'Natuurlijk blijven de 21 zeeland EVO: tol op Belgische weg kan niet PZC dinsdag Terug De krant 5 weken voor 15 euro! augustus door Marleen Blommaert MOSSELBOYCOT Antwerpen moest de Zeeuwse mossel maar eens boycotten, vonden de Vlaamse politici Annick de Ridder en Ludo van Campenhout. Maar geen restauranthouder die er over peinst de mossel van de kaart te halen. Afgelopen weekeinde was ik voor het eerst sinds jaren weer in Til burg. Ik heb er ge woond en gestudeerd. We gingen naar het afstudeerfeest van mijn nicht. De tocht erheen verliep zo als hij een kwarteeuw geleden ook vaak verliep. Iemand anders aan het stuur en ik achterin mij merend over alle zaken die de af gelopen dagen voorbij waren ge trokken. Als we aankomen kijk ik rond. Maar hoe ik ook mijn best doe om de stad te herkennen, het lukt niet. De skyline is zo ingrij pend veranderd dat ik me niet kan oriënteren. „Op dit kruispunt stond vroeger een grote flat, maar zo groot was die toch niet?" Als we verder rijden zie ik achter de torenhoge flat een normale flat Dat was de hoge flat van vroe ger. We rijden naar de binnenstad, naar de Heuvel, waar het altijd al lemaal te doen was en waar het ook vanavond te doen is. Maar ook het uitgaanscentrum is niet meer wat het was. We lopen door de stad en plotseling zijn we bij COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer, Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Polly Maggoo, het café waar ik zo vaak geweest ben. Maar ik zou er zo voorbijgelopen zijn. Niets is hetzelfde. Ik loop even door naar de Heuvel en herken gelukkig de kerk die er toen ook al stond. Achter het hek, protesteert een lichtreclame te gen de burgemeester en het ver bod om op bepaalde tijdstippen de klokken te luiden. De kerk met rode lichtreclame geeft een merk waardig beeld. Om de Heuvel meer aanzien te geven is er een kunstwerkfontein aangelegd en ingeklemd tussen grijze leisteen liggen eenzaam een paar reepjes gras. Het doet koud aan. Het afstu deerfeest is daarentegen warm en leuk. We nemen een taxi naar huis. Als we instappen gaat de teller aan. De dikke man met vettige haren zegt: „U moet wel even zeggen waar het is, want ik kom hier nor maal niet." Een taxichauffeur die de weg niet weet in een stad die ik niet herken. Je kunt niet terug naar waar je was. Want wat was is weg en ge weest. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de Pfc om Rekeningnummer het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Handtekening De PZC gaat axg/ukfig om met persoonsgegevens lit hei colofon treft u nadere inloimatie door David Duijnmayer A ntwerpse restaurants die de Zeeuwse mos sel boycotten, dat kan toch niet waar zijn? En nee, dat is ook niet waar. Oké, er zijn er wel een of twee, maar dat de oproep van politici Annick de Ridder en Ludo van Campenhout veel navol ging krijgt, nou nee. De Ridder en Van Campenhout van de Vlaamse oppositiepartij Open VLD én bestuursleden van het Antwerpse havenbedrijf zoch ten naar een ludieke manier om te protesteren tegen het Nederlandse getreuzel bij de verdieping van de Westerschelde. Dus riepen ze Ant werpse restaurants op geen Zeeuw se mosselen meer te serveren. Maar die oproep viel bij de restau rants niet in goede aarde. „Waar om zouden wij naar politici luiste ren, als zij niet naar ons luiste ren?", bromt Tony Blust, eigenaar van restaurant In de Schaduw van de Kathedraal aan de Handschoen markt. „En waarom zouden wij in onze eigen vingers snijden? Onge veer de helft van mijn klanten komt voor de mossels." En zo denken alle restauranthou ders erover in het Antwerpse cen trum. Op de pleinen en in de stra ten rondom de Kathedraal, het toe ristische hart van de stad, is letter lijk geen enkel restaurant te vin den dat meedoet aan de boycot. Na wat rondvragen blijkt zelfs dat de initiatiefnemers van de actie de restaurants in het centrum ook he lemaal niet benaderd hebben. En dat terwijl het er barst van de cafés en restaurants, waarvan de meeste Zeeuwse mosselen op de kaart he- ben staan. Maar nergens op de Groenplaats, de Grote Markt, de Melkmarkt of de Eiermarkt heeft een restaurant een postertje han gen van de actie 'stop de mossel'. „Ze moeten hier ook niet aanko men met zo'n affiche", zegt Nora Michiels van restaurant Bacino fel. Bacino heeft zeventien verschillen de mosselgerechten op de kaart staan. Ze gokt dat zo'n zestig tot ze ventig procent van haar clientèle mosselen bestelt. „De Belg is een echte mosseleter. De gemiddelde Antwerpenaar eet elke week wel een keer een pannetje mosselen." Michiels vindt de oproep tot een boycot van de Zeeuwse lekkernij daarom 'schandalig'. „Er bestaat geen betere mossel. Ik vind het be lachelijk om midden in het mossel seizoen zo'n oproep te doen. Bo vendien, wat heeft het een met het ander te maken? De mosselvis sers houden de verdieping van de Westerschelde toch niet tegen? Het is een publiciteitsstunt, maar wel een smerige." Dan maar naar restaurant Het Duvels Genot, want daar doen ze wel mee aan de boycot, weten we uit de Ant werpse krant De Nieuwe Gazet. En daar zit - kan het toeval zijn? - Actie Zeeuwse Mosselen-affiche foto Camile Schelstraete Annick de Ridder op het terras. Is het enige restaurant dat meedoet aan de boycot soms gewoon de stamkroeg van De Ridder? Het is in ieder geval wel een restau rant waar veel mensen uit de Ant werpse haven komen, vertelt me de-eigenaar Karei Lemmens. „Tach tig procent van onze klanten zijn mensen uit de haven. Dat is de re den dat wij achter de boycot staan. Het is niet gericht tegen de Zeeuw se mosselsector, maar is bedoeld als signaal voor de Nederlandse re gering. We zijn het zat zijn om het heel beleefd te vragen." Annick de Ridder, die op het terras van Het Duvels Genot aan een petitie werkt, moet wel een beetje lachen om alle commotie en media-aan dacht die rond de boycot is ont staan. „De Nederlandse media doen net alsof ik met prikkeldraad heel Antwerpen aan het afsluiten ben voor de Zeeuwse mossel. Maar je moet het niet groter ma ken dan het is, het is gewoon een ludieke actie om aandacht te krij gen voor de verdieping van de Westerschelde. En dat is gelukt." De Ridder en Van Campenhout zijn bij zo'n dertig tot veertig res taurants langsgeweest, hoofdzake lijk in Antwerpen Zuid. Volgens De Ridder hebben 'een of twee' restaurants de Zeeuwse mossel daadwerkelijk van de menukaart gehaald. „Anderen hangen de pos ter wel op, maar laten de keuze aan de klant." Kortom, de Zeeuwse mosselsector hoeft niette vrezen voor omzetver lies. „Dat was ook nooit de bedoe ling", zegt De Ridder. „Natuurlijk blijven de Vlamingen gewoon Zeeuwse mossels eten. Sterker nog, door alle publiciteit van de laatste dagen hebben waarschijn lijk veel mensen trek in mossels ge kregen." „En daarmee is de actie wat De Ridder betreft geslaagd. „Het gaat ons puur om de aandacht. We wil len de Nederlanders en de Vlamin gen wakker schudden en we wil len dat de Nederlandse overheid goed beseft hoe hoog het ons zit. Het gaat hier over de toekomst van de tweede haven van Europa. De Antwerpse haven zorgt voor tien procent van het Bruto Vlaams product." zoetermeer - De Nederlandse transportsector verwerpt sugges ties vanuit Antwerpen om tol te heffen op Nederlandse trucks. De Antwerpse wethouder Marc Van Peel had recentelijk gezinspeeld op een Hollandheffing op de Ant werpse ring, als wraak voor de Ne derlandse vertraging bij het uitdie pen van de Westerschelde voor Antwerpen. De havenstad bereken de dat per dag zestienduizend Ne derlandse trucks over de ringweg rijden naar het havengebied. „Tol heffen alleen op Nederlandse vrachtwagens kan niet", zegt be- leidsadviseur Rienk Jan Slotema van verladersorganisatie EVO giste ren. „Er is een Europese richtlijn die dat verbiedt. Als je iets doet te gen vrachtwagens, moet dat voor vrachtwagens van alle nationalitei ten gelden." De EVO is het geheel eens met Antwerpen dat de Westerschelde zo snel mogelijk moet worden uit gediept om grotere schepen toe te laten tot de Antwerpse haven. Dat zou ook Nederlandse bedrijven geld besparen. De uitdieping is eind vorige maand stilgelegd door de Raad van State, omdat er onduidelijk heid is over mogelijke schade aan de natuur door de baggerwerk- zaamheden. De EVO noemt het typisch dat het in Vlaanderen wel mogelijk is de Schelde tijdig uit te diepen en in het Nederlandse deel niet. „Wel licht is de Nederlandse wetgeving zwaarder dan Europees nodig."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2