'Niet van de zoute koers afwijken' O zeeland 125 terco op2oo jaar oud Medisch centrum in polderland Goes krijgt erkenning Blauwalg moet opzouten extra koopjesdagen bij BLAUWALG Rijkswaterstaat ziet in nieuwe methoden geen oplossing voor het Volkerak-Zoommeer Veere wil sluipverkeer N57 weren uit dorpen Overvaller meldt zich bij de politie GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 20 - 21 - 22 AUGUSTUS donderdag 20 augustus 2009 De ene na de andere oplos sing tegen de giftige blauw- alg ziet het licht. Rijkswater staat gelooft er niet zo in. „Wij gaan voor verzilten." door Rob Paardekam Sinds de voltooiing van de Oesterdam (in 1986) en de Philipsdam (1987) zijn het zo ontstane Krammer/Vol- kerak en Zoommeer zoet. Nu zorgt blauwalg voor veel overlast. Het bestuurlijk overleg Krammer Volkerak onderzoekt nu of het gebied weer zout kan worden. nderzoekers vallen de laatste weken zowat over elkaar heen om hun oplossing tegen de blauwalg te presenteren. De Universiteit van Amsterdam en in genieursbureau Arcadis beten drie weken geleden het spits af Zij wil len de blauwalg te lijf gaan met wa terstofperoxide. In een recreatiepias in Groningen verdween negentig procent van de blauwalgen, nadat een kleine hoe veelheid van deze stof aan het wa ter was toegevoegd. De Wagenin- ger Universiteit kwam korte tijd la ter met een andere visie: de onder zoekers hebben een manier gevon den om het fosfaat aan de bodem vast te laten kleven. De blauwalg, die fosfaat eet, heeft dan geen voedsel meer. Om dit te bewerk stelligen wordt vlokmiddel aan het water toegevoegd. „Daarmee is het niet echt een na tuurlijke oplossing", vindt Ellen van Donk van het Nederlands In stituut voor Ecologie (NIOO). Bo vendien zijn beide methoden vol gens haar weinig structureel. „Het gif dat in de blauwalg zit, komt naar buiten en verdwijnt maar voor een deel", legt ze uit. „En juist dat gif is het probleem." Het NIOO kwam deze week met een eigen oplossing: het toevoegen van goudalg aan het water. Uit een experiment is gebleken dat de goudalgen in vier dagen tijd negen tig procent van de blauwalgen op eten. „En die goudalg kan het gif van de blauwalg goed verteren", stelt Van Donk. „Dan is het gif dus helemaal weg." René Boeters van Rijkswaterstaat zegt de onderzoeken met zeer veel interesse te volgen. Toch ziet hij er Alg aan de oppervlakte zet zonlicht en COi om in zuurstof en suiker. Krammersluizen laten via eeninlaat- middel zout water uit de Oosterschelde binnen. Via Schelde-Rijnkanaal bereikt zout water het Zoommeer. Ideale omgeving voor blauwalg is zoet, voedsel rijk, stilstaand water tussen 20 en 30 graden Celsius. Krammer-Volkerak Steenbergen Algen willen naar warmere oppervlakte en vormen steeds dikkere lagen. a'g°mlaag' Zwaarder doordè suiker iakt Alg is groenblauw, maar blauwe kleur komt vooral als rotting optreedt. Proef in Tholen: Ultrasoon geluid moet celwanden van algen kapottrillen. In dieper en kouder water verbrandt alg de suiker en stijgt weer omhoog. Algen 'overwinteren' vanaf eind september in afzettingen op de bodem. Blauwalg in Krammer-Volkerak en Zoommeer heet microcystis en is eigenlijk een cyanobacterie die koloniën vormt. Oosterschelde Dieren kunnen sterven na het drinken van water met veel blauwalgen. Mensen kunnen gezondheidsklachten krijgen zoals diarree, koorts, misselijkheid, huidirritatie, afnemend gezichtsvermogen, leverbeschadiging, longklachten. Spoelwater via Spuikanaal bij Kreekraksluizen door Bathse Spuisluis lozen op Westerschelde. Verzilten. - Effectief; blauwalg gedijt niet in zout milieu, ss -Geen zoetwater meer voor boeren. - Zoet water minnende planten en dieren verdwijnen uit het gebied. absoluut geen oplossing in voor het Volkerak-Zoommeer, het groot ste probleemgebied in Zeeland als het om de blauwalg gaat. „De me thoden werken misschien goed in kleine vijvers en plassen, maar PZC Rolant Quist bron BOKV en Universiteit van Amsterdam niet op een oppervlakte van acht duizend hectare." Van Donk be aamt dat haar methode nog lang nfet geschikt is voor een water als het Volkerak-Zoommeer. Bij het NIOO zijn tests uitgevoerd in mi ni-meren van duizend liter. „Er moet nog heel wat onderzoek ver richt worden. Dat gaan we doen in samenwerking met de Universi teit van Amsterdam." Twee jaar geleden probeerde Rijks waterstaat de blauwalgen in de Thoolse haven al eens op te blazen met ultrasone geluiden. Het hielp nauwelijks. Mede daardoor ziet Boeters het verzilten van het Vol kerak-Zoommeer nog altijd als de enige permanente oplossing om de blauwalg te verslaan. „In juni hebben we nog overleg gehad met de staatssecretaris", zegt hij. „Toen bleek nog eens dat de zoute koers door vrijwel iedereen wordt onder schreven." Maar is er nog veel werk te verrich ten. Zo moet voorkomen worden dat er straks zout water door de Volkeraksluizen lekt en in de Zuid-Hollandse wateren terecht komt. Daarom begint binnenkort een proef bij de Afsluitdijk. „Die moet aantonen dat we het onder controle kunnen houden", legt Boeters uit. „Ik verwacht dat we begin 2011 de resultaten hebben. Een definitief besluit over het verzilten valt ze ker niet voor die tijd." Los van de 'lekproef zijn er nog veel details uit te werken. Zo moet ook nog een oplossing worden be dacht voor de zoetwatervoorzie ning op Zuid-Beveland, Tholen en Sint Philipsland. „Het lijkt er op dat we die wel kunnen vinden", stelt Boeters hoopvol. Overigens valt het dit jaar behoor lijk mee met de problemen. De zoetwaterinlaten naar de genoem de gebieden zijn even gesloten ge weest, omdat er een beetje blauw alg was, maar deze week konden Ze weer open. Ook De Thoolse ha venmeester Wessel van Hunnik klaagt niet. Waar de haven vorige jaren vaak een groene soep was, met stankoverlast als gevolg, is het dit jaar goed te doen. „Maar laten we niet te hard juichen", zegt hij. „Het kan nog komen." lange vorstslraat - goes WILHEMINADORP - De Zeeuwse ploegkampioenschappen worden zaterdag 29 augustus gehouden op een stoppelperceel in de Wilhelmi- napolder bij Wilhelminadorp. De Koninklijke Maatschap De Wilhel- minapolder stelt elk jaar voor die kampioenschappen een perceel be schikbaar, maar dit jaar viert de maatschap ook nog dat het 200 jaar geleden is dat de polder werd drooggemaakt voor landbouwdoel einden. Daarom is er op dezelfde dag ook een oogstdemonstratie met oude werktuigen en gereedschappen. Op het stoppelveld aan de Lange- weg moet tussen 12.00 en 17.00 uur duidelijk worden wie Zeeland volgend jaar gaat vertegenwoordi gen bij de Nationale Ploegkam pioenschappen. Er wordt geploegd met moderne en antieke rondgaan de- en wentelploegen tot en met vier scharen. GOES - Het Medisch Wellness Cen trum Zeeland (MWCZ) in Goes heeft zich aangesloten bij de orga nisatie Zelfstandige Klinieken Ne derland (ZKN). Dat betekent dat het MWCZ aan de hoge kwaliteits eisen voldoet die de ZKN stelt. Kwaliteitsbewaker Kiwa heeft daar voor verschillende bezoeken bij het centrum afgelegd en herhaalt die ook jaarlijks. Bij het MWCZ kunnen Zeeuwen terecht voor es thetische chirurgie, cosmetische behandelingen en esthetische mondzorg. Wat dat laatste betreft, loopt het centrum in Nederland voorop. Het is de enige kliniek die via een röntgenapparaat het kaak- bot precies in beeld kan brengen voordat implantaten worden ge zet. Voor een implantatenbehande- ling is een verwijskaart van de tandarts nodig. De kliniek werkt ook nauw samen met de zieken huizen en er kunnen patiënten on der narcose worden behandeld. DOMBURG Meteen na de openstelling van de nieuwe Rijksweg N57, en de noor delijke rondweg bij Serooskerke, in 2011, wil de gemeente Veere begin nen met de aanpassing van de aan sluitende dorpswegen. Bij Seroos kerke gaat het om de Wilgenhoek- weg-Oostkapelseweg. En in Vrou wenpolder om de Dorpsweg. Veere reserveert daarvoor 460.000 euro. Dat is niet genoeg. Er is nog een bij drage van de provincie onderweg. Veere zoekt nog aanvullende subsi dies. Het is de bedoeling de wegen door Serooskerke en Vrouwenpol der een dorps karakter te geven. VLISSINGEN Drie berovingen in juni in Vlissin- gen zijn opgelost. De overvaller, een 20-jarige man, heeft zich ge meld bij de politie. De man bekende de drie berovin gen te hebben gepleegd om een vrouw, bij wie hij verbleef, wat geld te geven. Ook de vrouw is ver hoord. De man benaderde zijn slachtoffers in de wijk Paauwen- burg. Hij deed alsof hij was aange reden en naar het ziekenhuis moest. Zodra mensen hem een lift gaven, trok hij een mes en dwong hij zijn slachtoffers geld te pinnen. De man is opgesloten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 71