Nederlandse woningmarkt is sterk meningen 115 brieven donderdag 20 augustus 2009 ■■hi mm - ss mt mm asm 'mmmmmmsmmmmmmsmm mmmx. ww. CRISIS Systeem Nationale Hypotheek Garantie werpt vruchten af Directeur Schiffer van de Na tionale Hypotheek Garantie vindt dat de huizenmarkt in crisistijd er in Nederland er vergeleken met het buiten land redelijk afkomt. De economische crisis in Nederland en de pro blemen op de huizen markt vallen reuze mee en zijn niet te vergelijken met die in landen zoals de Verenigde Sta ten, Engeland, Ierland en Spanje. Paniek daarover is dan ook hele maal niet nodig. Dat zegt Karei Schiffer, directeur van de Nationa le Hypotheek Garantie (NHG), in een vraaggesprek met het ANP. Schiffer ziet met lede ogen aan dat er op de Nederlandse woning markt nauwelijks beweging zit. Volgens hem laten mensen zich echter veel te gemakkelijk slecht nieuws aanpraten. „Dat is niet no dig. Met de economie kan het bij ons nog best eens gaan meevallen, net zoals met de Mexicaanse griep. Bovendien: huizen zijn de afgelo pen tien jaar in waarde verdub beld. Dat er nu 5 procent af gaat, is geen reden om te blijven zitten", verzekert de NHG-directeur. Nederland verschilt op cruciale punten van andere landen, be toogt Schiffer. „Hier is nooit zo idi oot overgefinancierd en zijn men sen altijd fan geweest van het vast zetten van de rente voor een lange re periode, wat zekerheid geeft. Ook hebben we een geweldig so ciaal vangnet. Dus als je tegen pro blemen aanloopt, krijg je maan den de tijd om orde op zaken te stellen. En wat betreft werkloos heid zitten we hier eveneens aan de goede kant." NHG is niet zo somber over de Ne derlandse huizenmarkt. In wat wel de ergste crisis wordt ge noemd sinds de jaren dertig, ligt het aantal executieverkopen nu op ongeveer 800 op een totaal van 750.000 actieve leningen met NHG. De organisatie voorziet dat de executieverkopen in 2010 ver dubbelen en vervolgens elk jaar iets verder oplopen, maar vanaf 2014 weer dalen. De pot met geld van NHG zal hierdoor voor het eerst in de geschiedenis afnemen: van 540 miljoen euro nu naar 479 miljoen euro in 2023. Schiffer: „We hebben dan een bultje in ons dak, maar de bodem komt geenszins in zicht." Het zijn drukke tijden voor Schif fer, sinds 1993 aan het roer bij NHG. Het uitbreken van de kre dietcrisis maakte de garantiehypo theek 'hot'. De organisatie van ruim vijftig man staat in de schijn werpers. Per 1 juli verruimde het kabinet de NHG-grens van 265.000 naar 350.000 euro om de woningmarkt uit het slop te trek ken. Van alle hypotheken die nu ver kocht worden, draagt ongeveer 75 procent het label 'NHG'. „Ze zijn niet aan te slepen, we zitten echt aan onze top", zegt Schiffer. Volgens Karei Schiffer, bestuurder van de Nationale Hypotheek Garantie (NHG), vallen de gevolgen van de crisis voor de Nederlandse woningmarkt reuze mee. foto Valerie Kuypers/ANP De 'verruimde' NHG-hypotheek ging in juli nog slechts 63 keer over de toonbank. Toch rekent Schiffer tot eind volgend jaar op 15.000 tot 20.000 extra verkochte huizen door de maatregel. „Ik ben ervan overtuigd dat er veel gebruik van gemaakt zal worden. Mensen die willen verhuizen, zijn op dit moment onzeker. De verhoogde kostengrens kan net het duwtje in de rug zijn waardoor men denkt: nu durf ik het wel aan. En als hier door de woningmarkt stabiliseert, zijn we tevreden", zegt hij. Het succes van het Nederlandse ga rantiesysteem is ook andere lan den niet ontgaan. Schiffer: „Wij krijgen hier delega ties uit alle windstreken, van Chi na tot Rusland en Estland tot Tsje chië. Het is cynisch om te zeggen, maar dat we in deze crisistijd onze betekenis kunnen aantonen is mooi. De NHG is niet uniek in de wereld, Roosevelt introduceerde een dergelijk systeem in de jaren dertig in de Verenigde Staten. Maar dat Litouwen, Estland, Cura sao, Sint-Maarten en Aruba naar ons voorbeeld een vergelijkbaar ga rantiefonds hebben opgezet, is wel erg bijzonder." Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Burgerprotest Het tekent de verhouding tussen bevolking en Middelburg, dat de normale politieke structuur geen mogelijkheid biedt tot echte dia loog. Dan maar actie als burgerpro test (krant, 19 aug) En inderdaad, buiten Robesin, merken we van vertegenwoordiging' vrijwel niets. Gekozen politici en wethouders verkeren in de absoluut foutieve veronderstelling, dat 'gekozen te rijn' betekent, dat men een man daat gekregen heeft om naar eigen inzicht, wars van de wensen van de bevolking, een eigen beleid te voeren. Gekozen zijn, wil echter '.eggen, dat men de wensen van de aevolking behartigt. En kan je dat niet, omdat je niet achter die belan gen kunt staan, dan treed je af. Dat geparachuteerden in de Zeeuwse :op zich blind en doof houden, is begrijpelijk. Ze vertegenwoordigen niemand anders dan zichzelf Hans Pollemans Singel 10, Biervliet Westerschelde 8 -Iet is weer vol in het nieuws, de in België wordt op het matje geroepen door de Vlaam se minister-president omdat de Raad van State het uitdiepen van de Westerschelde voorlopig ver biedt. Eerst duidelijkheid over na tuurcompensatie. We hadden het kunnen weten, het gaat om ontpol- deren. We weten allemaal dat het uitdiepen een keer ophoudt. De grens is nu al bereikt, laat ze de laatste drempels nog slechten en dan is het gedaan, definitief. Bij plotselinge storm en hoog tij loopt alles daar onder. Zijn de Belgen nu werkelijk zo dom? Dreigen met sancties is ketelmuziek. We moe ten nu een halt toeroepen aan de ze onzin die miljoenen verslindt En de milieubewegingen moeten ook stoppen met acties. Krijgen we nog een echte oorlog met België misschien, daar zijn ze gek genoeg voor, jammer voor een goede buur. Zeeuws-Vlaanderen, ten strijde, en de rest van Zeeland komt helpen. t Gerard Geelhoed Nieuwstraat 11, Kamperland. Westerschelde 9 De Heer Jacobs raadt mij aan het rapport Nijpels eens goed te lezen. Als indiener van een alternatief plan voor het ontpolderen ((http://oostgat.googlepages.com) kreeg ik het rapport Nijpels thuis gestuurd. Ik heb het doorgelezen en vond dat het, met weinig aan dacht voor argumenten van ande ren, duidelijk naar één conclusie toe was geschreven: met geld van de Belgen goedkoop ontpolderen. Ik had het over hetgeen Nijpels in de Tweede Kamer opmerkte over het alternatieve plan van de ZLTO. Ik volgde de zitting en hoorde dat volgens hem afplaggen geen zin had omdat het gebied weer snel door de natuur zelf opgehoogd wordt. Mijn punt is dat dit min stens even sterk geldt voor een ont- polderde Hedwigepolder. Ik ver wacht daarom helemaal geen prachtige natuur in een ontpolder- de Hedwigepolder, zeker niet om dat die ook nog eens pal naast een natuuronvriendelijk havengebied komt te liggen. J. Liek Boulevard de Ruyter 140, Vlissingen Westerschelde 10 Daar het provinciebestuur onbe trouwbare documenten heeft uitge geven voor het economisch stimu lerende project is nu het project ge reduceerd tot een uniek binnen dijks schorgebied ter compensatie van de Westerscheldeverdieping. Wat zal de investeringsmaatschap pij/waarmee het provinciebestuur een samenwerkingsovereenkomst heeft gesloten, wel denken? Vanwe ge de lage zoutwaterstand zal door de zeewind, de zon met watertem- peratuurverhoging en de minimale kustregen verdamping plaatsvin den, wat resulteert in verhoging van de zoutconcentratie in het pro- jectgebied. Op identieke wijze werd zout gewonnen, vandaar de naam Zoutepolder bij Groede. Met deze gang van zaken staat de be trouwbaarheid van het provincie bestuur op het spel tegenover de bewoners van Zeeuws-Vlaanderen en in verband met de Westerschel deverdieping, de Belgen. De nega tieve economische gevolgen blij ven niet uit. L. Bensink Burg. Gerritsenstraat 20, Breskens Waarom toch al die haast en com motie over de verdieping? Het jacht dat koning Albert van België net besteld heeft en laat bouwen in Italië voor rond de 5 miljoen euro, is voorlopig nog lang niet in de vaart. Tjerk Westerterp Populierenlaan 3, Middelburg De beslissing van de Nederlandse regering om een buitendijks alter natief voor ontpolderen van de Hedwigepolder te realiseren heeft tot de negatieve uitspraak van de Raad van State geleid, aldus Mare van Peel, havenschepen van Ant werpen (krant 18/8). Daarmee schaart hij zich onder diegenen die de uitspraak van de Raad van State verkeerd interpreteren. De Raad van State heeft het wel of niet ont polderen van de Hedwigepolder in het geheel niet in haar overwegin gen betrokken. Het natuurherstel komt in de uitspraak zelfs niet voor. Er is niet voldoende zeker heid dat door 'slim baggeren' de na tuur in de Westerschelde niet aan getast zal worden. Dat is de essen tie van de uitspraak. Het in het Scheldeverdrag afgesproken natuur herstel is niet bedoeld om eventue le negatieve gevolgen van de verdie ping op te vangen, maar om scha- de aan de natuur uit het verleden door inpolderen en eerdere verdie pingen te herstellen. Leendert van Melle Havenpark 18, Zierikzee Nederlandse atleten presteren niets op WK. Op een uitschieter na is dat al jaren zo. De overdreven aandacht van de bond en de clubs voor de recreatieve vorm van atle- tiek is echter de voornaamste. Mas- salopen met 90% deelnemers, die geen interesse hebben in een goe de tijd en meelopen voor 'de ftin en de kick'. Echte atletiekwedstrij den op baan, cross en weg, waar om elke plaats, seconde en centi meter gestreden wordt, hebben in de leeftijd 20-35 jaar bijna geen deelnemers. Hier wordt echter wel het potentieel gekweekt. Bij onze schaatsers worden de wereldtop pers op de huid gezeten door tien tallen anderen. In de atletiek heb ben talenten uit eigen geleding bijna geen concurrentie en alleen trainen geeft blijkbaar te weinig motivatie om optimaal te preste ren. Met steeds meer lopers gaan we steeds langzamer. De bond en de clubs zullen hun beleid radicaal moeten veranderen, maar waar schijnlijk zijn andere belangen daarvoor te groot. Jan Roose Beukenstraat 243, Goes Westerschelde 12 Westerschelde n WK atletiek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 15