Sport PZC Nuijens zet nieuwe stap 29 31 Relatief onervaren hoogspringer verrast met finaleplaats op WK Sintnicolaas naar huis Sedoc naar halve finale 110 horden Bolt stoomt door naar finale 200 m Harting zet stadion in vuur en vlam Kamel verovert wereldtitel 1500 m Tyler Farrar heeft in Tour de France aan kracht gewonnen NAC Breda droomt van historische zege op Villarreal Tip? sport@pzc.nl foto Olaf Kraak/ANP Martijn Nuyens gaat over een hoogte van 2.27 meter. door Wilko Voordouw BERLIJN - Ondanks een serie van drie mislukte sprongen over 2.30 meter heeft hoogspringer Martijn Nuijens gisteren een nieuwe stap in zijn carrière gezet. Dankzij een puike serie sprongen daarvoor staat hij morgenavond in de finale op het WK in Berlijn. Tussen de al lerbeste hoogspringers ter wereld. „Hoogspringen is net als karate. Je moet relaxed blijven, je concentre ren, rustig aanlopen en dan alles in die ene klap stoppen. Wham." De 25-jarige Nuijens is, naar hij zelf zegt, eindelijk volwassen. De ze zomer sprong hij voor het eerst over een hoogte van 2.29 meter. Hij had daarvoor lange tijd stilge staan op 2.24 meter. Maar op 20 juni, in het Noorse Bergen, door brak hij een barrière en kwalifi ceerde zich voor het WK. 1\vee keer eerder had hij aan grote internationale toernooien meege daan. Maar hij kon in 2007 in Bir mingham en dit voorjaar in Turijn (allebei EK indoor) niet overtui gen. „Waarom het nu wel lukt? Ik ben volwassener geworden. Ik was tot voor kort een-dorpsjongen, leef de in een soort tunnel. Ik dacht nog klein. Nu is mijn perspectief verbreed. Ik had nog niet zo lang geleden ook een vriendinnetje, voor het eerst van mijn leven. En ook daar groeide ik door." Nuijens werkt sinds 2,5 jaar met de Moldavische coach Gina Dub- nova. Ze pikte hem op bij een klei ne wedstrijd in Nederland, zag de 1.94 meter lange atleet enkele we ken later opnieuw springen. „Ze zei dat ik een natuurtalent was. En dat ze met me wilde werken. Ik vroeg me af wie die vrouw eigen lijk was", lacht hij. Sindsdien pendelt Nuijens regel matig heen en weer tussen Den Helder en Sittard. In Limburg traint hij, in Den Helder studeert hij elektrotechniek. De beursstu dent was in 2003 al eens wereld kampioen. Toen was dat in het ga- men. Hij was erg goed in het spel Unreal Tournament. In oorden als Korea werd hij herkend op straat. „Dan moet je een goed ruimtelijk inzicht hebben. Net als bij het hoogspringen. Maar goed: het staat of valt met passie", zei hij in de catacomben van het Olympia- stadion van Berlijn, waar hij naar eigen zeggen niets had gemerkt van de WK-ambiance. „Dat heb ik altijd als het goed gaat. Dan zit ik in een tunneltje, kan ik me moeite loos afsluiten en gewoon mijn ding doen." Volgens Nuijens is het hoogsprin gen eigenlijk meer psychisch dan fysiek. „Als de lat hoger gaat, heb je de neiging om harder te willen Van de Nederlandse deelnemers aan de tienkamp van het WK in Berlijn haakte Eelco Sintnicolaas bij het hoogspringen af. De Europees kampioen onder 23 jaar kreeg te veel last van een enkelblessure. „Met deze pijn viel er niet meer te genieten." Ingmar Vos haalde op het hoogspringen, het vierde onder deel van de tienkamp, een hoogte van 2,02 meter. Dat bracht hem op de achttiende plaats in het tus- senklassement met 3284 punten. Eugene Martineau ging over 1,99 meter. Hij staat met 3175 punten 25e. Oleksii Kasjakov gaat na vier onder delen aan de leiding. De Oekraïener heeft 3639 punten. De Amerikaan Trey Hardee staat met 3608 punten tweede. De Rus Aleksandr Pogorelov is derde met 3573 punten. aanlopen. Dat moet juist niet. Dan gaat het fout. Bij mijn eerste sprong over 2.30 meter maakte ik die amateurfout ook. Nee, hoogspringen is als karate. Je legt een stapel stenen neer, die moet door. Je moet je concentreren, rus tig blijven en alles wat je hebt moet je in die laatste slag stoppen. Wham. Bij het hoogspringen moet je rustig aanlopen en al je kracht in die laatste afzet stoppen. Pak!" Omdat Martijn Nuijens van zich zelf nogal hyper is, heeft hij in de dagen vooraigaand aan het toer nooi wat hoogtepunten van Ber lijn bezocht. Maar met de stress van het springen kon hij zich niet meer herinneren waar hij eigenlijk allemaal was geweest. „Ja, die to ren met die zes pilaren, en iets met de Holocaust." Aanvankelijk dacht hij op het WK niets te zoeken te hebben. Maar gistermorgen hervond hij zich tij dens de kwalificatie bij de beste dertien hoogspringers van dit toer nooi. „Een leuke verrassing, waar ik geen rekening mee had gehou den. Vooral omdat ik denk dat ik nog niet op mijn top ben. Over twee jaar wil ik bij de wereldtop horen." Tot die tijd wil hij verder trainen en zijn opleiding afmaken. „Ik twij fel niet meer aan mijn kwalitei ten." BERLIJN Gregory Sedoc heeft zich tijdens de wereldkampioenschappen atle tiek geplaatst voor de halve finales van de 110 meter horden. De nummer twee van de EK in door eindigde gisteren in zijn serie als derde in 13,54 seconden. Een plaats bij de eerste drie betekent au tomatisch kwalificatie voor de vol gende ronde. Hij ging met de acht ste tijd van alle deelnemers door. De drie heats van de halve finales worden vanavond gelopen. BERLIJN Usain Bolt is op weg naar een dub belslag op de WK atletiek. De Ja- maicaanse kampioen van de 100 meter plaatste zich simpel voor de finale van de 200 meter. De wereld recordhouder op 100 (9,58) en 200 meter (19,30) won zijn halve finale in 20,08 seconden. De tweede hal ve finale werd gewonnen door de Amerikaan Spearmon in 20,14 se conden. Die lijkt na het afhaken van titelverdediger Tyson Gay de enige echte concurrent voor Bolt. BERLIJN De Duitser Robert Harting heeft voor een uitzinnig eigen publiek de wereldtitel bij het discuswer pen veroverd. Hij passeerde in zijn laatste poging de Pool Piotr Malachowski met een worp van 69,43 meter. Voor Harting (24) was dat een persoonlijk record. Malachowski kon zich in zijn laat ste poging niet verbeteren en won zilver. Titelverdediger Gerd Kanter uit Estland kwam werd derde. BERLIJN Yusuf Saad Kamel (26) heeft verras send de wereldtitel op de 1500 me ter veroverd. De atleet uit Bahrein versloeg in een lange sprint de Ethi opiër Deresse Mekonnen en de Amerikaanse titelverdediger Ber nard Lagat. Kamel liep eerder voor Kenia on der de naam Gregory Konchellah. Kamel zegevierde in 3.35,93. Mekon nen noteerde 3.36,01. Lagat liep 3.36,20. Saad Kamel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 31