Berlijn geeft curryworst eigen 61 buitenland Taliban dreigen kiezers te doden Junta van Birma 'Belgische rechter vonniste op bestelling' Tientallen doden bij brand bruiloft Koeweit VRIJLATING Bezoek senator Webb maakt weg Ondernemer door onze correspondent Oene van der Wal berlijn - Welke curryworst past bij uw persoonlijkheid? Klassiek of exotisch, citroenig of gewoon scherp? Wie het echt wil weten, kan zich laten testen in het afgelo pen zaterdag geopende Deutsches Currywurst Museum in Berlijn. Al les is daar gedaan voor de ware cur- ryworstbeleving. Grote namaak- druppels roodbruine saus hangen aan het plafond, centraal staat een bank die oogt als een opengesne den kalfsworst, ketchupflessen doen dienst als koptelefoons. Speels, strak design. Heel anders dan de vaak ranzige tentjes waar curryworst verkocht wordt. Vlees fabrikanten betaalden mee. Het museum toont de complete we reld van de curryworst: van krui den, plastic vorkjes en kartonnen bordjes tot de uiteenlopende ver koopstalletjes en de representatie, in de populaire cultuur. Recept van Duitse lekkernij die zelfs cultstatus kreeg is nooit prijsgegeven De oprichters van de vijf miljoen euro kostende attractie vlakbij Checkpoint Charlie dichten de lek kernij een cultstatus toe. „Curry worst is niet alleen een levensmid del voor de arbeider in de snack bar, het speelt een belangrijke rol in de maatschappij en is het culi naire symbool van de stad", stelt museummanager Birgit Breloh. Jaarlijks worden in Duitsland 800 miljoen curryworsten verorberd, waarvan 70 miljoen in Berlijn. De curryworst ontstond in het ver woeste Berlijn van na de Tweede Wereldoorlog. In september 1949 bereidde de West-Berlijnse snack barhoudster Herta Heuwer de cur ryworst voor het eerst, al claimt Hamburg dat in die stad iemand eerder was. Uwe Timm schreef daarover in 2005 de roman De ont dekking van de curryworst. Met in grediënten die ze van Britse mili- maandag 17 augustus 2009 brussel - Rechters die onder één hoedje spelen met advocaten en vonnissen op bestelling afleveren. Het is grondig mis bij justitie in België. Voor de baas van de federa le gerechtelijke politie, Glenn Au- denaert, is de maat vol. Hij diende een klacht in bij minister Stefaan de Clerck van justitie tegen één van de hoogste rechters. De be windsman laat nu onderzoek doen naar mogelijke corruptie bij de Brusselse rechtelijke macht. De zaak draait rond Francine de Tandt, voorzitter van de Brusselse rechtbank van koophandel. Zij kwam vorig jaar in opspraak toen zij de verkoop van Fortisbank aan het Franse BNP Paribas goedkeur de. De Tandt kreeg het verwijt dat zij niet objectief was en aan het handje van de regering liep. De aandeelhouders, die vonden dat zij waren benadeeld (ze moch ten zich niet uitspreken over de volgens hen ongunstige deal tus sen bank en regering) kregen in hoger beroep gelijk. De zaak leid de tot de val van de regering toen bleek dat medewerkers van toen malig premier Leterme en minis ter Vandeurzen (Justitie) voorken nis droegen over de voor de rege ring ongunstige uitspraak en poog den het vonnis om te buigen. De Tandt speelt volgens Aude- naert onder één hoedje met raads lieden, onder wie de advocaat van de regering in de zaak-Fortis. De zaak kwam vijf jaar geleden aan het licht na huiszoeking bij advo caat Robert Peeters. Die werd door zijn ex-zakenpartner beticht van fraude. Op de pc van Peeters stond een compleet vonnis dat De Tandt nog moest vellen. Volgens Aude- naert kaartte hij die zaak aan bij Justitie, maar bleef actie uit. Ster ker nog: De Tandt promoveerde van ondervoorzitter tot voorzitter van de Kamer van Koophandel. Ook andere advocaten viel het op dat sommige confraters vaak hun zaak wonnen bij De Tandt en an dere topmagistraten. Vorige week was voor Audenaert de maat vol. Om te voorkomen dat de zaak in de doofpot gestopt zou worden, stapte hij naar de minister De Clerk. De laatste is sinds zijn aan treden begin dit jaar geconfron teerd met gaten in de wet waar door zware misdadigers vrijgelaten moesten worden en een reeks spectaculaire ontsnappingen. Volgens De Tandt en Peeters heeft Peeters in rechtszaken vrienden van Audenaert veel zwart geld af handig gemaakt en gaat het om een afrekening. —hrmiwmiimiulftumhiiiiiilllimlbi lllllllll«mbbsmmk VERKIEZINGEN Dreigement in zuidelijke pro vincie Kandahar. Bevolking gewaarschuwd ook geen stembureaus thuis te la ten inrichten. Ontploffing met zeven doden en veel gewonden bij ingang Navo-hoofdkwartier. kandahar - De Taliban dreigen stembureaus in de zuidelijke pro vincie Kandahar aan te vallen. In Afghanistan worden komende donderdag presidentsverkiezingen gehouden. In de provincie waren zaterdag avond pamfletten op moskeemu ren geplakt, waarin wordt ge dreigd met 'nieuwe tactieken' om het stemmen tegen te gaan. „Jullie zouden niet aan de verkiezingen moeten deelnemen en niet naar de stembureaus moeten gaan, om dat daar allicht functionarissen zijn die mogelijk worden aangeval len", aldus de tekst. Het pamflet was ondertekend door Ghulam Haidar, de Talibancommandant voor Kandahar. De bevolking wordt verder gewaarschuwd geen stembureaus te laten inrichten op eigen erf of grond. Gistermorgen werd een winkel in Kandahar door een raket getrof fen. Twee kinderen raakten daarbij gewond. Zaterdag kwamen bij een explosie van een autobom in de Afghaanse hoofdstad Kabul zeker zeven mensen om het leven en raakten er 91 gewond. De ontploffing deed zich voor bij de ingang van het Navo-hoofd- kwartier. Een Nederlandse militair raakte bij de bomaanslag lichtge wond. Hij werd naar een Frans mi litair hospitaal overgebracht voor behandeling. In de nacht van zaterdag op zon dag zijn dertig opstandelingen ge dood in de provincie Khost tijdens een militaire operatie. Jim Webb spreekt met Aung San Suu Kyi John Yettaw Omdat John Yettaw allesbehalve gezond is, vond de junta van Bir ma dat zij de Amerikaan kon la ten gaan. Yettaw bezorgde Aung San Suu Kyi met een bezoek an derhalfjaar huisarrest. Cisteren kreeg zijn landgenoot senator Webb hem vrij. bangkok - Meer dan tien jaar had den de hoogste Amerikaanse poli tici geen contacten met het regime van Birma. Het gevoel iets te moe ten doen aan het lot van de zieke John Yettaw (53) heeft daar veran dering in gebracht. w6ggn6r nleuwsmedla koeweit - Het dodental door de brand op een trouwerij in Koeweit gisterochtend is opgelopen tot ze ker 44. Volgens Koeweitse media zijn alle slachtoffers vrouwen. Het pan-Arabische tv-station al-Ja- zeera meldde dat de doden 'voor al' vrouwen en kinderen zijn. Bij de brand raakten zeker 76 mensen gewond. Het vuur ontstond in een bomvolle tent voor vrouwen. Familieleden en ramptoeristen hin derden het reddingswerk. De brand woedde in het district Jahra vlakbij de hoofdstad Koeweit. De meeste slachtoffers vielen doordat de aanwezigen in paniek op de vlucht sloegen. Volgens het Koe weitse persbureau Kuna is de brand mogelijk ontstaan door kaar sen. De tent zou geen nooduitgan gen hebben gehad en van zeer brandbaar katoen zijn gemaakt. In het islamitische Koeweit vieren vrouwen en kinderen bruiloften meestal gescheiden van de man nen. Vaak worden trouwerijen ge houden in tenten. Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op met: Accountmanager Zeeland Marcel Schreur T (0118) 43 40 88 E deondernemer@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6