Dertigduizend boeken, één voor één zeeland j 21 1 Vlaams gekrakeel over kerncentrale Borssele Kinderen in vakantie naar school Drukte bij meldpunt voor overlast scooters TILRMPTUK BIBLIOTHEEK 'Zelfdenkende kast' doet straks het werk i-r »i dinsdag 18 augustus 2009 In de bibliotheek in Zierikzee is een ingrijpende operatie gaan de: dertigduizend boeken wor den 'gechipt' en daarmee klaar gemaakt voor de nieuwe intelli gente zelfbedieningsapparatuur. door Dewi Gigengack Twaalfhonderd boeken ge daan, nog 28.800 te gaan. Na twee uur werken heb ben de vier uitzendkrach ten in de bieb in Zierikzee al een aardig beginnetje gemaakt met het 'chippen' van de boeken. Joyce Hubers en Mathilde Schoen aker houden een hoog tempo aan: Joyce zet de boeken van de kast op een kar en controleert of er een sticker met een streepjescode in zit. Bij ongeveer de helft van de boeken is dit niet zo en daar plakt ze er één in. De boeken belanden op een stapel bij Mathilde: die scant de streepjescodes om de boe ken te koppelen aan het uitleensys teem. Dan gaan de boeken terug naar de kast en is de volgende rij aan de beurt. Vier mensen werken twee weken lang aan het 'converteren' van de biebboeken naar het nieuwe sys teem, waarbij uitlenen en inleve ren een stuk simpeler wordt. „Je hoeft bij het lenen van boeken al leen maar langs een zuil te gaan waar het pasje en de boeken wor den gelezen", zegt teamleider Ca thy de Vries. „Op een scherm zie je alle informatie en er kan een bon uitgeprint worden waarop de datum van teruggave staat." Het terugbrengen wordt nóg mak kelijker: zet de boeken in één van de twee speciale 'intelligente boe kenkasten' met magnetisch veld. Joyce Hubers en Mathilde Schoenaker controleren samen met twee collega's dertigduizend boeken. Op een scherm zijn alle gegevens te zien. Het bibliotheekpersoneel zet de boeken terug waar ze horen en houden gereserveerde boeken apart. „Het is vergelijkbaar met de chip in het oor van een koe", zegt De Vries. „De boeken worden herken baar. Straks kunnen ze in Gronin gen zien dat een boek hier van daan komt. Nu staat er alleen nog een stempel van ons voorin." Biblioosterschelde heeft voor deze werkzaamheden bewust voor de zomerperiode gekozen, zodat de klant er zo min mogelijk overlast van ondervindt. De mensen die in de bied rondlopen, merken inder daad nauwelijks wat van de chip-actie. De boeken gaan zo snel langs het apparaat dat ze binnen een paar minuten weer op hun plek staan in de kast. In december gaat de bieb een tijd je (waarschijnlijk twee weken) dicht. De uitleenbalie verdwijnt en wordt vervangen door de uit foto Mechteld Jansen leenzuil en de zelfdenkende boe kenkasten. De fysieke en persone le ruimte die vrijkomt, wil de bieb gaan gebruiken voor bijvoorbeeld tentoonstellingen en lezingen. Ook wil de bieb de openingstijden verruimen. www.biblioosterschelde.nl mms&i&msmasEsmszuimmi* door Wout Bareman terneuzen - De mogelijke bouw van een rweede kerncentrale bij Borssele stuit op weerstand in de Vlaamse grensstreek. De gemeenten Sint Laureins, As senede en Zelzate willen betrok ken worden bij de uitwerking van de plannen. Ze liggen hemels breed ruim veertig kilometer van Borssele verwijderd. De startnotitie Milieueffectrappor tage (MER) moet ook ter inzage liggen voor de inwoners van Bel gische gemeenten die zo dicht bij Borssele liggen. Maar volgens bur gemeester Annick Willems van Sint-Laureins werden de grensge meenten pas met die MER gecon fronteerd via een bericht in de krant De Standaard. Pas na contact met de betrokken Nederlandse in stanties werd de startnotitie als nog gemaild. Een andere krant, Het Nieuwsblad, heeft de afgelopen weken de me ning van de lezers in de grens streek gepeild. Gemiddeld bleek ruim zestig procent tegen de komst van een tweede kerncentra le zo vlak over de grens. In Zelzate heeft de mogelijke komst van een tweede Zeeuwse kerncentrale geleid tot politiek ge krakeel. Schepen Kristof Ste- velinck (energie) vindt dat 'zijn' burgemeester Freddy De Vilder veel te fel heeft gereageerd op het plan. Volgens Stevelinck was de furieuze reactie van de burgemeester mis plaatst. De burgemeester had, al dus de schepen, de zaak eerst moe ten bespreken in het schepencolle ge. Maar 'het dossier was amper binnen of hij had al een stand punt ingenomen'. Dat 'getuigt van gebrek aan respect voor de ge meenteraad'. De schepen verwijt de burgemees ter bangmakerij. „Moderne kern centrales zijn veel veiliger en mi lieuvriendelijker dan de oude cen trales." Overigens bestaan ook in België plannen voor de bouw van een nieuwe, vijfde, kerncentrale in Doel. Die zijn afkomstig van elek triciteitsproducent SPE-Luminus. Het bedrijf lanceerde de plannen nauwelijks een maand voor de be sluitvorming over de sluiting van de oudste centrales in Doel en Ti- hange (in 2015). Greenpeace heeft direct fel gereageerd. door Maurits Sep door Henk Postma VLISSINGEN - In Vlissingen start ko mend jaar een zomerschool. Kin deren krijgen dan ook in vakantie- tijd dagelijks les om vaardigheden op peil te houden of achterstan den in te lopen. De Zomerschool gaat draaien in het Vlissings Middengebied. Er kunnen kinderen terecht van de Ravensteinschool, de Sint Jozef school en 't Vlot, uit de groepen vijf tot en met acht. Naar behoefte kunnen ze vier, vijf of zes weken langer naar school. Ze krijgen dan 'onderwijs op maat', met name in rekenen, schrijven en lezen. En ze kunnen meedoen aan activi teiten als bedrijfsbezoekjes, bood schappen doen, koken, sport, spel en cultuureducatie. Er wordt be gonnen met drie groepen, elk van maximaal vijftien leerlingen. Staatssecretaris Sharon Dijksma heeft er acht ton subsidie voor toe gezegd. Daar moeten de scholen het vier jaar mee doen. In het tweede jaar kan het aantal leerlin gen worden uitgebreid tot zestig. VLISSINGEN - Het Vlissingse meld punt voor klachten over scooters en auto's heeft in twee weken tijd 75 klachten ontvangen. Dat zegt de gemeente Vlissingen, die het initiatief heeft genomen voor het digitale meldpunt op internet. De gemeente moet de aard van de klachten nog bekijken. De meldin gen worden niet alleen doorge stuurd naar de politie. Ook het handhavingsteam van de gemeen te wordt ingezet om te controleren op plekken waar regelmatig over last wordt gemeld. De gemeente hoopt zo te voorkomen dat het met de overlast van scooters en au to's op die plekken erger wordt. Het gemeentebestuur heeft het meldpunt geopend omdat er vaker wordt geklaagd over het rijgedrag van scooters en auto's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51