41 binnenland Geheimen liggen op RMS geeft ideaal op w Universiteit in trek de kijkkamer Meer jongeren laten zich bij GGD testen op soa's peter van straaten AFLUISTEREN Gesprekken die met de mobiele telefoon worden gevoerd, zijn binnen niet al te lange tijd gemakkelijk af te luisteren. Hackers openen namelijk de aanval op de verouderde beveiliging. GroenLinkser maakt website tegen Wilders Eindelijk aannemer voor treinstation Gedupeerden zien dief in hun auto rijden Zwangere vrouw buiten levensgevaar Minder toezicht de kijkkamer dinsdag 18 augustus 2009 amsterdam - De nieuwe president van de Molukse regering in balling schap, John Wattilete, verlegt de koers. Tot dusver had de RMS-re- gering een zelfstandige Molukse re publiek als enig doel voor ogen. Wattilete vindt dat de bevolking op de Molukken zelf zich in alle vrijheid over haar toekomstideaal moet kunnen uitspreken. Zowel de RMS-regering in balling schap als de Indonesische regering moet zich aan de uitkomst daar van committeren, zegt Wattilete. Dit najaar neemt John Wattilete (54) het presidentschap van de Mo lukse regering in ballingschap over van Frans Tutuhatunewa. Hij is de eerste president van de tweedege- neratie-Molukkers in Nederland. Sinds 1966 streeft de RMS-rege- ring vanuit Nederland naar herstel van de op 25 april 1950 uitgeroe pen Republik Maluku Selatan (RMS). Mocht de Molukse bevol king aangeven niet langer te stre ven naar een eigen staat, dan is Wattilete 'bereid daar consequen ties aan te verbinden'. Een volks raadpleging is volgens hem nog ver weg, omdat de Indonesische re gering voorstanders van een Mo lukse republiek onderdrukt. ZEISS i.Scriptian® brillenglazen v.'l'V goed zien is fantastisch Segeersstraat Middelburg 0118-674004 den haag - Het aantal aanmeldin gen voor universiteiten is met een kwart gestegen. In totaal meldden zich ruim 56.000 studenten aan voor een studie op een van de veertien Nederlandse universitei ten. De universiteiten verwachten grote problemen door de toename van het aantal aanmeldingen. De organisatie denkt dat de economi sche crisis de oorzaak is van de stij ging van het aantal aanmeldingen. amsterdam - Het aantal jongeren dat zich bij de GGD meldt voor een soa-test is de afgelopen vijf jaar meer dan verdubbeld. In 2003 deden 15.000 jongeren een test, in 2008 was dit aantal gestegen tot 35.000. Dat heeft Soa Aids Neder land gisteren gemeld. Uit onderzoek van de Rutgers Nis- so Groep is gebleken dat 43 pro cent van alle jongeren onder de 25 jaar ooit een soa-test heeft gedaan. Dit kan behalve bij de GGD bij voorbeeld ook bij een huisarts, al verkiezen veel jongeren de GGD' omdat het hier anoniem kan. Het aantal vrouwen dat een test doet ligt hoger (51 procent) dan het aan tal mannen (34 procent). De meest genoemde reden voor een soa-test is de start van eetr nieuwe relatie. Hackers staan op het punt de beveiliging van gsm-ge- sprekken te kraken. Dat zou betekenen dat elk telefoon tje en sms'je met eenvoudi ge apparatuur te onder scheppen is. „Je moet je af vragen wat je wel en juist niet wilt versturen." door Dylan de Gruijl Iet-beveiligingsbedrijf Fox-IT heeft sinds een tijdje extra 'softwaresloten' op mobiel tjes van medewerkers. Niet te gen het stelen, maar tegen het af luisteren. „Het is onze taak om voorloper te zijn", zegt beveili gingsexpert Ronald Westerlaken. „Maar mensen staan er helemaal niet bij stil dat hun gesprekken ook zijn te tappen." Bedrijven en overheden hebben volgens hem alle reden zich zor gen te maken om de beveiliging van hun gsm-verkeer. Hij is ervan overtuigd dat de softwarecode - het A5/1 algoritme - van mobiele telefoongesprekken op het punt staat te worden gekraakt. „De con sequentie is dat bedrijfsgevoelige informatie over deals zomaar op straat kan komen te liggen." Hackers staan te popelen om aan te tonen dat de standaardbeveili ging van gsm-verkeer niet zo veilig is als wordt aangenomen. Op de internationale hackersconfe rentie Har2009 die afgelopen week einde in Vierhouten plaats had, kondigden Duitse iet-deskundigen van de Berlijnse Chaos Computer Club (CCC) aan binnen enkele maanden een serieuze poging te wagen. Een geslaagde poging zou een uni cum zijn. Op papier hadden ex perts vijftien jaar geleden al uitge dokterd hoe mobiele telefoons een voudig zijn af te luisteren. Daar door is de softwaresleutel theore tisch al zo lek als een mandje. Al leen, in de praktijk strandden po gingen om het gsm-netwerk volle dig lek te prikken, keer op keer. De apparatuur die nodig is om ge sprekken af te luisteren en sms'jes te onderscheppen is zo duur dat die alleen is weggelegd voor gehei me diensten. „Maar dé tijd staat niet stil", vertelt Westerlaken. „De algemene verwachting is dat het over één tot twee jaar mogelijk is om tegen vrij lage kosten data uit de lucht te trekken en zo te bewer ken dat gesprekken zijn af te luiste ren." Op de hackersconferentie in Vier houten demonstreerde ict-deskun- dige Nohl al zelfgebouwde appara tuur die gecodeerde gsm-gesprek- ken ontcijfert. „Het ziet er heel rea listisch uit dat de aanval binnen kort gaat lukken", zegt ook Peter van Rossum, universiteit docent di gitale beveiliging aan de Radboud Universiteit. „Het gsm-netwerk is helaas niet zo veilig als we den ken." 'Mensen staan er helemaal niet bij stil dat hun gesprekken zijn te tappen' Toch zeggen telecombedrijven zich voorlopig geen zorgen te ma ken. De wereldwijde brancheorga nisatie GSMA deed gisteren in al lerijl een persbericht uit waarin ze benadrukt dat het telefoonverkeer veilig is. „Tot dusver is de metho diek niet in detail uiteengezet en we vermoeden dat het team de complexiteit van de aanpak onder schat", aldus de GSMA. Ook ING, die bij het internetban- kieren gebruik maakt van sms'jes, reageert laconiek. Consumenten werken ook met persoonlijke mmm i ''PAN moet te. OOK lOj'ktN - MANS 2e staat Z'cU n iet voofL Nikr<r zo uit te sfove/v DEN HAAG Het Haagse gemeenteraadslid voor Groenlinks David Rietveld heeft af gelopen weekend op internet het adres puvdenhaag.nl geclaimd. Hij is van plan op de website de stand punten van de Haagse afdeling van Wilders' partij te 'debunken'. Vol gens hem is de PW te eenzijdig en vooringenomen. De PW doet in Den Haag mee aan de gemeente raadsverkiezingen. ARNHEM Er is eindelijk een bouwbedrijf ge vonden voor de voltooiing van de eerste fase van het nieuwe Arnhem se stationsgebouw. Er is een ak koord gesloten met bouwbedrijven BAM en Ballast Nedam. Het kostte veel tijd en moeite om een aanne mer te vinden, onder meer omdat het project miljoenen euro's duur der uitpakt dan begroot. NIEUWEGEIN Bewoners van een huis in Nieuwe- gein stonden raar te kijken toen zij zaterdag een vreemde weg zagen rijden in hun auto. Eenmaal bin nen zagen zij dat de dief niet alleen hun auto had gestolen, maar ook een aantal spullen had meegeno men. Dat maakte de politie giste ren bekend. Agenten doorzochten de omgeving, maar de inbreker en de auto zijn niet gevonden. BUSSUM De zwangere vrouw die zondag middag werd neergestoken bij het station Naarden-Bussum, is buiten levensgevaar. De toestand van de vrouw en haar ongeboren kind is stabiel. Bij de steekpartij voor de hoofdingang van het station is een man doodgestoken. De aanleiding voor het steekincident zou in de re lationele sfeer liggen. den haag - Minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) snoeit in het toezicht op provincies en ge meenten. Zij schrapt tientallen toe- zichtsregels. Daarvoor in de plaats komen twee sterke bevoegdheden waarmee lagere overheden kunnen worden gecorrigeerd. QO0ü zion is fantastisch Segeersstraat Middelburg 0118-674004

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4