5 Even koekeloeren aan 'de overkant' Rondje met het pontje maandag 17 augustus 2009 de Nieuwe Kerk (links) en de koorkerk (rechts). foto Ruben Oreel door Raymond de Frel Fietsen door de Westerschel- detunnel is ten strengste ver boden, maar dat betekent in de zomermaanden zeker niet dat het water tussen de Zeeuwse deel gebieden een onoverkomelijke bar rière vormt. Diverse pontjes door kruisen de provincie, zodat u een voudig eens aan 'de overkant' kunt fietsen. Ooit telde Zeeland meer dan hon derd verschillende pontjes. Voor de Zeeuwen vormden die veer diensten vaak de enige verbin dingsschakel tussen het eigen ei land en de rest van de wereld. De meeste veerdiensten zijn inmid dels geschrapt. Ze zijn overbodig dankzij een stel sel van dammen, bruggen en tun nels die de eilanden ontsluiten. Toch zijn er nog pontjes in de vaart, speciaal om fietsers en voet gangers naar de overkant te lood sen. De veerboten overbruggen - deels via historische trajecten - de Oos- terschelde, de Westerschelde, het Veerse Meer en het Volkerak. Een aantal Zeeuwse pontjes da teert uit het begin van de twintig ste eeuw. Ze deden in die periode al dienst als veerboot of vracht schip. Handig bij het plannen van een overtocht is 'De Almanak van de Zeeuwse pontjes'. Dat boekje én tal van bijbehoren de fietsroutekaarten zijn verkrijg baar bij de Zeeuwse VW-winkels. www.rondjepontje.nl VOORUIT DINSDAG 18 AUGUSTUS Renesse Bezoek aan wandeltuin Hof Vasthi, vertrek bij Jacobus- kerk, 19.00 uur. Vrouwenpolder Wandeling door duingebied Oranjezon met duinen, struwelen en bos. Koningin Emmaweg 24, 19.00 uur. Veere Historische markt met streekproducten, schapen sche ren en Zeeuwse klederdracht, 10.00-17.00 uur. Biervliet Historische rondleiding met bezoek aan de maquette van Biervliet, de hervormde kerk, de korenmolen, ves tingwerken, zeesluis, roomskatholieke kerk en het mo nument van Willem Beukelszn. Oude Stad 16, 14.00 uur. Kamperland Fietstocht langs historische punten op Noord-Beve land. Opgeven kan bij het VW-kantoor in Kamper land, vanaf 13.30 uur. Ritthem Rondleiding in en rond fort Rammekens, 19.00 uur. Middelburg Puzzeltocht waarbij het maken van kaas centraal staat, Kaasboerderij Schellach, Prooyenseweg 26, 19.00 uur. Middelburg Stichting Welzijn Middelburg geeft een workshop jeu de boules. Jeu de boulesbaan naast het Palet, 19.30 uur. In de zomermaanden is het mogelijk om te '€eilandhoppen'door de provincie. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81