io grieppandemieën Een derde van de miinwerkei grieppandemie werden getroffen. Grootschalig maar mild, zo zal de uitwerking van de Mexicaanse griep zijn is nu de verwachting. Precies als in 1957 en 1968, toen Nederland en de rest van de wereld ook door een Griepdoden donderdag 20 augustus 2009 1910 1920 1930 1950 Klassen met nog maar een paar kin deren in de banken en fabrieken die kantoorpersoneel moeten in zetten om de productielijnen draaiende te houden. Zo zou Nederland er in de komen de maanden kunnen uitzien, als de Mexicaanse griep echt van zich doet spreken. In de herfst van 1957 was het realiteit. De Aziatische griep houdt in de herfst van dat jaar bijna een derde van de Nederlanders met koorts in bed. De spanning is de maanden daarvoor al aardig opgelopen nadat in Hongkong een epidemie was uitgebroken met een nieuwe variant van het griepvirus. Miljoenen mensen lagen in Zuid- oost-Azië in bed met griep. Of erger. Hoewel in 1957 meteen duidelijk is dat de enor me sterftecijfers van de vorige pandemie in 1918 niet gehaald zullen worden, neemt de onrust on der de Nederlandse bevolking toe. Net als nu met de Mexicaanse griep is er grote onduidelijk heid over hoe en wanneer het virus hier zal huis houden. De onzekerheid wordt mede opgevoerd door uitspraken van de Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) dat Nederland en de toenmalige kolonie Nieuw-Guinea zwaar zijn getroffen. De Nederlandse rapporteur blijkt op het WHO- hoofdkantoor in Genève verkeerd begrepen. Geruststellend is dat het het aantal griepdoden in Azië relatief laag blijft. In sommige streken val len weliswaar vele doden 'doch men vergete niet dat daar dagelijks duizenden mensen sterven, zonder dat de doodsoorzaak is vastgesteld', aldus een Haagse epidemieloog. De heftigheid blijkt uiteindelijk mee te vallen. „Doe gewoon", adviseert de 'medisch medewer ker' van het Haagsch Dagblad in september. Want als de verkoudheid de A-griep blijkt te zijn dan 'hebt u een goede kans beter te zijn voor de diagnose met zekerheid gesteld.is'. De eerste drie door Niek Opten Een haringboer in Vlaardingen wijst het piSÜ hem gezonde werking van haring in de stij,'d dagen hoge koorts, daarna nog vier dagen onge mak, is het ziektebeeld. „Deze griep behoort tot de vrij onschuldige vormen." Bij de eerste koorts de dokter bellen, is daarom niet nodig. Wie het virus uit zijn lijf wil houden, krijgt het advies plekken te mijden 'waar velen samen ko men en een benauwde atmosfeer is ontstaan'. Het is beter niet op bezoek te gaan bij grieppa- tiënten. Wie dat toch doet, moet iets achter de zieke te gaan zitten, 'zodat u de stroom van klei ne speekseldruppeltjes die bij spreken en hoes ten ontstaat ontwijkt.' Gewoon uitzieken is het parool van de medici en dat pikt het publiek zonder morren. Van paniek is geen sprake. Evenmin van grote inentingsac ties, want vaccineren staat nog in de kinderschoe nen. Alleen risicogroepen worden op kleine schaal ingeënt. Het eerste elftal van Feyenoord behoort ook tot die categorie, in de ogen van de clubarts. Hij geeft alle contractspelers preventief In 1918, bij de uitbraak van de Spaanse griep, was het aantal doden door (complicaties ten gevolge van) griep enorm. De twee latere pandemieën waren t weliswaar omvangrijk, maar mild. i De 'gewone' wintergriep was in veel l jaren dodelijker. Aantal doden per 100.000 inwoners 50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10