Houtzager heeft alles zelf gedaan Blijf in de race 261 sport BB Polsstokhoogspringster Isinbajeva valt van troon OSI Hard werken en een beetje geluk zorgen voor succes Drie keer goud PSV mist ook Engelaar en Marcellis in Israël Van Hummel niet in Eneco Tour Massa hoopt op rentree in GP Brazilië Tennisser De Bakker maakt flinke sprong Spaanse Dominguez kampioene steeple Sloveen slingert kogel het verst dinsdag 18 augustus 2009 Springruiter Mare Houtzager met zijn paard Opium. foto Koen Suyk/ANP ROUVEEN - In korte tijd is Mare Houtzager uitgegroeid tot een vas te waarde van de nationale equipe. De springruiter uit Rouveen be taalt daarmee Rob Ehrens met prestaties terug. De bondscoach gaf hem ooit de gouden tip, die leidde tot de aankoop van zijn top- paard Opium VS. Houtzagers internationale door braak vond vorig seizoen plaats, bij de Olympische Spelen. In Hongkong eindigde hij als zeven de in het individuele klassement. Het bereiken van de finale is zijn doel de komende week bij de Euro pese titelstrijd op Windsor Castle, waar ook het EK dressuur wordt gehouden. „En een medaille met de equipe." Houtzager is inmiddels niet meer weg te denken uit de frontlinie. Sinds de komst van Opium VS be hoort hij tot de top. „Ehrens wilde het paard destijds voor zijn zoon kopen. Die was voor dit dier ech ter nog net iets te jong. Daarom belde hij mij. Houtzager (38) zit al een leven lang in de paarden. In het begin van dit decennium won hij met Ja- comar al eens de Grote Prijs van Dublin. Verder speelde hij in de sport een bescheiden rol. Hij haalt er nog maar eens een interview bij, van zeventien jaar geleden in het paarden magazine De Hoefslag. „Destijds zei ik dat ik niet de ambi tie had voor de echte top." Was dat ook zo? „Misschien lag het an ders", zegt Houtzager nu. „Eerlijk gezegd twijfelde ik of ik wel goed genoeg was." Halve dagen werkte hij in die ja ren in loondienst. De andere halve dag spendeerde hij aan de op bouw van zijn eigen bedrijf Twaalf jaar geleden kocht Houtza ger een stuk land van 'een draver' in Rouveen. Met zijn vriendin Julia Kayser, international voor Oostenrijk, heeft hij daar nu een spring- annex handelsstal van for maat opgebouwd. Ook dat deed hij met eigen hand. Zoals Houtzager eigenlijk alles zelf deed in zijn loopbaan. In tegenstel ling tot de meeste ruiters komt hij niet van een paardenbedrijf. Zijn ouders zaten in het onderwijs. Parttime runden zij de kantine van een manege in Zuidwolde. Zo leerde Houtzager de paarden ken nen. Twintig paarden staan op stal in Rouveen. Houtzager en Kayser hebben drie man in dienst om het geheel draaiende te houden. Zeifis het paar voortdurend onderweg voor de internationale wedstrij De Nederlandse ruiters verdedigen op de EK drie gouden medailles. Twee jaar geleden in Turijn won de dressuurequipe twee titels: de lan denploeg en Anky van Grunsven.' In Mannheim waren ook de springruiters de beste van Europa. den. In het paardencircuit wordt hard gewerkt. Houtzager: „Zeven dagen in de week, twaalf uur per dag. Dat halen we wel." Op andere stallen is het niet anders. Het hoort nu eenmaal bij het wereld. Houtzager: „Het is nu eenmaal niet te doen alleen met één of twee toppaarden te werken. Dan mag je al blij zijn als aan het einde van het seizoen het prijzengeld op weegt tegen de gemaakte kosten. De opleiding van jonge paarden en de handel zijn noodzakelijk om van te leven. Voor de andere rui ters is dat niet anders." Klagen doet men nooit. Houtza ger: „Wie eenmaal in de paarden- wereld zit, neemt er niet gemakke lijk meer afstand van. Vooral als het goed gaat, is het niet moeilijk om te brengen. Na elk succesvol concours begin je maandagoch tend weer gemotiveerd. Het houdt de moed er in. In tijden van tegen slag is het wel eens moeilijker." EINDHOVEN Orlando Engelaar en Dirk Marcellis missen donderdag het duel van PSV in de vierde voorronde van de Europa League bij Bnei Yehuda. Beide spelers kampen meet been blessures. Trainer Fred Rutten zit voor het duel in Israël vooral dun in zijn verdedigers. Hij mist niet al leen Marcellis. Ooïjer en Manolev zijn geschorst voor de eerste ont moeting met Bnei Yehuda. BERLIJN - Haar hals hangt altijd vol met goud. Elena Isinbajeva is ge wend om te winnen. De gouden medaille van de WK in Berlijn zal in de enorme verzameling van de Russische polsstokhoogspringster ontbreken. Die belandde gistera vond verrassend bij de Poolse An na Rogowska, die een hoogte van 4,75 haalde en Isinbajeva zag falen. Elena Isinbajeva domineert al ja ren het polsstokhoogspringen. De atlete (27) grossierde niet alleen in titels, ze spekte haar bankrekening met miljoenen door lucratieve sponsorcontracten, bonussen voor al die wereldrecords en het vele prijzen- en startgeld. Ze leeft niet voor niets als een vorstin in Mona co. Goed gebruind en goed ge luimd begon ze gisteren aan haar jacht op haar derde wereldtitel in de buitenlucht. Isinbajeva gaf aan pas bij 4,75 de stok in gereedheid ROTTERDAM Kenny van Hummel kan niet deel nemen aan de Eneco Tour. De wielrenner van Skil-Shimano is nog niet voldoende hersteld van de knieblessure die hij in de zeven tiende etappe van de Ronde van Frankrijk opliep. Ook Robbie McE- wen is niet van de partij. Ook hij is geblesseerd. De Eneco Tour begint vandaag met een proloog in Rotterdam. te brengen. Op dat moment waren nog vier van haar tien collega's over in de strijd. Anna Rogowska, haar landgenote Monika Pyrek, de Amerikaanse Chelsea Johnson en de Duitse Silke Spiegelburg. Ro gowska, die een foutje maakte op 4,65, ging wel in een poging over 4,75. Isinbajeva gooide de lat eraf De doorgaans zo stoïcijnse Russi sche stapte direct over naar 4,80 meter. Voor de wereldrecordhoud ster met 5,05 meter geen pro bleem. Dit keer ging het fout. Ze haalde zich de woede van haar coach Petrov op de hals door twee keer de mist in te gaan. Rogowska kon het amper bevatten. Isinbaje va verstopte haar gezicht in haar handen, de Poolse ging uit haar dak. Met de ogen van schaamte diep weggestoken onder een pet verliet de Russin met lege handen het stadion. SAO PAULO Felipe Massa hoopt op 16 oktober in de Grote Prijs van Brazlië weer achter het stuur van de Ferrari te kruipen. De Braziliaanse autocou reur raakte gewond bij een ongeval tijdens de Grote Prijs van Honga rije. Het zou betekenen dat hij vijf races overslaat, te beginnen met de GP van Europa komend weekeinde in Valencia. Het gezichtsvermogen van Massa is nog niet 100 procent. Rijswijk - Tennisser Thiemo de Bakker is op de wereldranglijst 38 plaatsen gestegen. De Nederlander neemt nu de 169e positie in. De Bakker dankt zijn klassering aan winst van het challengertoer- nooi in het Spaanse Vigo. Het was voor de 20-jarige Westlander zijn tweede toernooizege in korte tijd. Eerder won hij in het Finse Tamp ere. De Bakker is bij de mannen de hoogstgeklasseerde Nederlan der. Jesse Huta Galung is 240e. Bovenin de ranglijst nam de Schot Andy Murray dankzij zijn toer nooizege in Montreal de tweede plaats over van de Spanjaard Rafael Nadal. De Zwitser Roger Fe- derer is nog altijd de nummer één. Bij de vrouwen is Arantxa Rus de best geklasseerde Nederlandse. De tennisster uit Monster staat 111e, Michaëlla Krajicek is 118e. Dinara Safina uit Rusland voert de wereld ranglijst nog altijd aan. BERLIJN De Spaanse atlete Marta Domingu ez heeft bij de wereldkampioen schappen in Berlijn het goud vero verd op de 3000 meter steeple cha se. Ze won de wedstrijd met hin dernissen in 9.07,32. De Wit-Russiche Joelia Saroèdneva pakte het zilver in 9.08,39. De bron zen plak ging naar Milcah Chemos Cheywa uit Kenia. Zij finishte in 9.08,57. BERLIJN De Sloveen Primoz Kozmus heeft in Berlijn de wereldtitel kogelslin geren veroverd. Kozmus (29) was de enige van de twaalf deelnemers die over de 80 meter kwam, 80,84 meter. De Pool Ziolkowski kreeg voor zijn 79,30 meter zilver. Het brons was voor de Rus Zagorni met 78,09. Kozmus bezorgde Slove nië vorig jaar in Peking het eerste olympische atletiekgoud ooit. JE X. Hulp en advies aan ondernemers Bel het KvK Schakelteam 0800 5432100 www.kvk.nl/schakelteam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 28