerie van Buitenlandse Zaken Zes bomexplosies treffen Iraakse hoofdstad. Dodental gaat richting hon derd. Ruim vierhonderd gewonden. Dodelijkste aanslag sinds Ame rikanen zich terugtrokken uit de steden. bacdad - Een serie van zes bom aanslagen heeft gisteren dood en verderf gezaaid in de Iraakse hoofdstad Bagdad. Zeker 95 men sen kwamen om het leven. Het aantal gewonden werd gesteld bo ven de vierhonderd. werd gisteren het zwaarst getroffen Het is de dodelijkste serie aansla gen in de hoofdstad sinds de Ame rikaanse troepen eind juni zich uit stedelijke gebieden terugtrokken. Daarmee werd de verantwoorde lijkheid voor de veiligheid in de steden overgedragen-aan de Iraak se autoriteiten. De dodelijkste aanslag gisteren was die waarbij een vrachtwagen met explosieven inreed op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Grote stukken beton werden van het tien verdiepingen hoge ge bouw weggeslagen. Voor het com plex explodeerden geparkeerde au to's. Minstens 59 mensen kwamen om het leven, ongeveer 250 raak- hoei - In Franstalig België heeft een oud-burgemeester bewust de auto geramd van haar opvolgster. Anne-Marie Lizin had bij een be zoek aan het gemeentehuis nog doodleuk geparkeerd op de plaats die is gereserveerd voor de burge meester. Toen ze even later wilde wegrijden, bleek de huidige burge meester haar auto pal achter haar wagen te hebben geparkeerd. Geen probleem voor Lizin. Ze botste te gen de andere auto, schoof die vijf meter naar achteren en reed rustig weg. Een bewakingscamera had al les vastgelegd. Ze riskeert een cel straf van minimaal acht dagen en maximaal drie jaar en een boete van 26 tot 500 euro. door onze correspondent Eelco van der Linden rome - Het werd altijd beschouwd als een geweldige grap: Berlusco ni's tweede vrouw, Veronica Lario, die haar kinderen geen televisie laat kijken en naar de vrije school stuurt. Geen grotere tegenstelling denkbaar als die tussen de langza me, op creatieve ontplooiing en in nerlijke verrijking gerichte wereld van Rudólf Steiner en die van Sil vio Berlusconi, waarin harde com mercie, geld, seks en oppervlakkig heid om voorrang strijden. De twee 'zielen' zijn vandaag de dag nadrukkelijk aanwezig in het gezin Berlusconi. De twee kinde ren die Berlusconi kreeg van zijn eerste vrouw, Carla dall'Oglio, zijn het evenbeeld van vader en heb ben hun weg gevonden binnen de holding Fininvest. De oudste, Mari na (44), leidt de uitgeverij Monda- dori en Piersilvio (40) zwaait de facto de scepter over het tv-impe- rium Mediaset. Veel feeling was er nooit tussen Marina en Piersilvo en de drie kin deren uit het 'tweede bed'zoals dat in Italië heet: Barbara (24), Eleonora (23) en Luigi (20). Barbara spuit kritiek op de pro gramma's van Mediaset. Dat kan nog beschouwd worden als een jeugdzonde, maar nu ze partij kiest voor haar moeder, de escapa des van haar vader bekritiseert en gelijke rechten claimt voor alle kin- SOPRON - Een man fotografeert het gisteren onthulde monument ter her denking van een picknick in 1989 in het Hongaarse grensplaatsje Sopron. Tijdens die picknick ging de grens met Oostenrijk even open. Honderden Oost-Duitsers maakten daarvan gebruik om te vluchten. De exodus was de opmaat van het verdwijnen van het IJzeren Gordijn, foto Tamas Kovacs/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8