iS| zeeland Merrai Achter de kleinste toog wordt haalt meer Borstkankeronderzoek ÏÏ222ZZXX voor Yersekse vrouwen omzet Kapelle schrijft burgers aan op vandalisme dinsdag 18 augustus 2009 B 1980. Eefje aan de bar en Donald achter de toog. foto Jaap Wolterbeek 1960. Drukte op het kleine terras. foto Beeldbank Zeeland door Lilian Dominicus GOES - Bioscoop Merrai in Goes heeft de afgelopen zeven maanden gemiddeld genomen vijftien pro cent meer omzet gedraaid dan in dezelfde periode het jaar ervoor. Dat meldt Henry Bernard, voor de helft eigenaar van de cinema. Bernard is 'matig tevreden' over het behaalde resultaat, maar hoopt de komende maanden nog meer omzet te halen. De bioscoop is sinds eind 2007, nu ruim ander half jaar geleden, open. „Vooral het eerste jaar ging het niet goed genoeg. Nu gaat het wel beter. Maar een bioscoop heeft een rela tief lange opstartfase nodig van zeg, drie jaar." Van de crisis lijkt Merrai geen last te hebben gehad. „Mensen gaan misschien ook wel op zoek naar goedkoper entertainment. De bio scoop is minder duur dan een dag je Efteling." Wel merkt Bernard dat er minder mensen komen als het mooi weer is of als de kermis in de stad is, zoals nu. „Van mij mag het nu wel weer gaan rege nen", grapt hij. En hopelijk komen er weer nieuwe buren in de ande re gebouwen van de Zeelandhal len, zegt hij. „Er staat hier een ruimte al tijden leeg. En Caram- bowl is natuurlijk ook gesloten." KAPELLE - Burgemeester Siebe Kra mer van Kapelle wil de komende tijd inwoners aanspreken op van dalisme. „Hij wil mensen laten we ten wat het kost als er iets wordt vernield", verklaart een gemeente woordvoerster. Vorige week is Kramer begonnen met de rubriek in de Scheldepost, het huis-aan-huis-blad van de ge meente. Het praathuisje van Scho- re kwam toen aan bod. „Daar is veel opschudding over geweest. Maar wij wijzen niet naar de Scho renaren. Het kunnen net zo goed mensen van buiten zijn. Jongeren bijvoorbeeld, die na het stappen langsfietsen." Deze week zijn de zomermenukaarten aan de beurt, waarop staat vermeld welke boetes aan veel voorkomende overtredin gen zijn verbonden. Eén bord is ge stolen, een ander vernield. De kos ten: 500 euro. Op 13 augustus 2009 is door mij, NICOLAAS ARNOUT POLDERMAN, (t.k.-) deurwaarder, op verzoek van de vereniging met volledige rechts- bevoegdheid ZEEUWLAND. ge vestigd en kantoorhoudende te Zierikzee, gemeente Schouwen- Duiveland, aan Jacobus van Herk, voorheen wonende te Oosterland, gemeente Schouwen-Duiveland, aan de Korenbloemstraat 6, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats binnen en buiten Nederland, een dagvaarding betekend om op maandag 16 novem ber 2009 om 10:00 uur te verschijnen voor de Rechtbank te Middelburg, sec tor Kanton, op de gronden zoals in die dagvaarding vermeld. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5 4691 SL Tholen door Frank Balkenende YERSEKE - Yersekse vrouwen tus sen 50 en 75 jaar kunnen deelne men aan een bevolkingsonderzoek naar borstkanker. Ze hebben daar voor een schriftelijke uitnodiging ontvangen. Vandaag kunnen ze terecht in een mobiele unit van Bevolkingsonder zoek Zuid-West op het parkeerter rein aan de Kettingweg, bij de Wil lem Alexanderhaven. Het onder zoek behelst het maken van rönt genfoto's van beide borstèn. Doel is borstkanker zo vroeg mogelijk op te sporen. Bevolkingsonderzoek Zuid-West wijst erop dat vroegtijdige ontdek king de kans op genezing sterk ver groot. Vaak is ook een minder in grijpende behandeling nodig. Overigens is het bevolkingsonder zoek een momentopname, die geen volledige garantie biedt. Vrou wen die klagen over pijnlijke bor sten of een knobbeltje voelen, wordt geadviseerd meteen naar de huisarts te gaan. Vrouwen tussen 50 en 75 jaar krij gen eens in de twee jaar een uitno diging voor een onderzoek. In Yer- seke duurt het borstkankeronder zoek tot medio 2009. www.bevolkingsonderzoek- zuid-west.nl Land en Scheldezicht in Bath, het cafeetje met de kleinste toog van Zeeland, gaat later dit jaar tegen de vlakte. „Historisch gezien is dat onverantwoord." door Rob Paardekam Hij is er al dertig jaar kind aan huis, dus het was wel even slikken toen hij be gin dit jaar hoorde dat café Land en Scheldezicht in Bath definitief zijn deuren sluit. „Het is een tweede thuis voor me geworden", zegt Franki de Beuke- laer uit Zandvliet. Echt verrast was de Belg overigens niet. Hij heeft ge zien hoe het etablissement de laat ste jaren achteruit ging. De glorieja ren zijn al lang vervlogen. „De komst van een buurthuis in Bath heeft er ook geen goed aan ge daan", meent de Vlaming. „En dan kwam de economische crisis er ook nog overheen." Na 1 oktober vloeit er nooit meer bier in het bekende cafeetje. Kort daarna valt het onder de slopersha mer. De nieuwe eigenaar bouwt er een huis. Een afscheidsfeestje of iets dergelijks komt er niet meer. Land en Scheldezicht sterft een stille dood. Gezien het rijke verle den van het café vindt De Beuke- laer het historisch gezien haast on verantwoord dat het gesloopt wordt. Aan de andere kant consta teert hij dat het pand helemaal op is. „Het zou grondig verbouwd moeten worden om het weer bij de tijd te krijgen. Ik begrijp dat Corné (de huidige eigenaar, red.) dat niet doet." Toch wilde De Beukelaer iets doen om de historie van het cafeetje niet verloren te laten gaan. Daar om dook hij de archieven in. Het kostte enige tijd en moeite, maar niet zonder resultaat. De vjaamse ondernemer - hij heeft in Zand vliet een bakkerijtje annex snoep winkel - heeft de hele geschiede nis en alle eigenaren in beeld ge bracht. Cornelis Griep was in het begin van de negentiende eeuw de eerste uitbater. Het gaat te ver om al zijn opvolgers op te voeren, dus pakken we de draad op in 1917, als ene G. Blok de zaak koopt. Zijn door Frank Balkenende KATTENDIJKE - Ook dorpshuizen hebben last van de recessie. Neem 't Blokhuis in Kattendijke, een dorp met 530 inwoners aan de Oosterschelde. Het aantal uren dat het dorpshuis wordt verhuurd, loopt terug. „We verhuren het dorpshuis ge middeld één keer per week. Dat is op zich al magertjes, maar het blijft wel stabiel. Wat we de laatste tijd merken, is dat er korter wordt gehuurd. Bijvoorbeeld drie in plaats van vijf uur. Mensen doen het gewoon zuiniger aan Dat scheelt ons huurinkomsten", zegt vice-voorzitter Hans Francke van de Vereniging Dorpsbelangen Kat tendijke en penningmeester van dochter Eefje nam het café later over. Samen met haar echtgenoot, de Engelsman Donald Binks, maakte zij na de oorlog een goud mijn van Land en Scheldezicht. „Dat waren de vette jaren", weet De Beukelaer. Zelf heeft hij er ook nog een paar van meegemaakt, want Eefje en Donald stonden tot 1989 achter de kleine toog. „Het was een geweldige tijd", stelt de Vlaming met enige weemoed. „Alles kon. Kwam je daar om ne gen uur 's morgens aan, dan kreeg je meteen soep met brood voorge schoteld. En het woord 'honger' hoefde maar even te vallen of ze kwamen met bitterballen aanzet ten." Met Donald Binks is de meest bekende uitbater van het ca fé ook meteen genoemd. Hij over leed in 1989, maar tot op de dag van vandaag wordt er door de klanten van destijds nog over 'den Engelsman' gesproken. „De man heeft indruk gemaakt", aldus De Beukelaer. De Belg zal zijn 'cafeeke' gaan mis sen. „Vooral omdat ik me na al die jaren beter in mijn vel voel in Zee land als in België", zegt hij. „Dat heeft te maken met het prachtige landschap, maar ook met de men sen. Ik mag de Zeeuwen graag." In het café, waar altijd veel Belgen en Brabanders kwamen, zijn volgens De Beukelaer blijvende vriend schappen ontstaan. „En minstens vier huwelijken. Ook tussen Neder landers en Belgen." De inwoner van Zandvliet wil de historie van het café nog één keer optekenen in een lokaal blaadje. Daarna sluit ook hij het boek Land en Scheldezicht definitief Met pijn in het hart, dat wel. „Want het waren mooie jaren." Corné Jacobs, de huidige eigenaar van het café, bevestigt de sluiting per 1 oktober. Verder wil hij er niet mee in de publiciteit treden. Franki de Beukelaer Stichting 't Blokhuis Kattendijke.' De Kattendijkenaren hebben eind jaren negentig gestreden voor het behoud van een zelfstandig dorps- huisde). De stichting exploiteert het dorpshuis nu, waarbij ze jaar lijks van de gemeente een exploita tiesubsidie van 6000 euro krijgt. Dat lijkt nog een aardig bedrag, maar onlangs heeft de stichting het meubilair vernieuwd: kosten 9000 euro. Verdien dat maar eens terug met een verhuurprijs van 9 euro per uur. „Het is moeilijk om meer klanten te trekken. Tachtig procent komt al uit heel Zuid-Be- veland. Ons dorpshuis is wel uniek, want je kunt het zonder be- heerder huren en je mag ook zelf j drank en voedsel meenemen." J www.blokhuiskattendijke.nl .J, foto Beeldbank Zeeland 1959. Dakwerkzaamheden bij het café. SCHCL0E2II

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58