zeeland naz mer festival ind|23 Leesproject moet kinderen helpen Zoekmachine vindt lokale zorgverlener Bel je naar Tillie, dan komt het goed Kf Weinig fouten maken is een sport zee lan dia l E5 I G8 t/m 05 I 09 Festivalhart Middelburg Vanaf 28 aug het bruisend ontmoetingscentrum met concerten, dans, theater, literatuur en talkshows nazomerfestival.nl T 0900 33 000 33 (0,45P/g) dinsdag 18 augustus 2009 Dagbladbezorgers uit het hele land strijden de komende weken om de titel Dagblad bezorger van het Jaar. De Zeeuwse genomineerden zijn Tillie de Reu (72) uit Bres- kens en Bob Walrave (24) uit Goes. O Krantenabonnees uit de bezorgwijken van Tillie en Bob kunnen tot en met 13 september hun stem uitbrengen via www.worddagbladbezorger.nl. Op 21 september is de winnaar bekend. MIDDELBURG - Tachtig Zeeuwse ba sisscholen beginnen in de Week van de Alfabetisering met een pro ject om lezen te bevorderen. De Week van de Alfabetisering duurt van maandag 7 tot en met zondag 13 september. In Zeeland heeft vol gens een schatting van de onder wijsinspectie 25 procent van de ba sisschoolleerlingen onvoldoende leesniveau. In het project kan iedere leerlin gen aangeven wat hij of zij interes sant-waar hij of zij meer over wil weten. Daar zoekt de Zeeuwse Bi bliotheek boeken bij. De kosten die daarmee gemoeid zijn, komen voor rekening van de Rabobank, die het project spon sort. Het project duurt drie jaar. Op de deelnemende scholen wordt vervolgens gewerkt aan woordenschat, achtergrondkennis, leesvaardigheid en leesplezier. Tijdens de Week van de Alfabetise ring vinden diverse activiteiten plaats. In de Middelburgse wijk Dauwen- daele bijvoorbeeld wordt folders uitgedeeld en is er speciale aan dacht voor het meldpunt laaggelet- terdheid bij het wijkondersteu- ningspunt, bij buurtvereniging 't Meandertje, de Voedselbank Wal cheren en de drie basisscholen in de wijk. Q www.weekvandealfabetisering.nl Tillie de Reu (72) uit Bres- kens is de laatste tien jaar niet met vakantie -ge weest. „Er was geen ver vangende bezorger beschikbaar. Nou ja, dacht ik: dan geen vakan tie. De krant gaat voor. Als ik iets doe, dan doe ik het goed." Tillie brengt al 35 jaar kranten rond in Breskens, samen met haar man Rinus (81). Zij is ook een tijd depothoudster voor onder meer de PZC en BN/DeStem geweest, nu is ze dat alleen nog voor De Te legraaf. „Destijds hadden we de verdiensten echt nodig: ik had een gezin met kleine kinderen. Nu kan ik het gewoon niet meer laten. Mensen vragen wel eens: 'waarom stop je er niet mee?' Maar het is een stuk van m'n leven geworden. Ik voel me er gelukkig bij. Dat con tact met de bezorgers op het depot is gezellig en zélfs zo vroeg in de ochtend kom je mensen tegen. De abonnees uit het dorp kennen me allemaal. Tegenwoordig krijgen de mensen de krant niet meer nabe zorgd. Dat vind ik heel erg. Als dat gebeurt, bellen de mensen mij. Ik fiets dan naar het depot en ga als nog een krantje brengen. Daar doe ik gewoon mijn best voor, omdat ik weet dat de mensen er heel blij mee zijn. Ze weten: 'bel je naar Til lie, dan komt het goed'." MIDDELBURG - Wie een zorgverle ner in de buurt zoekt, kan terecht bij www.zoekjezorg.nl. Bezoekers van de website kunnen een plaatsnaam of branche als zoek term invullen, om de benodigde hulpverlener te vinden. Op zoekje- zorg.nl staan in totaal 23.000 hulp verleners in 55 branches. De site is bedacht door twee ver- pleegkundigen uit de Randstad. Mensen gaan steeds meer zoeken naar zorg via internet, maar zijn daar te veel tijd mee kwijt omdat informatie op verschillende websi tes staat, stellen zij. Daarom zijn al le zorgverleners samengebracht. Zorgaanbieders die nog niet ver meld staan, kunnen hun gegevens gratis plaatsen. Bob Walrave uit Goes. foto Ronald den Dekker Elke ochtend om half vijf gaat bij Bob Walrave (24) uit Goes de wekker. Daar voor verdienen alle kran tenbezorgers respect, maar Bob des te meer. „Ik heb vermoeidheidsklachten en concentratieproblemen. Daarom kan ik niet meer studeren. Ik was begonnen aan de pabo, maar het hoge aantal lesuren kon ik niet aan. Ik zocht in oktober 2006 een baantje, om de ziektekosten te kunnen betalen, maar ook om te bewegen én buiten te zijn. Anders voel ik me nóg vermoeider, omdat ik weinig doe. Het bezorgen van de krant is een stok achter de deur om elke morgen toch naar buiten te gaan. Ik kan moeilijk zeggen: vandaag even geen krant." Bob, die kranten bezorgt in en rond de Bergweg in Goes, neemt zijn baan heel serieus. „Ik vind het erg belangrijk om de krant goed te bezorgen. Het is voor mensen een behoorlijke investering. Dan mag je verwachten dat de bezorger z'n uiterste best doet. Ik zie het als een sport om zo weinig mogelijk fouten te maken. In april had ik één klacht. Dat was de enige dit jaar. Ik vind mezelf niet de beste krantenbezorger, dat zou arrogant zijn om te denken. Maar ik ben wel trots op mijn nominatie." Tillie de Reu uit Breskens brengt al 35 jaar de krant rond. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25