s onder de wol Huisarts klaar voor zijn derde pandemie 'Ik kan mijn patiënten niet meer bezoeken. Als ik dat zou doen, zou donderdag 20 augustus 2009 ik 125 visites per dag moeten maken' 11 Ee;i huisarts uit Utrecht ten tijde van de Hongkong-griep een prik. Anno 2009 moeten de Rotterdamse spe lers genoegen nemen met virusremmer Tamiflu. Mild of niet, op het hoogtepunt van de pandemie in 1957 melden zich dagelijks 70.000 nieuwe patiën ten, oftewel vijftien per huisarts. Dat heeft gevol gen voor het bedrijfsleven. Zo komen er fors min der steenkolen uit de Limburgse mijnen omdat on geveer een derde van de mijnwerkers thuis onder de wol ligt. De productie staat al onder druk om dat veel jongeren naar de mijnen in Duitsland trek ken omdat ze daar meer kunnen verdienen. Ook fa brieken en instellingen kampen met veel zieke per soneelsleden. Tot grote problemen leidt dat alle maal niet, althans de media berichten er niet over. Scholen zien steeds minder leerlingen, sommige sluiten tijdelijk de poort. Dezelfde taferelen spelen zich elf jaar later af, bij de uitbraak van de Hongkong-griep, in de volks mond ook wel Mao-griep genoemd omdat de eer ste meldingen uit China komen. Zo moet in Hee renveen fietsfabriek Batavus kantoorpersoneel in zetten om de productielijnen bemand te houden. Ook deze keer is de pandemie omvangrijk, maar zonder opvallend veel doden. „Ik kan mijn patiën ten niet meer bezoeken. Als ik dat zou doen, zou ik 125 visites per dag moeten maken", verzucht een Utrechtse huisarts in dagblad Trouw. Het ministerie zaait begin januari 1969 verwarring door verkeerde gegevens te publiceren. Op de zelft de dag kopt de Telegraaf'Ons land nog gespaard voor MAO-griep' terwijl het Algemeen Dagblad schrijft dat de griep zich snel over het land ver spreidt. Twee weken later is de griep op zijn hoog tepunt met honderdduizenden zieken. De pande mie blijft 'mild en rustig' van karakter. Nieuw is dat nu wel snel een vaccin voorhanden is, ook al was het nog geen beleid om algemeen te vaccineren. Tien injecties per huisarts zijn er be schikbaar. Aan hen de taak om uit te zoeken welke patiënten daarvoor in aanmerking komen. Elke winter ander gedaante Griep, oftewel influenza, doet zich op het noorde lijk halfrond bijna iedere winter voor in een ande re gedaante. Het virus varieert bijna ieder jaar op een bepaald subtype. Zo'n variatie zorgt voor een griepgolf, maar is bijna nooit overdreven ernstig. Als er een nieuw subtype ontstaat dan breekt er doorgaans een pandemie uit, omdat mensen niet voldoende immuniteit hebben voor dit virus. In de vorige eeuw is dat drie maal gebeurd. Het subtype H1N1 deed in 1918 voor het eerst van zich spreken als de Spaanse griep en kostte dat jaar wereldwijd aan 20 tot 40 miljoen mensen het leven, in Nederland 17.000. Het circuleerde tot en met 1956. Het werd verdrongen door het subtype H2N2, dat bekend kwam te staan als de Aziatische griep, of de A-griep. Daaraan overle den in 1957 rond de 1 miljoen wereldburgers, on derwie ruim 1500 Nederlanders. Elf winters lang deden variaties hiervan de ronde. In 1968 zorgde de Hongkong-griep voor een wereldwijde pande mie, maar deze was relatief mild. Deze H3N2 heeft in 1977 weer gezelschap gekregen van de 'stam' van de Spaanse griep, de H1N1De gevol gen waren echter minder erg dan in 1918, omdat veel personen nog immuun waren voor het virus. Tegenwoordig vormt H1N1, naast het H3N2-virus, een van de basisvarianten van de 'jaarlijkse griep'. De Mexicaanse griep die nu heerst is weer een subtype van de Spaanse griep, de H1N1, maar wel een milde variant. Bijzonder is de omvang, er wor den heel veel mensen door getroffen. Omdat de H1N1 tot 1957 de ronde deed zijn mensen die voor dat jaar geboren zijn nog redelijk immuun voor de Mexicaanse griep, zo is de verwachting. Iedere winter overlijden er in Nederland tussen de 200 en 1000 mensen aan de 'gewone' griep, ten gevolge van complicaties, aldus het RIVM. We reldwijd ligt dat aantal tussen de 250.000 en 500.000. Gemiddeld moeten zo'n 1900 mensen zich jaarlijks in ons land laten opnemen in het zie kenhuis. Een griepvirus is een bolletje met twee soj ten eiwitten aan het oppervlak: hemaglutii ne (H) en neuraminidase (N). De typerii afhankelijk van het aantal H- en N-eiwitten. Nico van Hasselt: „De mensen waren destijd veel gelatener. Ze accep teerden makkelijker ziekte, pijn en de dood." foto Diederik van der Laan k in de jaren vijftig van de vorige eeuw op de volgens gen de griep. foto Spaarnestad Photo Nico van Hasselt was net een jaar praktise rend huisarts in Am sterdam toen de Aziatische griep uitbrak in ons land. „Hele families lagen in bed", kan hij zich nog goed die periode in 1957 herinneren. „Het was een heftige tijd. Heel druk. Veel mensen hadden nog geen telefoon. Mijn vrouw zocht dan uit wie in de buurt van de betreffende patiënt wel een telefoon had, zodat die con tact kon leggen." Veel meer dan adviseren goed uit te zieken kon hij niet. „Hy giënische voorschriften als vaak je handen wassen werden er niet gegeven. En dat terwijl mensen lange dagen maakten in fabrieken en scholen. Vaccins werden nog nauwelijks ver spreid." Onder medici heerste de opvat ting dat inenten ook niet veel zou helpen. Lachend: „Een col lega had het adagium: we kun nen er iets aan doen, dan duurt het zeven dagen; we kunnen er niets aan doen dan duurt het een week." Van paniek onder zijn patiën ten was geen sprake. „We had den net de oorlog meegemaakt. De mensen waren destijds veel gelatener. Ze accepteerden mak kelijker ziekte, pijn en de dood. Bovendien hadden de meeste mensen nog geen tv. De poeha van nu was er toen niet." Een heel verschil met tegenwoordig weet de 85-jarige Van Hasselt die nog steeds samen met zijn echtgenote de praktijk in Buitenvel- dert runt. „Mensen komen nu bij mij Tamiflu eisen. Ik ben laatst nog uit bed gebeld door een hotel omdat een gast be smet zou zijn met de Mexicaan se griep. Toen ik daar aankwam bleek hij alleen diarree te heb ben." Ten tijde van de Hong kong-griep, in 1968, schreef Van Hasselt Madribon-tabletten voor aan iedereen die grieperig was. Of die hielpen? „Goede vraag. Ik geloofde er in ieder ge val in." In tegenstelling tot veel collega's beschikte de Amster dammer niet over een handje vol vaccins. „Gelukkig niet, an ders had ik moeten kiezen wie wel en wie niet een prik zou krijgen." Van Hasselt, die enkele jaren ge leden in het nieuws kwam om dat hij weigerde met pensioen te gaan, ziet de huidige ontwik kelingen rond de Mexicaanse griep met kromme tenen aan. „De overheid voert een beetje een paniekerig beleid. Enkele weken geleden moest een kind die in het ziekenhuis was opge nomen direct naar huis, toen bleek dat hij de Mexicaanse griep had. De hele familie moest aan de Tamiflu. Nu komt de overheid met richtlijnen die daar min of meer tegenover staan. Ik denk steeds: het is maar een griep. Maak er geen paniek van, jongens." Aan de huisarts zelf zijn de pan- demieën tot nog toe voorbijge gaan. „Ik zie zo veel zieke men sen, ik heb een enorme weer stand. Ik neem daarom ook nooit de jaarlijkse griepprik, ook al behoor ik al lange tijd tot de risicogroep." 19 5 7 Aziatische griep: 13,8 1968/1969 Hongkong-griep: 6,7(1968), 7,9(1969) reageren? nieuwsredactie@wegener.nl 1960 1980 1990 2000 2007 infographic: AA bron: CBS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11