zeeland 119 dan de kunst die ze maken' Knokse burgemeester graaf Lippens ziet grootse toekomst voor Cadzand Vocaal ensemble Encantar sluit Zomeravondconcerten aan Zee af GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 20 - 21 - 22 AUGUSTUS dinsdag 18 augustus 2009 'Dit is een ongebruikelijk initiatief. Galeries zijn er maar heel weinig in Zeeuws-Vlaanderen' 'In de Randstad is er veel meer samenhang. Kunstenaars hebben er een stem en dat mis ik hier' r W it! A "Y. '//I foto's Wim Kooyman door Paul Begijn Elke gemeente in Neder land kampt wel met het probleem van leegstaande winkels, kantoorpanden en bedrijfsruimtes. In Oostburg hebben kunstenaars en de gemeen te de handen ineen geslagen om dat probleem aan te pakken. Drie leegstaande panden (Nieuwstraat 5 en 7 en Markt 22) zijn omgeto verd tot galerie -en workshopruim tes die nog tot eind september te bezoeken zijn. „Een mooi project binnen de ge meente Sluis", vindt Robert Schil der van het platform Kunst in Zeeuws-Vlaanderen. Op initiatief van de Vereniging Ondernemend Oostburg, die water, gas en elektri citeit financiert, werkte hij samen met een aantal andere kunstenaars van het platform het idee uit voor de zomerkunstroute in Oostburg. „Dit is iets nieuws voor de inwo ners. Het is een ongebruikelijk ini tiatief. Galeries zijn er maar heel weinig in Zeeuws-Vlaanderen." Robert is, zoals hij zelf zegt, 'een van de vele kunstenaars die hier is komen wonen'. „Zeventig of tach tig procent van de kunstenaars in Zeeuws-Vlaanderen komt van bui ten de provincie." Naast de stilte en de 'leegte' maken de lage atelier- kosten Zeeuws-Vlaanderen aan trekkelijk voor kunstenaars vol gens hem. Robert Schilder is zelf dagelijks te vinden op Nieuwstraat 5 en 7, waar naast hedendaagse kunst en internationale fotografie ook enke le werken van de Cadzandse kun stenaar Willem Behr te bezichti gen zijn. De zomerkunstroute heeft onder meer als doelstelling om minder bekende kunstenaars aandacht te geven. Robert: „Kun stenaars met een eigen boodschap Verdegem aan de Nieuwstraat 68, waar de werken van Nancy Smets worden tentoongesteld. Om de Zeeuws-Vlaamse kunste naars te verenigen werd in 2007 het platform Kunst in Zeeuws-Vlaanderen opgericht. Geen gemakkelijke opgave volgens Robert Schilder. „In de kunstwe reld is het moeilijk om alle neuzen dezelfde richting op te krijgen. Soms is het ego groter dan de kunst die ze maken." Het idee voor het oprichten van een plat form kwam nadat burgemeester Jaap Sala had gevraagd om een lijst openbaar te maken met kunste- 'Het geld komt niet op de plek waarvoor het bestemd is' en daardoor een eigen stijl. Een mooi voorbeeld is Bert Begijn. Zijn werken zijn meestal heel don ker. Het gaat over de ziel, het inner lijk, hoe hij zich voelt. Het gaat honderd procent over Bert." Op de Markt 22 zijn vooral de work shops publiekstrekker. Naast de leegstaande panden maakt het platform ook gebruik van een ruimte in meubelcentrum naars in de gemeente. Robert Schil der trok lering uit de ervaringen die hij opdeed in zijn geboortestad Den Haag, waar er veel georgani- seerder te werk wordt gegaan. „In de Randstad is er veel meer samen hang. Kunstenaars hebben er een stem en dat mis ik hier." Volgens hem is het de Zeeuws- Vlaamse gemeenten aan te reke nen dat er zo weinig initiatieven worden ontplooid op kunstgebied. „En dat is jammer, want je ziet dat zulke projecten meteen aanslaan." Als voorbeeld noemt hij Breskens, waar momenteel een soortgelijk project loopt. „Het is te hopen dat dit navolging krijgt en andere ge meentes het idee gaan overne men." Volgens Robert wordt er vanuit het Rijk geld aan de ge meente toegezegd dat is gereser veerd voor de professionele kunst. „Maar het geld komt niet op de plek waarvoor het bestemd is." Met de oprichting van een stich ting, een voortvloeisel uit het kunstplatform, hopen de kunste naars meer voet aan de grond te krijgen bij de gemeentes. „Voor het platform zoeken we nog een permanente huisvesting. De komst van een nieuwe stichting maakt onze zoektocht wellicht makkelijker." Om de problematiek onder de aandacht te brengen houdt het platform op 25 septem ber een openbare debatavond in Porgy en Bess in Terneuzen. De ge meenten Sluis, Terneuzen en Hulst geven die avond uitleg over hun beleid op het gebied van de professionele kunst, waarna er vol op gelegenheid is tot discussie. Felis Pardus is één van de werken van Jan Verschoore uit Oostburg dat de komende weken te zien is tijdens de kunstgalerie. Jan Verschoore werkt het liefst vanuit een brede voorstelling of herinnering. Zowel de positieve beeldende vormen als de negatieve partijen moeten in de werken van Jan gelijkwaardig en evenwichtig zijn. De werken van kunstenaar Willem Behr uit Cadzand ontstaan door herken ning van een beeld. Deze herkenning moet gelijk op het doek en geeft 'de objectieve weergave van het subjectieve beeld'. Veel zaken in het gecompo neerde beeld worden door hem niet essentieel geacht. Het gaat om dat ene onderdeel en dat moet goed en duidelijk zijn. door René Hoonhorst KNOKKE-HEIST- Graaf Leopold Lip pens ziet een mooie toeristische toekomst voor Cadzand-Bad. De burgemeester van Knokke-Heist is niet meer rechtstreeks betrokken bij het bestuur en de investeringen van Compagnie Het Zoute. Maar als geïnteresseerd aandeelhouder hebben de investeringen van het voormalige familiebedrijf in appar tementencomplexen in Cad zand-Bad zijn volledige instem ming. „We hebben afgelopen weekeind het verkeer uit Knokke moeten Ve ren. Er was gewoon niet genoeg plaats voor alle mensen die hier naar de kust wilden komen. Het zou mooi zijn als die mensen niet onverrichter zake naar huis gaan, maar afslaan naar Cadzand", meld de Lippens voorafgaand aan de presentatie van de Vrooomm-rou- te van de Zwinregio. Cadzand hoeft geen kopie van Knokke te worden, vindt de graaf Maar de badplaats zou toeristisch kunnen groeien door mensen te la ten weten dat er 'meer mogelijkhe den zijn dan kamperen'. Volgens Lippens heeft Cadzand, in tegen stelling tot de Belgische buurge meente, nog mogelijkheden om het aanbod aan luxere verblijfs plaatsen als huisjes, appartemen ten en eventueel hotels uit te brei den. Cadzand ligt in een mooie streek, die toeristisch-recreatie be ter is uit te buiten dan tot nu toe gebeurt, vindt Lippens. Hij preekte gisteren niet alleen voor eigen parochie, maar verkon digde de lezing 'samen zijn we sterk'. „We moeten meer en meer beseffen dat we deel uitmaken van een regio met prachtig erfgoed. We zijn historisch, landschappe lijk, cultureel en culinair rijk en dat moeten we ook laten zien", zei hij voor een gehoor van medebe stuurders en vertegenwoordigers uit het toeristisch bedrijfsleven. CADZAND - Tijdens het slotconcert van de serie Zomeravondconcer ten aan Zee vertolkt het vocale en semble Encantar woensdag 26 au gustus in de nederlands-hervorm- de kerk in Cadzand in het pro gramma 'Ave Maria' polyfone pa reltjes. Die zijn van componisten uit de 16e eeuw zoals G.R da Pa- lestrina, C. de Morales, C. Festa, F. Guerrero, T.L. da Victoria en L. de Sayve. Het concert begint om 20.00 uur. Encantar is drie jaar ge leden opgericht door Sarah Abrams (sopraan), Lieselot De Wilde, Kerlijne Van Nevel (mezzo sopranen) en Soetkin Baptist (alt). Het ensemble brengt religieuze werken van Europese polyfonis- ten. Dit najaar verzorgt Encantar met luidste Softe Vanden Eynde een productie rond de vrouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39