Zeeland 'Naaktstrand houden zoals het is' Zwinsteden zetten vaart achter toeristische promotie Carien Bolijn verlaat Sluise politiek Klachten over groenbeheer ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 23 Al tweeduizend handtekeningen verzameld tegen aantasting van strand bij Groede Kunstenaars maken galerie in leegstaande bedrijfspanden Dinsdag 18 augustus 2009 Strijd om de titel Dagbladbezorger van het Jaar. 17 Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Frank van Cooten groede - Het protest tegen een mogelijke verplaatsing en verklei ning van het naaktstrand bij het Poldertje in Groede neemt toe. Ini tiatiefnemer Alain De Coessemae- ker heeft inmiddels een kleine tweeduizend handtekeningen ver zameld van mensen die het strand je op de huidige plek en van dezelf de omvang willen houden. Het strand is een zone van 550 me ter tussen de paalhoofden 20 en 23. Volgens De Coessemaeker wil Sluis het naturistenstrand reduce ren tot een zone van 160 meter tus sen Nieuwe Sluis bij Breskens en paalhoofd 20. De Coessemaeker is daarom een actie begonnen. Vol gens hem is het naaktstrand enorm populair. „Dit strand is de enige in Zeeuws-Vlaanderen waar zowel Duitse, Nederlandse als Bel gische naturisten nog kunnen ge nieten van een rustgevend stukje strand met een goede geborgen heid. Gezien het aantal naturisten dat elk jaar toeneemt, wordt deze zone, zeker op drukke dagen, als een strikt minimum ervaren." Alleen in het Vlaamse Bredene is volgens De Coessemaeker nog een zone van driehonderd meter be schikbaar. „Deze zone is echter veel te klein en bij hoog water rest er de naturisten nog maar enkele meters strand." Het naaktstrand bij Groede is on derdeel van de kustversterking dat in september begint tussen Groe de en Nieuwvliet. De duinen wor den weliswaar zeewaarts ver plaatst, maar er wordt ter plaatse ook zand opgespoten zodat er nog voldoende strand overblijft, verze kerde een woordvoerder van de ge meente Sluis gisteren. Praten over een kleiner of te ver plaatsen naaktstrand is echter vol gens haar op dit moment prema tuur. De gemeente Sluis heeft mo menteel immers een nota strand- beleid in voorbereiding. Dit ambte lijke stuk is nog niet klaar. In het voorontwerp wordt wel iets ge zegd over het naaktstrand. Zodra het plan concreet is, gaat het de uitgebreide inspraak in. De ge meenteraad stelt uiteindelijk de no ta strandbeleid vast. Dat gebeurt eind dit jaar of begin 2010. De Coessemaeker vindt de belofte dat het strand zeewaarts veel gro ter gaat worden, geen argument om het naaktstrand in de breedte te beperken. De naturisten hopen daarom ook volgend jaar het naakt strand zonder beperkingen of ver plaatsingen te gebruiken. door René Hoonhorst knokke-heist - Gezamenlijke, toe ristische promotie brengt de Zwin regio per saldo meer op dan indivi dueel proberen aan de weg te tim meren. Het samen ontwikkelen en promoten van toeristische routes en mogelijkheden voor uitstapjes komt de hele kustregio ten goede. Sluis, Knokke-Heist, Damme, Mal- degem en Sint-Laureins kijken daarom letterlijk over de gemeen tegrenzen. De twee laatste gemeen ten sloten zich onlangs aan bij de Zwinregio. De vijf presenteerden gistermiddag in het centrum van Knokke de Vrooomm-route, een negentig kilometer lange route voor (brom)fietsen en scooters langs mooie plaatsen in alle deelne mende gemeenten. De burgemees ters van de Vlaamse plaatsen en wethouder Maria le Roy van Sluis stapten bij wijze van een officiële opening op een Vespa om een stukje van de route te rijden. In Belgisch Limburg hebben enke le gemeenten de handen ook in eengeslagen en een gelijkaardige route uitgezet. Le Roy: „Daar heet de tocht ook Vesparoute. Daar wil de de Zwinregio niet aan, wij pro moten de streek en niet een be paald merk scooter." Dat Vespa in Knokke en Sint-Laureins verhuur- punten inricht om de route te rij den, is prima. Maar elke lokale fiet senhandelaar moet hetzelfde kun nen doen. De routekaarten zijn vanaf eind deze maand bij Sluise VW-kantoren verkrijgbaar. Belgische burgemeesters van de Zwinsteden en de Sluise wethouder Maria le Roy (r) rijden als eersten de Vrooomm-route. foto Wim Kooyman door René Hoonhorst sluis - Wethouder Carien Bolijn van Dorpsbelangen en Toerisme keert de Sluise politiek de rug toe na de gemeenteraadsverkiezingen volgend voorjaar. Vanwege haar leeftijd - ze is 62 - dacht Bolijn al aan terugtreden. „Waren we aan een leuke bestuurs periode bezig, dan had ik me mis schien nog bedacht. Maar het is een heel frustrerende tijd, die me eerlijk gezegd ver de keel uithangt. De gemeente is haast niet te bestu ren, onder meer door verstoorde persoonlijke verhoudingen." Bolijn zit sinds 1990 in de West-Zeeuws-Vlaamse politiek. Als ze volgend jaar na de verkiezin gen afscheid neemt, is ze twintig jaar als politica actief geweest, waarvan ruim twaalf jaar als wet houder. Een groot deel van die twee decennia was Bolijn ook het gezicht van Dorpsbelangen en Toe risme. Ze leerde het vak van haar dorpsgenoot Izak de Hullu, eind ja ren tachtig, begin jaren negentig de nestor van de gemeenteraad. Bolijn heeft niet het idee dat ze haar partij in de steek laat, nu loka le lijsten onder druk staan van on dernemersverenigingen en landelij ke partijen. De toekomst van Dorpsbelangen en Toerisme is vol gens haar gewaarborgd doordat er 'twee of drie enthousiaste jonge mensen staan te trappelen'. westdorpe - De dorpsraad van Westdorpe wil dat de gemeente de mogelijkheid onderzoekt om een vast team aan te stellen voor het groenbeheer in de kern. Aanleiding zijn de vele klachten van Westdorpenaren over slecht onderhouden straten, brandgan gen, plantsoenen en andere groen voorzieningen. Brandgangen en trottoirs staan vol onkruid; hier en daar staat het zelfs kniehoog. Strui ken en heggen worden bovendien niet op tijd gesnoeid. De dorps raad in een brief aan burgemeester en wethouders van Terneuzen: „Wij constateren dat er weinig wordt gewied, geschoffeld en pa pier geprikt, laat staan dat wij de kolkenzuiger of veegmachine zien rijden." De raad vindt dat er zo snel mogelijk grondig onderhoud moet worden uitgevoerd. „Wij weten zeker dat het aanstel len van een vast team zichzelf te rugverdient."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37