economie 113 Cafébaas is hoge bierprijzen beu Neergang van rijke landen is gestuit flitfiéningen Assuradeur Eureko worden strenger boekt bescheiden winst HORECA Brouwers maken gerstenat aan de lopende band duurder Metrolijn financieel bodemloze put Vrouwen welkom bij luchtverkeersleiding Papierproducent Stora Enso sluit vestigingen Winst van Qantas neemt duikvlucht Europese bouwsector nog steeds in mineur donderdag 20 augustus 2009 door Michiel Couzy AMSTERDAM - Bierbrouwers verho gen aan de lopende band hun prij zen. Cafés en clubs vragen daarom meer voor een biertje. De horeca wil de brouwers daarom onder druk zetten: de prijzen omlaag, of ze promoten andere drank. Svairin Sardjoe, eigenaar van de Amsterdamse studentendisco theek Dansen bij Jansen, heeft het nog eens nagerekend. Bierleveran cier Heineken heeft zijn prijs de af gelopen vijf jaar met ruim 38 pro cent verhoogd: van 1,56 naar 2,15 euro per liter. Dit jaar kreeg hij al twee prijsverhogingen voor zijn kiezen. In januari verhoogde Hei neken zijn prijs met vier procent en deze maand gebeurde dat nog eens. „De frustratie neemt toe", zegt Sardjoe. Ook Inbev, brouwer van onder meer Jupiler en Hertog Jan, en Grolsch heeft de prijzen dit en vo rig jaar meermalen verhoogd. Ho recaondernemers berekenen deze verhogingen door aan hun klan ten om nog iets te verdienen aan een glas bier. Paul Hermanides, horecaonderne mer en voorzitter van belangenor ganisatie Koninklijke Horeca in Amsterdam, vindt de verhogingen onbegrijpelijk. „We zitten midden in een economische crisis, horeca ondernemers kunnen het hoofd amper boven water houden. Brou wers zouden best wat meer mede dogen kunnen tonen." Hermani des pleit voor een krachtenbunde ling van de horeca. „We moeten keihard zeggen tegen de brouwers: hou hiermee op, anders gaan wij onze medewerkers instrueren om andere dranken te verkopen." De bierprijs in de supermarkten is de afgelopen vijf jaar nauwelijks veranderd door de prijzenoorlog. „Consumenten betalen in de su permarkt minder voor een liter bier dan een horecaondernemer, die honderden liters tegelijk af neemt", zegt Hermanides. „Dat kan toch niet?" De brouwers wij ten de prijsverhogingen aan ac cijnsverhogingen en hogere kos ten, onder meer voor grondstoffen en transport. AMSTERDAM - Onder de grond wordt gewerkt in ven getransporteerd. De kosten werden in 1994 hij burgemeester werd, dat de kosten waren ge- de bouwput van het toekomstige station Cein- geraamd op 430 miljoen euro. De toenmalige stegen tot 1,4 miljard en dat het daar bij zou blij- tuurbaan van de Amsterdamse Noord-Zuidlijn. wethouder van financiën Geert Dales zei drie jaar ven. Momenteel wordt echter gesproken van 3,1 Uitgegraven grond wordt met containers naar bo- geleden bij zijn vertrek naar Leeuwarden, waar miljard. foto Evert Eizinga/ANP PARIJS - De economische neergang in de dertig rijkste landen is gestuit. Volgens de Oeso is de economie in het tweede kwartaal gestabiliseerd. Dat is vooral te danken aan het her stel van zwaargewichten Duitsland en Japan. De rijke landen doorbreken daarmee een periode van vier kwarta len krimp. Volgens de Oeso (Organisatie voor Economische Samenwerking en Ont wikkeling) is het herstel kwetsbaar. Vergeleken met het tweede kwartaal van 2008 is er sprake van een neer gang van 4,6 procent. Opmerkelijk zijn de verschillen in economische prestaties Duitsland, Frankrijk en Japan zijn uit de reces sie. De economieën van de Verenigde Staten en vooral Groot-Brittannië krimpen nog. Ondanks het herstel in Frankrijk en Duitsland is de eurozo ne formeel nog in recessie. Neder land behoort met een krimp van 0,9 procent tot de achterblijvers. Dat kan samenhangen met de grote finan ciële sector en de afhankelijkheid van de handel. Het Centraal Plan Bureau voorspelt voor dit jaar een krimp van 4,75 procent. DEN HAAG - Voor leningen die kor ter dan een maand duren, gelden vanaf 2010 strenge toezichtsregels. Verder bekijkt minister Bos (Finan ciën) of voor die flitskredieten ook de maximale kredietvergoeding van 18 procent gaat gelden. In ons land zijn zes aanbieders actief, die samen circa 25.000 flitsleningen verstrekken via internet of sms. De gemiddelde leensom is circa 230 euro. De rente is vaak hoog. Momenteel vallen leningen met een zeer korte looptijd buiten het financieel toezicht. Door een Euro pese richtlijn vallen ze er hoogst waarschijnlijk vanaf juni volgend jaar wel onder. Dan vallen alle con sumentenkredieten onder het toe zicht en gelden strenge regels voor reclame, informatie en beoorde ling van kredietwaardigheid. De richtlijn zwijgt over een maximale kredietvergoeding. Dat blijft een bevoegdheid van de lidstaten zelf. DEN HAAG - Verzekeraar Eureko is op weg naar herstel. Dat conclu deerde topman Willem van Duin gisteren bij de presentatie van de cijfers over het eerste halfjaar. De nettowinst bedroeg 115 miljoen eu ro, iets lager (7 procent) dan in de eerste helft van vorig jaar, toen de ze op 124 miljoen euro uitkwam. Dat er weer zwarte cijfers worden geschreven, is volgens Van Duin 'bemoedigend' na de dramatisch slechte tweede helft van 2008. Het moederbedrijf van onder andere Achmea, Zilveren Kruis, Centraal Beheer en Interpolis moest toen door de kredietcrisis een verlies van ruim 2,2 miljard nemen. Over heel 2008 kwam het verlies daar door uit op 2,1 miljard. Eureko verloor het afgelopen half jaar fors op de aandelenportefeuil- le. Om risico's te verminderen is een deel van de aandelen verkocht rnmimmKmmfwgmiiimmKmimmKmmammm met verlies verkocht. In de eerste helft van het jaar leed de verzeke raar daardoor 340 miljoen euro verlies op zijn beleggingen. De premie-inkomsten daalden in de eerste helft van 2009 met 3 pro cent tot 10,5 miljard. Dat er toch zwarte cijfers geschreven konden worden, is mede te danken aan be sparingen. Eureko verwacht de doelstelling om de kosten met 100 miljoen te verlagen dit jaar te ha len, onder andere door het schrap pen van arbeidsplaatsen. Afgelopen voorjaar is aangekon digd dat er tot 2011 zo'n 2500 vol tijdse banen verdwijnen. Het per soneelsbestand is intussen vermin derd met zo'n duizend medewer kers, vooral door minder externe krachten in te huren. Eureko blijft met bijna 4,8 miljoen verzekerden het grootste bedrijf in Nederland wat betreft zorgverzekeringen. SCHIPHOL Zaterdag is het vrouwendag bij de luchtverkeersleiding op Schiphol. Dan werken bijna alleen vrouwen op die afdeling en maken honderd jonge vrouwen er kennis met het vak, meldde gisteren Luchtverkeer sleiding Nederland (LVNL). Slechts ruim 20 procent van de luchtver keersleiders is vrouw. Per jaar kun nen 36 aspiranten beginnen aan een vierjarige hbo-opleiding. HELSINKI De Finse papier- en kartonprodu cent Stora Enso sluit fabrieken in Finland, meldde het bedrijf giste ren. Dat kost 450 tot duizend ba nen. Door de crisis daalde de vraag. Afgelopen maanden kondigde het bedrijf al aan 3700 banen te schrap pen. Stora Enso is de op een na grootste papierproducent. Er wer ken wereldwijd 29.000 mensen. SYDNEY De nettowinst van Qantas is het af gelopen boekjaar met 88 procent ge daald tot 96,6 miljoen dollar. Een jaar eerder behaalde de Australische luchtvaartmaatschappij over het ge broken boekjaar tot en met juni een winst van 969 miljoen dollar, meld de Qantas gisteren. In de laatste zes maanden was er een verlies van 93 miljoen dollar, het eerste halfjaar- verlies in de laatste zes jaar. BRUSSEL De bouwproductie in de eurozone daalde in juni met 1,1 procent ten opzichte van mei, meldde gisteren het Europees statistisch bureau Eu- rostat. Het was de tweede maand op rij met een daling. Onderaan stonden Zweden (-16,6 procent), Slo venië (-15,8) en Spanje (-12,6). Duits land kende een plus van 1,2. Voor Nederland gaf Eurostat geen cijfers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13