io achtergrond Heilige oorlog beheerst Kaukasus Scheldeverdieping zonder drempelvrees te gast ERRORISME Bomaanslagen en moordpartijen tegen ongelovige Russen en afvallige moslims dinsdag 18 augustus 2009 door Marc Van Peel, voorzitter van het Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen en Antwerps havenschepen De Antwerpse havenge meenschap roept niet op tot een economi sche oorlog met Neder land, maar eist wel dat er heel snel een doorbraak komt in het dossier van de Scheldeverdieping. En dat wordt uitgevoerd waar de tweede haven van Europa recht op heeft. Ons geduld is duidelijk op. Je merkt.dan ook een collectieve ver ontwaardiging over de houding van Nederland. Het Gemeentelijk Havenbedrijf Antwerpen heeft er tot op heden steeds op vertrouwd dat goed na buurschap en wederzijds vertrou wen het beste vooruitzicht gaf op de verruiming van de vaargeul van de Westerschelde. Maar dat blijkt niet zo te zijn. We kunnen, gezien de economische belangen die voor Antwerpen en Vlaanderen op het spel staan, niet langer geduldig toe kijken en afwachten. Het ontbie den van de Nederlandse ambassa deur door minister-president Kris Peeters is een eerste belangrijke stap. Het is cruciaal dat de Vlaamse en de Belgische regering dit dossier nu niet meer loslaten en de druk op Nederland houden. We hebben met veel interesse de reacties van minister van Verkeer en Water staat Camiel Eurlings en commissa ris van de koningin Karla Peijs ge hoord. Maar na de woorden is het vooral tijd voor daden. We merken overigens dat, ook in Nederland, er heel wat misvattingen bestaan T1 over het dossier van de Wester schelde. Daarom willen we dit graag nog even op een rijtje zetten. Het mag wat sneller Vele mensen vragen zich af waar om het nu plots allemaal zo snel moet gaan. Maar van snelheid kun je in het dossier van de Scheldever- Een containerschip in de Antwerpse haven. foto Ronald den Dekker dieping niet spreken. De vraag tot verdieping dateert al uit 1998. Het verdrag dat de uitdieping regelt werd in 2005 ondertekend. In Vlaanderen ging in 2007 de spade in de grond voor de noodzakelijke baggerwerken. In Nederland, dat volgens de afgesloten verdragen in 2009 klaar moet zijn, gebeurde er nog niks. 2. Wat houdt de verdieping in? De verruiming zorgt ervoor dat ook de grootste containerschepen met voldoende lading vlot en vei lig naar Antwerpen kunnen varen. Met een getij-onafhankelijke diep gang van 13,10 meter. Dit betekent niet dat de hele Westerschelde moet worden uitgebaggerd. Het gaat om een bescheiden program ma waarbij op veertien ondiepe ge deelten enkele voeten worden afge topt. De vaargeul wordt door de verruiming ook niet onveiliger. 3. Meer dan alleen de verdieping Het gaat niet alleen over een vraag van Antwerpen. Vlaanderen is in gegaan op de vraag van Nederland om niet alleen te spreken over de verdieping, maar een langetermijn- visie over de Schelde tot 2030 op te stellen. In een eerste fase werd een Ontwikkelingsschets 2010 bepaald, met daarin de eerste maatregelen die draaign rond veiligheid (Sigma plan in Vlaanderen), toegankelijk heid (verruiming vaargeul) en na tuurlijkheid (aanleg van 600 hecta re estuariene natuur langs de Wes terschelde in Nederland en 1100 hectare in Vlaanderen). 4. Verdieping ook gunstig voor Nederland Je hoort vertellen dat de verdie ping enkel een bonus oplevert voor Antwerpen. Waarom zou Ne derland zich dus haasten? Maar ook Nederland heeft maatschappe lijk baat bij het verruimen van de vaargeul. Dat heeft het Nederlands Centraal Planbureau becijfert, een onafhankelijke bron. Voor Vlaande ren liggen de baten tussen 0,6 en 1,2 miljard euro, voor Nederland tussen 400 en 700 miljoen euro. 5. Crisis versterkt noodzaak ver dieping In economisch mindere tijden wor den de trafieken geconcentreerd op grotere schepen. En juist voor die schepen heeft Antwerpen een diepere Schelde nodig. De huidige toegankelijkheid biedt te weinig mogelijkheden om op deze tenden sen optimaal te kunnen inspelen. 6. Nederland moet rekening hou den met de Raad van State Zowel Vlaanderen als Nederland moet rekening houden met de Raad van State. Maar de Neder landse regering koos in april om het natuurherstel, dat vastligt in het Europese recht en de verdra gen met Vlaanderen, in te vullen via buitendijks natuurherstel langs de Westerschelde. De keuze voor ontpoldering, die in het verdrag staat ingeschreven, werd niet meer gevolgd. En juist deze beslissing van de Nederlandse regering heeft tot de negatieve beslissing van de Raad van State geleid. „Nederland had dit kunnen we ten", zegt zelfs Karla Peijs. Want de commissies Maljers en Nijpels kwamen al tot de conclusie dat dit geen volwaardige maatregelen wa ren. Ook Vlaanderen moet moeilij ke verplichtingen uitvoeren, rond bijvoorbeeld natuurherstel. Tot nu gaf Vlaanderen al 52 miljoen euro 7. Uitstel heeft zware maatschap pelijke kosten De maatschappelijke en economi sche kosten lopen nu al op tot 141 miljoen euro. Per jaar vertraging komt er 70 miljoen euro bij. Daar naast komt ook het imago en de commerciële betrouwbaarheid van Antwerpen onder druk te staan. Uit studies blijkt dat het niet-ver- diepen een concurrentievoordeel voor Rotterdam oplevert. De ver dieping bedreigt de positie van Rot terdam niet, maar laat Antwerpen wel toe om de huidige positie als tweede grootste haven van Europa te bevestigen. 8. Minder schepen, meer vracht wagens Zonder verdieping varen meer schepen naar Rotterdam. Hierdoor verliest Antwerpen niet alleen schepen, maar krijgt er bovendien meer vrachtwagens vanuit Neder land in de plaats. Nu al rijden dage lijks 16.150 Nederlandse vrachtwa gens over de hoofdwegen Antwer pen voorbij, dus zonder de stad of de haven als bestemming. Op jaar basis gaat het minimaal over onge veer 4,5 miljoen Nederlandse vrachtwagens. Door het uitblijven van de verdieping kan worden aan genomen dat deze situatie nog is verergerd. Met negatieve gevolgen op het vlak van veiligheid, conges tie en pollutie. 9. Welke gevolgen voor Vlaande ren? Als de haven van Antwerpen niet de kans krijgt om zijn positie en marktaandeel als tweede haven in Europa te versterken, dreigt Vlaan deren een belangrijke economi sche groeipool te verliezen. De Ant werpse haven is volgens het jong ste rapport van de Nationale Bank goed voor 57 procent van de toege voegde waarde die de Belgische ha vens opleveren. Niet te vergeten dat de haven volgens hetzelfde rap port een totale tewerkstelling in Vlaanderen van ruim 180.000 ar beidsplaatsen biedt. IX&S&m&ÓVXUtZ Zij noemen zichzelf'De ge wapende krijgsmacht van het Emiraat Kaukasus' en 'lamaat Sharia' en zaaien dood en verderf Gisteren was het weer raak. door Carel Coseling Met bomaanslagen en moordpartijen willen moslimextremisten de noordelijke Kauka sus ontdoen van ongelovigen en af valligen. 'Opdat de ware islam ze geviert en de sharia - de islamiti sche wetgeving - er kan worden in gevoerd'. Gisteren ontplofte weer een zware bom. Ditmaal in Naz- ran, de grootste stad van Ingoesetië, een Russische deelrepu bliek die grenst aan het westen van Tsjetsjenië. Een vrachtauto met explosieven boorde zich in een politiebureau. Er vielen ten minste twintig doden en 57 ge wonden. De door Rusland benoemde presi dent Yunus-Bek Yevkurov noem de de aanslag een wraak van de mi litanten vanwege het steeds harde re beleid van de autoriteiten. „Ze willen ons land destabiliseren en paniek zaaien", aldus het staats hoofd, dat in juni een aanslag op zijn konvooi ternauwernood over leefde. Na in Moskou te zijn ver pleegd, keerde hij vorige week te rug naar Ingoesetië. De laatste maanden gaat er geen dag voorbij of er wordt in Dage stan (ten oosten van Tsjetsjenië), Tsjetsjenië of Ingoesetië een aan slag gepleegd. Doelwit zijn vrijwel altijd overheidsfunctionarissen, sol daten of politiemensen. Bij de ac ties zijn dit jaar al tientallen doden en nog veel meer gewonden geval len, cijfers die de autoriteiten ge heim proberen te houden. Hoe veel moedjahidien (islamitische strijders) er actief zijn voor het Emiraat Kaukasus of Jamaat Sharia is onduidelijk. Waarschijnlijk gaat het om duizenden strijders, een aantal dat nog altijd stijgt. Nog niet zo heel lang geleden stre den de gematigde moslims in de regio voor een onafhankelijk Een zelfmoordaanslag bij een politiebureau in Ingoesetië kostte gisteren twintig mensen het leven. foto Musa Sadulayev/AP Tsjetsjenië. Die droom is door kei hard optreden van het Russische leger en Russische veiligheidsdien sten, daarbij geholpen door lokale milities, om zeep geholpen. Eerder dit jaar verklaarde de Russische president Dmitry Medvedev de strijd in Tsjetsjenië voor beëin digd. Het is aan president Ramzan Kadyrov en zijn privéleger, de Ka- dyrovtsy, om de zaak nu onder controle te houden. Gevolg is dat het geweld zich nu voornamelijk in de buurlanden van Tsjetsjenië afspeelt. Boven dien is de strijd verhard. De gematigde strijders zijn meer en meer vervangen door uit het buitenland afkomstige wahabis- ten: orthodoxe, extremistische moslims die de islam ook gewa penderhand willen verspreiden. Hun doelwit zijn niet alleen de on gelovigen (de Russen) en afvalli gen (moslims die met de Russen samenwerken), maar ook de gema tigde geloofsgenoten omdat die de 'pure islam' niet zouden vertegen woordigen. In Tsjetsjenië controleren de mili tanten enkele bergdorpen. Van daaruit plegen zij acties in het klei ne, dichtbevolkte Ingoesetië, waar bij de mensenmassa's en de goede wegen hen helpen snel 'te verdwij nen'. In Dagestan lopen de acties van de militanten minder in de ga ten. Het gebied is veel groter dan Ingoesetië, bovendien is de bevol king diep religieus. Desondanks winnen de wahabisten hier snel terrein onder de jeugd, die genoeg heeft van de Russische onderdruk king en de corruptie. Hoe ideologisch De gewapende krijgsmacht van het Emiraat Kau kasus en lamaat Sharia zijn, blijkt wel uit het optreden tegen borde len en verkopers en handelaren van alcohol en drugs. Ze worden zonder pardon gedood als zij hun activiteiten niet opgeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10