1 De bevolking heeft genoeg van de enorme corruptie in het land, dmsdag is augustus 2009 van het wanbeleid en de valse beloften. 9 Terugkeer krijgsheer omstreden worden moet hij direct meer dan 50 procent halen. Anders is een tweede ronde in oktober nodig te gen zijn grootste concurrent. Karzai doet er alles aan dat te voor komen. Zo is het journalisten ver boden negatief over de president of het regeringsbeleid te schrijven. Er gaan nu al geruchten over groot schalige stembusfraude. De VN-ge- zant voor Afghanistan, Kai Eide, gaat op voorhand uit van onregel matigheden. „Maar ik hoop dat het zo beperkt blijft dat het de ge loofwaardigheid van de stemuit slag niet aantast", liet de Noor we ten. Het lijkt ijdele hoop. Een mede werkster van de Amerikaanse op perbevelhebber generaal Mc- Chrystal kon op de markt in Ka- bul zo duizend registratiekaarten voor de verkiezing kopen. Vanuit het oncontroleerbare platteland ko men berichten dat Afghaanse man nen daar ineens wel erg veel vrou wen lijken te hebben, gezien de re gistraties die duidelijk afwijken van de werkelijke aantallen vrou wen die in de regio's leven. Om zijn huid te redden heeft Kar zai onder Amerikaanse druk Ash- raf Ghani (60) het premierschap aangeboden. Ghani, voormalig mi nister van Financiën, is ook presi dentskandidaat. Hij zou op vijf tot tien procent van de stemmen kun nen rekenen. Met Ghani's steun zou Karzai kunnen afrekenen met zijn grootste concurrent Abdullah Abdullah (49). Deze oud-minister van Buitenlandse Zaken, haalt vol gens de peilingen tussen 25 en 30 procent van de stemmen. Abdullah en Ghani reizen door het hele land. Beiden hekelen het regime-Karzai en beloven de bur gers een einde te maken aan de chaos, willekeur, de leugens en be drog. Hun boodschap slaat kenne lijk aan. In het Westen wordt gevreesd dat de noodzaak van een tweede ron de in de Afghaanse presidentsver kiezing zal leiden tot maatschappe lijke onrust en meer geweld. Vori ge week liet de Britse opperbevel hebber generaal David Richards weten dat de westerse troepen nog wel tot 2050 in Afghanistan zou den moeten blijven. Pas dan zou het een normaal functionerend land kunnen zijn. De Verenigde Staten hebben ongewoon scherpe kritiek geuit op de regering van Afghanistan. Washington is 'ernstig bezorgd' over de terugkeer van de beruchte Afghaanse krijgsheer Abdul Rashid Dostum, zo liet de Amerikaanse ambassade in Kabul gisteren we ten. De invloedrijke en hoogst omstreden Oezbeekse krijgsheer Rashid Dostum is zondagavond uit ballingschap in Turkije naar Afghanis tan teruggekeerd. Dostums rentree lijkt een poging van president Hamid Karzai de etnisch-Oezbeekse kiezers in de verkiezingen van donderdag achter zich te krijgen. De Amerikaanse regering liet on middellijk weten niets te zien in de terugkeer van Dostum en maak te melding van zijn betrokkenheid bij 'grootschalige schendingen van de mensenrechten'. Dostum wordt verantwoordelijk gehouden voor de dood van zeker tweeduizend Talibanstrijders in 2001. Hij zou ze in verzegelde containers hebben geplaatst om ze naar een ge vangenis in Sheberghan over te brengen. Ze stikten en werden in massagraven ter aarde besteld. Met ezels worden stembussen naar de afgelegen gebieden in Afghanistan vervoerd, hier in de Pansjir-vallei ten noorden van Kabul. foto Rafiq Maqbool/AP Taliban nemen macht over en voeren tot 2001 een streng regime ten opzichte van vrouwen, kinderen en minderheden. Vrouwen krijgen geen onderwijs en moeten op straat een burka dragen Na aanslagen op Amerikaanse ambassades in Oost-Afrika, voeren VS-troepen aanvallen uit op Al Qaida bases in Afghanistan Na de aanslagen van 11 september vragen VS om de uitlevering van Osama bin Laden. Als die uitblijft vallen de Amerikanen, geholpen door verschillende landen, Afghanistan binnen en worden de taliban afgezet Hamid Karzai wordt tot interim-president benoemd Karzai wint verkiezingen met 55% van de stemmen '85 '86 '87 '88 '89 1990 '91 '92 '93 '94 '95 '96 '97 '98 '99 2000 '01 '02 '03 '04 '05 '06 '07 '08

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9