binnenland 17 'Het voelt als thuiskomen' En weer geeft NS geen informatie Personeel slaakt noodkreet over slechte zorg in zomermaanden donderdag 20 augustus 2009 AMBASSADEUR Nieuwe VS-vertegenwoordiger altijd trots geweest op Nederlandse afkomst De nieuwe Amerikaanse am bassadeur heeft Nederland se wortels. Haar ouders trouwden in 1937 in Den Haag en vluchtten daarna voor het oorlogsgeweld. Ik spreek een heel klein beetje Nederlands", lacht Fay Har- tog Levin. De kersverse Ame rikaanse ambassadeur in Den Haag heeft Nijmeegse wortels, haar vader is in de Waalstad gebo ren. Fay Hartog Levin is nu terug in het land van haar ouders. Zó voelt ze het. „Het voelt als thuisko men. De cirkel is rond." In haar ambtswoning, een kapitale villa aan de chique Tobias Asser laan in Den Haag, ontvangt ze de verzamelde journalisten met kof fie en muffins. Op deze zomerse woensdagmiddag beantwoordt ze vele vragen voor camera's en mi crofoons. Den Haag is de stad waar haar va der en moeder in 1937 trouwden, vertelt ze. Zij vluchtten voor het oorlogsgeweld naar Amerika waar Fay Hartog Levin in 1948 is gebo ren. In dat verre land begonnen haar ouders een nieuw leven. „Thuis werd Nederlands gespro ken, het was een secret language, een geheime taal. Ik spreek het een heel klein beetje." Over de oor logsjaren hebben haar vader en moeder weinig verteld. „Mijn ouders behoren tot de generatie die heel terughoudend is om over hun ervaringen te spreken. Pas sinds een paar jaar ken ik nu meer details van wat er gebeurde met mijn familie. Dat komt door mijn neef, hij heeft de briefwisseling tussen zijn grootvader in New York en zijn grootvader in Ensche de gepubliceerd." Ze is één keer in Nijmegen ge weest, meer dan twintig jaar gele den tijdens een familiereünie van de familie Hartog. President Barack Obama kent ze uit haar tijd als directielid van het Field Museum in Chicago, vertelt ze. Obama is in die jaren senator in de staat Illinois. Maar er zijn meer, toevallige, lijn tjes. Obama werkte aan zijn condi tie en speelde basketball in de healthclub waar haar man mana ger was. De nieuwe Amerikaanse ambassa deur is 'altijd trots geweest op het Nederlandse erfgoed'. Ze wil haar ervaring als 'dochter van een immi grant', inzetten. Een handreiking doen aan Nederlandse jongeren en minderheden, misschien via sport of cultuur. Het imago van de Verenigde Sta ten verbeteren is haar doel. „De Verenigde Staten is geen vijand van de islamitische wereld." Dan, als het eind van de sessie na dert: „Ik heb een beetje aircondi tioning nodig." Het zal wennen zijn voor de Amerikaanse, want in de residentie is geen airco te beken nen. Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl door Dylan de Gruijl DEN HAAG - In de chaos die dins dagavond het treinverkeer in grote delen van het land lam legde, ging het op veel plaatsen volledig mis met het informeren van reizigers. De stationsomroeper gaf onduide lijke berichten, perronborden wa ren blanco en NS-personeel had tot laat in de avond helemaal geen idee. Keer op keer blijkt dat informatie voorziening bij grote storingen dé achilleshiel is van de NS. Het spoorbedrijf investeert tientallen miljoenen euro's in digitale perron borden, de reisplanner op internet en automatische omroepberich- ten, maar bij omvangrijke inciden ten verkeren reizigers vaak uren lang in grote onzekerheid. „De NS is niet in staat om snel ge noeg op calamiteiten in te spelen", zegt Chris Vonk van reizigersorga nisatie Rover. „Het improvisatieta lent laat te wensen over. Zodra er een groot incident is, ontaardt de boel gelijk in dikke chaos en moe ten de reizigers maar lijdzaam af wachten. Tien minuten zonder in formatie voelt dan al snel als een half uur." De NS kijkt daar anders tegenaan. „We zien al jaren een stijgende lijn", zegt een woordvoerder. In het tweede kwartaal van dit jaar was 56 procent van de reizigers te vreden over informatie bij inciden ten. Het bedrijf voldoet daarmee aan de prestatieafspraak met het ministerie van Verkeer en Water staat. Die stelt dat ten minste 53 procent van de reizigers tevreden moet zijn over de informatie bij vertragingen. De nieuwe ambassadeur voor de Verenigde Staten in Nederland, Fay Hartog Levin, met haar man Daniel en zoon Jeffrey Rapp. foto Robin Utrecht/ANP DEN HAAG - Schoolverlaters die kof fie rondbrengen worden als verzor gers ingezet bij dementerende ouderen met gedragsproblemen. Patiënten moeten een half uur op het toilet zitten voor ze eraf kun nen worden gehaald. Het gebrek aan voldoende, goed opgeleid zorg- personeel leidt in de zomer tot wantoestanden in de thuis-, oude ren- en gehandicaptenzorg, de psy chiatrie en ziekenhuizen. Dat blijkt uit de bijna duizend meldin gen die vakbond van verpleegkun digen, NU'91, heeft binnengekre gen. De signalen zijn heel ernstig, ver telt voorzitter Monique Kempff: „De zorg heeft een dieptepunt be reikt. Dat geldt voor de hele sec tor." Veel verpleegkundigen en ver zorgenden klagen bij de beroepsor ganisatie over de werksituatie in de zomer. Oproepkrachten draaien soms in hun eentje een nachtdienst waarbij ze verantwoor delijk zijn voor 42 bewoners. Pa tiënten worden eerder in bed ge stopt en maximaal eenmaal per week gedoucht. Bij een enkele in stelling krijgen verzorgenden zelfs van de directie te horen dat zij bij acute problemen, als gevolg van het personeelsgebrek, maar het noodnummer 112 moeten bellen. Personeel van de kraamafdelingen klaagt ondertussen dat de bevallin gen moeten doorgaan, maar dat de kwaliteit van de zorg met de zo- merbezetting niet meer verant woord is. NU'91 vindt de meldingen zo ern stig, dat het halverwege de meidac tie met de eerste resultaten naar buiten komt. „Dit kan gewoon niet langer zo", verklaart Kempff. „Directies moeten zich de ogen uit hun kop schamen." De voorzitter spreekt de bestuurders van de in stellingen op de klachten aan en overlegt in september met het mi nisterie van Volksgezondheid. De problemen in de ouderenzorg en de thuiszorg zijn het ergst. DEN HAAG - De directeur van au teursrechtenorganisatie Brein Tim Kuik heeft aangifte gedaan van be dreiging. Hij werd in een anonie me mail met de dood bedreigd. Brein strijdt tegen inbreuken op in tellectuele eigendomsrechten van auteurs van muziek, film, en vi deo. Brein won onlangs een rechts zaak tegen site The Pirate Bay.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7