zeeland 121 Heimwee aan de kleinste toog Renovatie museum Bruinisse Vlaams gekrakeel over kerncentrale Borssele Naturist Zwinsteden zetten wil Croede behouden toeristische route op SLOOF Vlaming kijkt weemoedig terug op vergane glorie van Baths cafeetje Thuis in... Hypotheken Verzekeringen Pensioenen dinsdag 18 augustus 2009 Land en Scheldezicht in Bath, het cafeetje met de kleinste toog van Zeeland, gaat later dit jaar tegen de vlakte. „Historisch gezien is dat onverantwoord." door Rob Paardekam Hij is er al dertig jaar kind aan huis, dus het was wel even slikken toen hij begin dit jaar hoorde dat café Land en Schelde zicht in Bath definitief zijn deuren sluit. „Het is een tweede thuis voor me geworden", zegt Franki de Beukelaer uit Zandvliet. Echt verrast was de Belg overigens niet. Hij heeft gezien hoe het etablisse ment de laatste jaren achteruit ging. De gloriejaren zijn al lang ver vlogen. „De komst van een buurt huis in Bath heeft er ook geen goed aan gedaan", meent de Vla ming. „En dan kwam de economi sche crisis er ook nog overheen." Na 1 oktober zal er nooit meer bier vloeien in het bekende cafee tje. Kort daarna valt het onder de slopershamer. De nieuwe eigenaar bouwt er een huis. Land en Schel dezicht sterft een stille dood. Uit bater Corné Jacobs wenst er geen woorden aan vuil te maken. Frankie de Beukelaar des te meer. Gezien het rijke verleden van het café vindt hij het historisch gezien haast onverantwoord dat het ge sloopt wordt. Ook al is het pand in middels door en door versleten. De Vlaamse ondernemer - hij heeft in Zandvliet een bakkerijtje annex snoepwinkel - heeft de hele RISICOBEHEEf Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg Tel.: 0118 -615151 www.donrisicobeheer.nl door Piet Kleemans 1980. Eefje aan de bar en Donald achter de toog. geschiedenis in beeld gebracht. Die loopt terug tot het begin van de negentiende eeuw, toen ene Cornelis Griep aantrad als eerste uitbater. Het gaat te ver om al zijn opvolgers op te voeren. Maar om Eefje Blok kunnen we niet heen. Samen met haar echtgenoot, de Engelsman Donald Binks, maakte zij er na de oorlog een goudmijn van. „Dat waren de vette jaren." Eefje en Donald stonden tot 1989 achter de kleine toog. „Een gewel dige tijd", stelt de Vlaming met eni ge weemoed vast. „Alles kon. Kwam je om negen uur 's mor gens aan, kreeg je meteen soep met brood. Het woord 'honger' hoefde maar even te vallen of ze kwamen met bitterballen aanzet ten." Donald Binks overleed in 1989, maar tot op de dag van van daag wordt nog over 'den Engels man' gesproken. „De man heeft in druk gemaakt", aldus De Beuke laer. De Belg zal zijn 'cafeeke' gaan mis sen. „Vooral omdat ik me na al die foto Jaap Wolterbeek jaren beter in mijn vel voel in Zee land als in België", zegt hij. „Dat heeft te maken met het prachtige landschap, maar ook met de men sen." In het café, waar altijd veel Belgen en Brabanders kwamen, zijn volgens De Beukelaer blijven de vriendschappen ontstaan. „En minstens vier huwelijken." De Belg wil de historie van het café nog één keer optekenen in een lo kaal blaadje. Daarna sluit ook hij het boek Land en Scheldezicht. „Met pijn in het hart." bruinisse - De Oudheidkamer in Bruinisse wordt opgeknapt. Het museum, dat is ondergebracht in een oude visserswoning, krijgt on der meer een nieuw klimaatsys teem. Ook pleisterwerk en betim mering worden aangepakt. De renovatie begint al snel. En om de inwoners van Bruinisse de kans te geven de Oudheidkamer nog in oude staat te zien, trakteert de Stichting Brusea - beheerder van Oudheidkamer en Visserijmu seum in Bruinisse - op koffie met bolus. Alle Bruse vrijwilligers - en dan gaat het om iedereen die actief is in verenigingsleven, kerk, biblio theek, brandweer of politiek - zijn uitgenodigd om woensdag 26 au gustus in de Oudheidkamer te ver schijnen. Doel van dit alles: ge woon even bijkletsen en netwer ken, stelt Brusea-voorzitter Theo Ketting. door Wout Bareman terneuzen - De mogelijke bouw van een tweede kerncentrale bij Borssele stuit op weerstand in de Vlaamse grensstreek. De gemeenten Sint Laureins, As senede en Zelzate willen betrok ken worden bij de uitwerking van de plannen. Ze liggen hemels breed ruim veertig kilometer van Borssele verwijderd. De startnotitie Milieueffectrappor- tage (MER) moet ook ter inzage liggen voor de inwoners van Bel gische gemeenten die zo dicht bij Borssele liggen. Maar volgens bur gemeester Annick Willems van Sint-Laureins werden de grensge meenten pas met die MER gecon fronteerd via een bericht in de krant De Standaard. Eerst na con tact met de betrokken Nederland se instanties werd de startnotitie alsnog gemaild. Een andere krant, Het Nieuwsblad, heeft de afgelopen weken de me ning van dc lezers in de grens streek gepeild. Gemiddeld bleek ruim zestig procent tegen de komst van een tweede kerncentra le zo vlak over de grens. In Zelzate heeft de mogelijke komst van een tweede Zeeuwse kerncentrale geleid tot politiek ge krakeel. Schepen Kristof Steve- linck (energie) vindt dat 'zijn' bur gemeester Freddy De Vilder veel te fel heeft gereageerd op het Ne derlandse plan. Volgens Stevelinck was de furieuze reactie van de burgemeester mis plaatst. De burgemeester, aldus de schepen, had de zaak eerst moeten bespreken in het schepencollege. Maar 'het dossier was amper bin nen of hij had al een standpunt in genomen'. Dat 'getuigt van gebrek aan respect voor de gemeente raad'. De schepen verwijt de burgemees ter bangmakerij. „Moderne kern centrales zijn veel veiliger en mi lieuvriendelijker dan de oude cen trales." Overigens bestaan ook in België plannen voor de bouw van een nieuwe, vijfde, kerncentrale in Doel. Die zijn afkomstig van elek triciteitsproducent SPE-Luminus. Het bedrijf lanceerde de plannen nauwelijks een maand voor de be sluitvorming over de sluiting van de oudste centrales in Doel en Ti- hange (in 2015). Greenpeace heeft direct fel gereageerd. croede - Het protest tegen een mogelijke verplaatsing en verklei ning van het naaktstrand bij het Poldertje in Groede neemt toe. Ini tiatiefnemer Alain De Coessemae- ker heeft inmiddels een kleine tweeduizend handtekeningen ver zameld. Het naaktstrand is een zone van 550 meter tussen de paalhoofden 20 en 23. Volgens De Coessemae- ker wil Sluis het naturistenstrand reduceren tot een zone van 160 meter tussen Nieuwe Sluis bij Bres- kens en paalhoofd 20. Volgens hem is het naaktstrand enorm po pulair bij naturisten. Alleen in het Vlaamse Bredene is volgens. De Coessemaeker een zone van drie honderd meter beschikbaar. Het naturistenstrand bij Groede is onderdeel van de kustversterking,, die in september begint tussen Groede en Nieuwvliet. De duinen worden weliswaar zeewaarts ver plaatst, maar er wordt ter plaatse ook zand opgespoten zodat er vol doende strand overblijft, stelde een woordvoerder van de gemeen te Sluis gisteren. knokke-heist - Gezamenlijke, toe ristische promotie brengt de Zwin regio per saldo meer op dan indivi dueel proberen aan de weg te tim meren. Sluis, Knokke-Heist, Dam me, Maldegem en Sint-Laureins presenteerden gistermiddag in het centrum van Knokke de Vrooomm-route, een negentig kilo meter lange route voor (brom)fiet- sen en scooters langs mooie plaat sen in alle deelnemende gemeen ten. De burgemeesters van de Vlaamse plaatsen en wethouder Maria le Roy van Sluis stapten bij wijze van een officiële opening op een Vespa om een stukje van de route te rijden. In Belgisch Lim burg hebben enkele gemeenten de handen ook ineengeslagen en een gelijksoortige route uitgezet. De routekaarten voor Vrooomm zijn vanaf eind deze maand bij Sluise VW-kantoren verkrijgbaar. glazen) bril (montuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23