81 verkiezingen Afghanistan Hamid Karzai Abdullah Abdullah Ashraf Ghani Vrede sluiten met de Taliban, is een belangrijk thema van de verkiezingen donderdag in Afghanistan. Maar of de huidige president Karzai daar genoeg stemmen mee zal winnen? Het thema van zijn tegenstanders, de bestrijding van corruptie, lijkt succesvoller. dinsdag 18 augustus 2009 V riendj espolitiek moet Karzai redden De 51 -jarige Hamid Karzai komt uit de machtige Pathaanse Popalzai-clan in Zuid-Afghanistan. Hij werd in 2002 door de belangrijkste stamleiders geko zen tot interim-president. Voornamelijk omdat hij werd beschouwd als een persoon die in staat is te ver zoenen en te bemiddelen. In 2004 werd hij officieel gekozen tot president met een meerderheid van stemmen van 55 procent. Ook voor de komende verkiezingen wordt hij gezien als favoriet. De afgelopen jaren zijn er veel verhalen over corruptie binnen zijn regering naar buiten gekomen. Hij heeft beloofd in een vol gende regeringsperiode vredesbesprekingen te willen beginnen met de Taliban. Zijn twee belangrijkste opponenten, Abdullah en Ghani, heeft hij posten in zijn regering beloofd. De 48-jarige Abdullah Abdullah wordt gezien als de belangrijkste concurrent van Karzai. Tot 2006 was hij minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet van Karzai. Hij wil meer bevoegdheden geven aan het parlement. Maar zijn belangrijkste verkiezingsbe lofte is het terugdringen van de corruptie binnen de overheid. Hij wil bovendien meer rechten geven aan vrouwen en andere achtergestelde groepen. Ook hij wil zich, net als Karzai, richten op verzoening met de Taliban, maar dan alleen met de meer ge matigde leiders. Abdullah komt uit een gemengd gezin, zijn va der was Pashtun, zijn moeder een Tadzjiek. Omdat hij indertijd in de strijd tegen de Russen de kant koos van een Tadzjiekse commandant wordt hij vooral geassocieerd met de Tadzjieken. De grote verdienste van de 60-jarige presidentskandiaat Ashraf Chani, is de manier waarop hij na de val van de Tali ban als minister van Financiën een nieuw financieel stelsel ontwikkelde en een belangrijk economisch herstelprogramma begon. Toen Kar zai in 2004 werd herkozen, stapte hij uit de regering en werd hij rector aan de Universiteit van Kabul. Hij heeft politieke weten schappen gestudeerd en is later gepromoveerd in de antropolo gie. Chani heeft jaren lesgegeven op universiteiten in Amerika. Vanaf 1991 werkte hij bij de Wereldbank. Chani is een geboren Pashtun. Net als Abdullah wil hij de corruptie in zijn land bestrij den. Hij wil af van de verdeel-en heers-politiek op basis van de etniciteit. Afghanistan 200 km TADZJIKISTAN 1 ^"OEZBEKISTAN TURKMENISTA Inwoners 33,6 miljoen EAl Pathanen 42% CU Tadzjieken 27% EU Hazara 9% ÜÜI Oezbeken 4% F! Airhak 4% CC anders 5% Religie Soennisme 80% Sjiisme 19% Andere religie 1% 13 Talen Perzisch/Dari 50% Pasjtoe 35% Turks 11% En nog 30 minderheidstalen Belangrijke verkiezingsdata 16 jun -17 aug: 20 aug: 20 aug - 2 sep: 3 sep -16 sep: 17 sep: Campagne periode Verkiezingsdag Stemmentelling Voorlopige uitslag Einduitslag Stembusfeiten Verkiezingsbureaus 7.000 Gescheiden stemlokalen voor mannen en vrouwen 28.500 Stemtijd 20 augustus: 07.00 tot 16.00u. Infographic CRW/bron: ANP door Carel Goseling De Afghaanse presi dent Hamid Kar zai (51) voert geen verkiezings campagne. Hij ontvangt in zijn tot bunker veranderde paleis de ene na de andere buitenlandse gast. Als hij al buiten zijn ambtsze tel komt is dat in een van geblin deerde ramen voorziene gepantser de limousine die met hoge snel heid door de afgezette straten vliegt, begeleid door tientallen zwaarbewapende veiligheidsmen sen. Een tv-debat met zijn twee voornaamste opponenten heeft Karzai 24 uur van tevoren afge- zegd. Karzai werd in december 2001 op een door het Westen georgani seerde vergadering in het Duitse Bonn aangewezen als nieuwe rege ringsleider in Afghanistan na de val van het Talibanregime. Er was niemand anders voorhanden en hij leek plooibaar. In juni 2002 werd dat besluit op een vergadering van stamleiders bevestigd. Pas in 2004 moest Kar zai voor het eerst de steun van zijn bevolking vragen om staatshoofd te kunnen blijven. Hij won de stembusgang met 55 procent van de stemmen. Zijn naaste concur renten kwamen niet verder dan 10 tot 15 procent. Donderdag kiezen de Afghanen opnieuw hun president. Acht jaar na de val van de Taliban is het ge weld in het land tot ongekende hoogten gestegen. Ondanks een re cordaantal buitenlandse militairen in het land en een nieuwe Ameri kaanse tactiek die zich nu richt op opbouwen in plaats van alleen vechten. De Taliban en hun kame raden hebben meer dan de helft van het land in hun greep. Zater dag viel de groep het Navo-hoofd- kwartier in de hoofdstad Kabul aan. Karzai's enige thema is vrede slui ten met de Taliban. Naar eigen zeg gen niet met de echte fanatieke mi litanten, doch met de meelopers en opportunisten. Om hen te paaien heeft Karzai de leiders in ruil voor hun steun bij de verkie zingen, baantjes in zijn toekomsti ge regering aangeboden. Militiele den treden zelfs op als beveiligers bij de stembusgang. Ze krijgen vijf dollar per dag. Ongeveer de helft van de 33 mil joen Afghanen heeft zich laten re gistreren om te mogen kiezen. De bevolking heeft genoeg van de enorme corruptie in het land, het wanbeleid van de overheid, de be loften die nooit worden waarge maakt en de voortdurende onvei ligheid. De apathie is groot. Velen zeggen daarom niet de moeite-te nemen te gaan stemmen omdat het allemaal toch niets zou uitha len. De Afghanen kunnen kiezen uit veertig kandidaten. Aangezien ze ventig procent van de mensen niet kan lezen en schrijven, heeft elke kandidaat een symbool. Voor Kar zai is dat een weegschaal. Die weegschaal lijkt voor de presi dent naar de verkeerde kant uit te slaan. De laatste peilingen geven hem maximaal 45 procent van de stemmen. Om direct gekozen te Na eeuwenlange wisselende bezettingen wordt Afghanistan onafhankelijk 1921 De monarchie in Afghani- Begin van communistische Islamitische stan wordt ingeruild voor periode met vanaf 1979 tot moedjaheddin- een presidentiële 1989 Russische bezetting strijders winnen Oprichting van de taliban ('talib' beteker 'student' in het Arabis democratie terrein en nemen in dit geval studenten macht over van de koranscholen) L. '74 '75 '76 '77 '78 '79 1980 '81 '82 '83 '84

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8