41 binnenland Inwoners Kampen proberen Mediwiet voor alle zieken met veel pijn VlCI" bfOGi*S kOITICn m KAMPEN Uitgebreid onderzoek moet oorzaak vlammenzee aan het licht Muziek maken met groente peter van straaten Oepsgebied in brein waarschuwt voor dreigende vergissingen donderdag 20 augustus 2009 Boekhoudcursussen starten weer in September: MBA en SPD mondeling/schriftelijk www. degroot-adviesentips. nl 0111 671828//06 51218126 door Anne Boer Yiron Mattanja (4), Jef- tah (6) en Jeremy (8). Hun namen blijven voor goed verbonden aan een zwarte nacht voor Kampen. De kinderen uit het gezin Strijker kwa men om het leven tijdens een brand op de zolder waar ze slie pen. Kampen is in rouw. De inwo ners willen het niet geloven. In de gesprekken in de buurt en elders op straat zijn er veel vragen. Hoe kon dit gebeuren? Er is veel mede leven en openlijk verdriet. Er wordt gebeden. „Jezus redt mijn kinderen" schreeuwde de moeder 's nachts op straat. „Gelukkig heb ben ze hun geloof', zegt een vrouw. „Anders word je toch hele maal gek." Korpsofficier Aalt Fikse van het Leger des Heils staat op de enige plek met vrij uitzicht op het getroffen huis. De omgeving is verder afgezet met hekwerk en zeilen voor al te op dringerige mensen. In de nacht van de brand kwamen tientallen mensen zelfs met de auto om het j/ NIET KUK&M PAIN KAN IK HET" WIET. BRUSSEL - In België is een Cd ver schenen met muziek van het knis peren en ritselen van planten en groente. De plaat is uitgebracht op een klassiek muzieklabel en wordt eerder gezien als mysterieus dan grappig. Wortel, prei en selderij, al deze ge zonde versnaperingen komen op de cd voorbij. Kunstenaar Bob Ver- schueren maakt al jaren installa ties met de natuur en oefent al sinds 1987 aan de kunst van de groente-muziek. Zijn eerste werk maakte Verschueren in Canada. De cd met de geluiden van onder meer scheurende rabarber, gewre ven wortel en knappende takken heet Catalogue de plantes en is ver schenen bij Fuga Libera. Korpsofficier Aalt Fikse (links) van het Leger des Heils praat met enkele buurtbewoners over het drama. foto Tom van Dijke bleven ongedeerd. De vier omgeko men kinderen sliepen op de zol der en zijn liggend in bed aange troffen. Verondersteld wordt dat ze in hun slaap zijn overleden. Vol gens burgemeester Jan Oosterhof was de woning wel geschikt voor zo'n groot gezin. „Het is een parti culier huis en ze schikten zich in deze situatie." Ook zei hij: „De zol- Bloemen en een teddybeer op een de kaart staat: 'rust zacht lieve NIJMEGEN - Precies midden tussen de twee hersenhelften van een mens zit het 'oepsgebied'. Dat deel tje van het brein waarschuwt voor dreigende vergissingen, maar komt ook in actie, als er een beloning staat te wachten. Dat stelt Esther Aarts die op 9 september aan de Radboud Universiteit in Nijmegen hoopt te promoveren. Het oepsgebied is bij mensen met ADHD en de ziekte van Parkinson ontregeld. Hun dopamineregulatie' is verstoord. Parkinsonpatiënten bleken vrijwel gezond te functione ren, als zij wisten dat ze een belo ning kregen. Wellicht kreeg hun oepsgebied door die kennis een extra stoot dopamine. ADHD'ers kunnen zich mogelijk beter con centreren op een taak, als het her sendeel wordt gestimuleerd. LEEUWARDEN - Alle chronisch zie ken met veel pijn moeten gratis mediwiet kunnen roken. Advocaten Wim Anker en Jan Bok- sem werken samen met Tweede Kamerlid Boris van der Ham (D66) om dat te regelen. Van der Ham komt na de zomer met een voorstel met als doel meerdere soorten medicinale cannabis be schikbaar te stellen voor meer zie ken en te laten vergoeden door de zorgverzekeraars. De zaak kwam vorig jaar in een stroomversnelling toen Anker na jarenlang procederen voor de Gro ninger MS-patiënt Wim Moorlag succes boekte bij de Hoge Raad. Die oordeelde dat Moorlag niet veroordeeld mocht worden we gens de thuiskweek van mediwiet. „Een prachtige uitspraak voor Wim Moorlag. Maar hij is de enige Nederlander die thuis wiet mag kweken, ongeacht de hoeveelheid plantjes", zegt Anker. De advocaat kreeg na de uitspraak telefoontjes en mailtjes uit alle hoeken van het land. „Mensen met ziekten als kanker, aids of MS vroegen of dit ook voor hen gold. Nee, de rechterlijke uitspraak geldt alleen voor Moorlag." Terwijl het De lichamen van de slachtoffers worden uit het huis gehaald. foto Vincent Jannink/ANP voor alle chronisch zieke Nederlan ders mogelijk zou moeten zijn, vindt ook Van der Ham. „Patiënten wordt een effectief ge neesmiddel ontzegd", aldus het Ka merlid. Wijziging van de Opium wet om thuisteelt mogelijk te ma ken is een optie. „Maar daar zitten nogal wat juridische en praktische haken en ogen aan." Liever breidt hij de bestaande regeling uit. Sinds 2001 is de verkoop van medi cinale cannabis toegestaan, maar dit gaat volgens de initiatiefne mers niet ver genoeg. „De canna bis is vrij duur en er zijn maar drie soorten, die bij behoorlijk veel mensen niet aanslaan." Hij wil daarom dat er minstens tien soor ten gekweekt worden in de legale kwekerij in Veendam. Ook moet de minister de cannabis open stel len voor meer ziektebeelden. „Nu komt iemand met reuma bijvoor beeld niet in aanmerking, terwijl die er erg veel baat bij kan heb ben." Lukt dit niet, dan wil Van der Ham toch proberen de Opium wet gewijzigd te krijgen. „Maar patiënten halen het ook lie ver in de apotheek dan dat ze zelf moeten worstelen met plantjes in huis." Brand brak rond half drie 's nachts uit. Oorzaak is nog niet bekend. Van de vijftien kinderen waren er veertien met de moeder thuis. Vader is binnenvaartschipper en zat in Düsseldorf. KAMPEN - Vier broers van één, vier, zes en acht jaar zijn woens dagnacht omgekomen bij een fel uitslaande brand in een rijtjeswo ning in Kampen. Het gezin telde in totaal vijftien kinderen, van wie er veertien samen met de moeder thuis waren toen rond half drie 's nachts de brand uitbrak. De overi ge tien kinderen en hun moeder Aangeslagen buurtbewoners gaan de een voorlichtingsbijeenkomst wordt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4