Jamaica sprintnatie nummer één Bolt zit bijna aan menselijk maximum Shelly-Ann Fraser wint net als haar landgenoot Usain Bolt goud op too meter Gay doet niet mee aan 200m De Jamaicaanse Shelley-Ann Fraser blijft haar landgenote Kerron Stewart net voor. foto Anja Niedringhaus/AP berlijn - De Jamaicaanse overheer sing op de sprintnummers is gister avond op de derde dag van de we reldkampioenschappen atletiek in Berlijn nog eens onderstreept door Shelly-Ann Fraser en Kerron Stewart. Fraser voegde aan het sublieme goud van zondagavond van haar landgenoot Usain Bolt nog een gouden plak toe. Na de olympi sche titel in Peking liet ze zich in Berlijn als wereldkampioene kro nen. Stewart snelde net als vorig jaar in China naar de tweede plaats.De 22-jarige Fraser leek di rect na de start al zeker van de ti tel, maar kreeg in de slotfase nog forse concurrentie van Stewart. Die was in de aanloop naar de WK dit seizoen maar twee keer verslagen, maar strandde uiteinde lijk op tweehonderdste van een tel. Stewart is in de Golden Lea gue-serie nog ongeslagen, maar wacht nog op haar eerste grote in ternationale titel. Carmelita Jeter hielp de Verenigde Staten nog aan brons. Uittredend wereldkampioe ne Veronica Campbell, ook al uit Jamaica, moest genoegen nemen met de vierde plaats. Campbell, de vrouwelijk Usain Bolt, wil later de ze week toeslaan op de 200 meter. De wereldtitel op de 10.000 meter werd voor de vierde opeenvolgen de keer een prooi voor Kenenisa Bekele. Hij finishte na 26 minuten, 45.11 seconden. De 27-jarige Ethio piër had in de Eritreër Zersenay Ta- dese (hij won zilver) een ideale gangmaker. Derde werd de Keniaan Moses Masai. Vanaf ongeveer 5000 meter nam Tadese resoluut de leiding, maar die had geen antwoord op de acceleratie van de kannibaal uit Addis Abeba, wiens teller aan we reldtitels nu op vijftien staat. Tot en met 2012 wil Bekele zich blijven richten op de 5000 en 10.000 me ter. Na dat jaar wil hij zich gaan wij den aan de marathon met uitein delijk maar één doel,'aldus zijn ma nager Jos Hermens: „Hij wil ge woon de allerbeste atleet ooit wor den." Yargelis Savigne werd wereld kampioene hinkstapspringen. De Cubaanse atlete landde bij haar beste poging na 14,95 meter in de zandbak. Haar landgenote Mabel Gay pakte het zilver met een af stand van 14,61. Daarmee bleef ze de Russin Anna Pjatich drie centi meter voor. De Russische favoriete Tatjana Le- bedeva werd teleurstellend zesde, met slechts 14,37 achter haar naam. berlijn - De 9,58 seconden waarin Usain Bolt zondag bij de WK atle tiek de 100 meter afraffelde, komt in de buurt van de ultieme tijd die econometristen van de Universi teit van Tilburg hebben berekend. Volgens de wetenschappers is de mens in staat om de 100 meter in 9,51 seconden te rennen. Zij base ren hun voorspelling op een statis tische methode waarin de beste persoonlijke records van 762 man nelijke en 479 vrouwelijke atleten zijn geanalyseerd. Het gaat om tij den die zijn gelopen na 1991. Tij den van voor dat jaar zijn niet meegenomen vanwege de toen nog gebrekkige dopingcontroles. De Amerikaan Mark Denny van Stanford University komt in zijn mathematsche analyse uit op een tijd die nog driehonderdsten on der die van de Tilburgse econome tristen ligt, namelijk 9,48. Denny vergeleek de mens met het paard en de hond en concludeerde dat beide viervoeters al jaren aan hun biologisch maximale snelheids- grens zitten, maar de mens nog niet. Bolt haalde liefst 0,11 seconde van zijn oude toptijd af. Bij de Olympische Spelen in Pe king verbaasde hij de wereld met een verbluffende 9,69, maar toen was al duidelijk dat Bolt nog har der kon. Hij bolde uit in de laatste meters om al voor de finish te kun nen genieten van zijn gouden me daille. Bolt had zondag bij lange na niet de snelste reactie na het startschot. Hij was van de acht finalisten pas als zesde weg. Daarna was Bolt su perieur, want na 20 meter lag hij al voorop. Hij was in precies 41 pas sen bij de finish en bereikte een topsnelheid van 44,72 kilometer per uur. Berlijn - De Amerikaanse sprinter Tyson Gay verdedigt in Berlijn zijn wereldtitel op de 200 meter niet. Hij heeft een liesblessure. Gay liep zondag de finale van de 100 meter al met een pijnlijke lies. Het greep desondanks zilver. Ook de Antiliaan Churandy Marti na komt op de 200 meter niet in actie. Hij liep in de kwartfinale van de 100 meter een spierblessu re op. Vandaag staan de series van de 200 meter op het programma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 63