241 internet Virtueel toveren in huiskamer dinsdag 18 augustus 2009 De zogenoemde marker waarmee het product in 3D op het scherm te toveren is. foto GPD Internetgebruikers gaan leren toveren met behulp van een computer, een webcam, een internetverbinding en een speciale code. Door de camera op de code te richten, zijn online- producten virtueel in de huiskamer te halen. door Laurens Lammers Vergeet platte product foto's op consumen tensites. Online- afbeeldingen worden voortaan virtueel tot leven gewekt. De techniek die dit mogelijk maakt, heet Augmented Reality (AR). Die maakt van elk product een virtueel gedetailleerd object, geheel in 3D. Een televisie of iPhone is daardoor op het com puterscherm van alle kanten te be kijken, te draaien en te kantelen en beweegt vanzelf mee. AR, een techniek die oorspronke lijk uit de luchtvaart komt, is niét nieuw. De technologie bestaat al twintig jaar, maar breekt nu ook door in toepassingen voor het in ternet en mobiele diensten. Vol gens Joost Nauta, directeur van de vergelijkingssite Youtellme.nl, is AR erg in opkomst. De reden? AR voegt echt iets nieuws toe aan het internet. „Voor een vergelijkings site is het normaal dat deze veel in formatie verstrekt over producten, zoals de specificaties of gebruikers ervaringen. AR voegt daar iets unieks aan toe. Consumenten kun nen nu een product als het ware in huis halen, voordat ze het aan kopen." Om de technologie uit te proberen, heb je flash-software no dig. „Maar die zit tegenwoordig standaard op elke computer", zegt Nauta. Op de site Youtellme.nl staat bij een zestal producten een zoge noemde marker, een zwart-witte afbeelding (zie kader). Deze mar ker moet worden uitgeprint op een A4~tje en vervolgens voor de Gamen met een Italiaanse loodgieter De Italiaanse loodgieter Mario is misschien wel het bekendste spel- figuurtje ter wereld. Sinds zijn 'ge boorte' in 1981 zijn er meer dan tweehonderd Mariogames uitge bracht. Voor de leukste spelletjes kun je nu online terecht. Op Speel- Mario.nl staat een aantal van die spelletjes. Ben je Mario beu, dan kun je er ook terecht voor andere klassiekers als Tetris. www.speelmario.nl webcam worden gehouden. Op het scherm verschijnt dan het pro duct, een virtueel model in 3D. Door te draaien met het A4-tje, draait het artikel mee en kun je het van verschillende kanten bekij ken. Het aantal producten met markers wordt gaandeweg uitgebreid. „We krijgen al veel reacties, vaak posi tief', zegt directeur Joost Nauta. „Sommige mensen vinden de tech niek bij het ene product beter pas sen dan bij het andere. Bij een tele visie wordt het bijvoorbeeld als nuttiger ervaren dan bij een tele foon. Onze pilot moet ook nog uit wijzen of we de marker bij alle producten gaan gebruiken." Voor AR bestaan al diverse toepas singen. Zo kwam het Nederlandse Gezongen nieuws op de Liedjeskrant Op de site van de Liedjeskrant wordt het nieuws je toegezongen. Nieuws, achtergronden, commen taren en lifestyletrends worden in de vorm van liedjes aangeboden en zijn gratis te beluisteren en te downloaden. De teksten kunnen uitgeprint worden. Wil je op de hoogte gehouden worden wan neer er nieuwe liedjes verschij nen, meld je dan gratis aan. www.deliedjeskrant.nl bedrijf SPRX Mobile in juni met Layar, een browser voor op de mo biele telefoon die virtuele lagen over de werkelijkheid heen projec teert. Zo kan de browser huizen prijzen en -informatie projecteren op huizen die in werkelijkheid voor iemand staan. Het tv-blad Totaal TV van Veroni ca Publishing experimenteerde vo rig jaar met video's via het papie ren blad. Gijsbert de Fokkert, chef-redactie bij Uitgeverij Veroni ca: „Lezers konden een video zien van Ilse de Lange door een artikel uit het blad voor een webcam te houden. Het was een eenmalig ex periment en lezers waren erg en thousiast. Maar aan AR zitten nog wel haken en ogen. Je hebt een computer, een webcam en een Kattenliefhebbers opgelet: de kittengenerator is terug Als de verveling is toegeslagen en je alles al hebt gezien op internet, dan is het tijd voor de kittengene rator. Deze site biedt niets meer en niets minder dan fotootjes van schattige kittens in alle kleuren, soorten en maten. Even klikken op de aww-how-cute-show-me- another-knop en het volgende kat je springt al op je scherm. Jam mer van die advertentie eronder. www.randomkittengenerator.com beetje technische kennis nodig. Het experiment was daardoor niet voor aÜe lezers toegankelijk." Toch heeft Veronica de AR-tech- niek nog zeker niet afgezworen. Zo zijn er plannen deze te gaan ge bruiken in nieuwe mobiele dien sten. „Je zou kunnen denken aan een dienst waarbij je de camera van de telefoon richt op de gids en vervolgens een uitgebreid artikel over een onderwerp in het blad te zien krijgt. Of dat je op je mobiel een filmtrailer kunt afspelen bij een filmrecensie. Een probleem is echter dat nog niet iedereen een te lefoon heeft die daar geschikt voor is", aldus De Fokkert. Volgens Jeroen Mol, internetonder nemer, investeerder en in Neder land pionier in AR, wordt AR ech- Feitjes over alle landen in de wereld Internet is een vraagbaak voor al les. Op onderstaande site van de CIA, de inlichtingendienst van de Verenigde Staten, vind je feitjes van ieder land ter wereld. Zo kun je er bijvoorbeeld lezen dat de pre sident van Panama Ricardo Marti- nelli Berrocal heet en dat Laos 6.834.942 inwoners heeft. Heel handig voor spreekbeurten. Q www.cia.gov/library/publications/ the-world-factbook/ Hoe werkt het? Wat moet je doen om een Canon Digital Ixus 85 IS-camera in 3D via de marker in de huiskamer te halen? Stap 1: Surf naar www.ytm.nl/r/virtuelecamera Stap 2: Download en print de marker (zie illustratie) die je via een link te zien krijgt. Stap 3: Zet de webcam aan en richt deze op de marker. Stap 4: Klik op de startknop op het scherm. Op de site staat een demonstratie filmpje. Daarop kun je zien hoe de techniek werkt. ter op steeds kleinere apparaten toepasbaar. „Ruim twee jaar gele den had je er nog heel zware com puters voor nodig. Vorig jaar mei was de techniek al bruikbaar op een Windows-pc en een Mac. Nu komt de techniek ook beschikbaar voor de mobiele telefoon. Het maakt bovendien niet meer uit welk browsertype je gebruikt. Het gaat nu dus wel zeer snel allemaal. Een doorbraak naar een breed pu bliek duurt niet lang meer", zegt hij. Internetbedrijven kunnen ook steeds goedkoper met de techniek experimenteren. Een bedrijf dat daar al druk doende mee is, is Me- diaZicht, dat al verschillende con crete AR-toepassingen ontwikkel de. Eén daarvan is een manier om virtuele beelden tevoorschijn te to veren door de telefoon op een pos ter of affiche te richten. Mol: „He laas staat Apple nog niet toe dat de camera van de iPhone gebruikt wordt voor een AR-applicatie. De camera zou nog te veel stroom ver bruiken, waardoor de accu te snel leegloopt." Zodra AR echter ook op de iPhone toepasbaar wordt, breekt er weer een hele nieuwe fa se aan voor de bedenkers van nieu we toepassingen, zo verwacht Mol. ©www.youtellme.nl Calorieën verbranden in Londen of Edinburgh Staat er een bezoek gepland aan een Britse stad, bijvoorbeeld Lon den, dan is Walkit.com een leuke site om even te bekijken. Je kiest er een stad, geeft aan van waar naar waar je wilt wandelen en de site geeft de route die je het beste kunt lopen. Met extra informatie als hoelang je erover gaat doen, hoeveel calorieën je verbrandt en hoeveel stappen je gaat zetten. www.walkit.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 26