Ingang van de kerktoren ligt door het 22 j zeeland Van Sint Catharina via beeldenstorm naar de huidige hervormde dorpskerk Veere lokt ruiters met meer paardenpaden Veere wil sluipverkeer N57 weren uit dorpen NIEUWE COLLECTIE! Inloopconcert verplaatst DELSCHER. donderdag 20 augustus 2009 W door Annemarie Zevenbergen De Catharinakerk in Zoutelande is onlos makelijk verbonden met het leven van broer en zus Jan en Lenie Louws. Een levenslange pas sie voor een monumentaal gods huis. Voor een kerk die zich bijna op de grens van land en zee be vindt. Zodra de kerkdeur maandagmid dag even opengaat, lopen enkele passanten aarzelend over het grindpad dat leidt naar de ingang; 'Mogen we binnen kijken'? Lenie Louws strijkt de hand over het hart en laat de familie het gods huis binnen. „Maar de kerk is woensdag open voor publiek, dus dan kunt u echt kijken." Het is te kenend voor de Catharinakerk in Zoutelande. Talloze geïnteresseer den, vaak toeristen die al jaar en dag in de badplaats komen, betre den dat grindpad en voelen even aan de kerkdeur of die open is. Want 'we komen hier al zo lang en hebben de kerk nooit van bin nen gezien'. Fijntjes glimlachend zegt Jan Louws „op zondag kun nen ze altijd terecht." De Catharinakerk is een monu ment, vrijwel aan de rand van het dorp. Ooit had het zijn plek temid den van de gemeenschap. Een bloeiende gemeenschap met hart en ziel verbonden aan de kerk. Aanvankelijk een katholieke paro chie, na de beeldenstorm in 1573 omgevormd tot hervormd gemeen te. Nu anno 2009 bestaat die uit zo'n 660 tot 670 ingeschreven le den. Jan Louws: „Ook hier zie je dat de vergrijzing toeslaat. Jonge ren zijn er mondjesmaat. Die 'han gen' liever en gaan niet naar de kerk. Toch doen we het best goed. We kunnen onszelf nog steeds be druipen en we hebben ook nog steeds een eigen predikant." Na een 'voorgangerloze' periode krijgt de gemeente een nieuwe pre dikant die op 20 september zijn in trede doet. Dominee Ruitenburg, afkomstig uit Vleuten-De Meern is de opvolger van de in maart terug getreden dominee Boekesteijn. Broer en zus Louws maken beiden deel uit van het college van kerk- rentmeesters. Niet vreemd als je weet dat vader Louws lange tijd koster van de kerk is geweest. Als denraam toont een verzegelde boekrol met zeven zegels; een pro fetie over wat gaat gebeuren. De ra men, geschonken door de gemeen te, zijn geplaatst bij de laatste res tauratie. Hoe fraai de taferelen ook zijn, de kerk heeft dringend een opknap beurt nodig. Zout heeft zijn spo ren nagelaten in steen en voeg werk zodat het bouwwerk op een aantal plaatsen behoorlijk is aange tast. Ook het interieur vraagt eni ge vernieuwing. Lenie: „Zeker als we de kerk wat meer willen gebrui ken voor andere activiteiten als concerten en lezingen. Dan zijn stoelen flexibeler dan de rijen kerkbanken." De kerktoren is geen eigendom van de hervormde gemeente. In de napoleontische tijd zijn veel Dieppaars, smaragdgroen, blauw en brons geven het visioen van Ezechiël een extra dimensie. kinderen gingen ze al veelvuldig mee en daar bewaren ze goede her inneringen aan. Lenie: „Ik vond het altijd fantastisch om te helpen met het versieren van de kerst boom. Vaak ging ik ook met mijn moeder mee met schoonmaken en dan samen met een vriendinne tje tussen de kerkbanken zoeken naar verloren dubbeltjes." In de kerk laat het zonlicht de kleu ren van de drie gebrandschilderde ramen prachtig uitkomen. Diep paars, smaragdgroen, blauw en brons geven het visioen van Eze chiël een extra dimensie. Het mid kerktorens 'gevorderd' om als uit kijktoren of wapenopslag dienst te doen. De toren van de Catharina kerk is voor een deel onder het maaiveld verdwenen door zandver stuivingen. De voormalige ingang ligt deels nu onder het grasveld. Geld is de spelbreker voor de reno vatie, vandaar dat giften zeer wel kom zijn. Zoals de opbrengst van de veiling zaterdag, die deel uit maakt van de Kunst- en Cultuur route in Zoutelande en Meliskerke. 'Alles helpt', zegt Jan hoopvol. In tussen blijft hij volop bezig met subsidieaanvragen. Zoutcisndc Zoutelande omstreeks 1900 met in het midden de Catharinakerk. De Catharinakerk lag rond 1900 verder van de zee dan nu. Twee van de drie gebrandschilderde ramen, met links de Openbaring en rechts het visioen van Ezechiël. foto Ruben Oreel door Henk Postma VEERE - De gemeente Veere heeft hoge verwachtingen van het ruiter- toerisme. Om zoveel mogelijk paar denliefhebbers te verleiden tot een vakantie in Veere worden nieuwe ruiter- en menroutes aangelegd. Uiteindelijk moet sprake zijn van een 'sluitend en hoogwaardig rui- terroutenetwerk'. Maar eerst moet daarvoor een plan van aanpak worden gemaakt. Dat kost 18.000 euro. Het provin ciebestuur vergoedt daarvan de helft. Want als de ruiterpaden een schot in de roos blijken, kunnen andere regio's het Veerse voor beeld volgen. Het opstellen van een plan van aanpak wordt gezien als een 'arbeidsintensief proces'. Eerst wordt bekeken wat er mis is met de bestaande ruiter- en men routes, en hoe die kunnen worden verbeterd. Daarna wordt in beeld gebracht hoe het aantal paden kan worden uitgebreid, en hoe bestaan de routes beter met elkaar kunnen worden verbonden. Dit karwei wordt uitbesteed aan de stichting Promotie Zeeland Delta/Routebureau Zeeland. Die adviseerde het .provinciebestuur een proefgebied aan te wijzen. Veere was er als de kippen bij zich daarvoor aan te melden. Het bouwjaar van de Catha rinakerk, destijds nog Sint Catharinakerk, is niet hele maal duidelijk. In een charter uit 1279 is de eerste vermelding van de kerk te vinden. In deze oorkon de valt te lezen dat Willem Corte- vriendt tot pastoor is aangesteld. Cortvriendt diende de parochie ruim 50 jaar en liet de kerk een aanzienlijk legaat na. De kerk had overigens niet alleen een altaar voor Sint Catharina, maar ook een voor Sint Nicolaas. Die was be- VLISSINGEN - Het inloopconcert van zaterdag in de Sint Jacobskerk vervalt. Het concert, door het duo Anky Kaljouw op panfluit en An- ko Vleugel op kistorgel en piano is verplaatst naar zaterdag 5 septem ber. Het begint dan om 15.00 uur. damesmode-fashion-schoenen Grote Markt 11-13, Goes, 0113 227607 schermheilige voor vissers, zeelie den en koopmannen. In de vijf tiende eeuw werd de eenbeukige kruiskerk verbouwd tot zogenaam de hallenkerk door toevoeging van een noordbeuk. In 1573, na de beel denstorm, kwam een einde aan de rooms-katholieke parochie en ver dween Sint uit de naamgeving. Ook de noordbeuk verdween weer ten gevolge van oorlogsschade bij de belegering van Middelburg. Het koor moest er toen eveneens aan geloven. In 1737 vond een ingrïj- door Henk Postma SEROOSKERKE - Meteen na de open stelling van de nieuwe Rijksweg N57, en de noordelijke rondweg bij Serooskerke, in 2011, wil de ge meente Veere beginnen met de aanpassing van de aansluitende dorpswegen. Bij Serooskerke gaat het om de Wilgenhoekweg-Oost- kapelseweg. En in Vrouwenpolder om de dorpsweg. Veere reserveert daarvoor 460.000 euro. Dat is niet genoeg. Er is nog een bijdrage van de provincie on derweg. Veere zoekt nog naar aan vullende subsidies. Het is de be doeling de wegen door Seroosker- pende restauratie plaats, waarbij de kerk de huidige vorm kreeg. Op 2 november 1944 werd de kerk ge troffen door granaatscherven waar door dak, steunberen en ramen be schadigd raakten en de consistorie volledig werd verwoest. In oktober 1947 kon pas begonnen worden met een zeer omvangrijke restauratie. Door inwerking van zeewater, wind en regen was het houtwerk zeer slecht. Het gods huis werd op 28 januari 1950 weer in gebruik genomen. ke en Vrouwenpolder een meer dorps karakter te geven, en belem meringen op te werpen voor 'sluip- verkeer'. Hoe dat wordt aangepakt, is nog niet duidelijk. De gemeente wit daarover komend jaar praten met de dorpsraden. Inmiddels zijn nu ook op Veers grondgebied de werkzaamheden aan de nieuwe N57 begonnen. Veere draagt daar voor 9 ton bij, het waterschap 1 ton. Dat alles volgens afspraken die afgelopen maand werden ge maakt met de hogere overheden. Dat geld wordt pas overgemaakt wanneer de provincie in 20ti klaar is met de aanleg van de rondweg Serooskerke-Noord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24