zeeland ii dan ordinair frikadellen proppen Vliegeraars vrezen voor toekomst van hun hobby Kennismaken met het rijke boerenleven Drukbezocht Bernardusfeest levert 2000 euro op maandag 17 augustus 2009 Z 'Vanwege de late vakanties hebben we overwogen de feesten te 'Een echte Zuiddorpenaar word ik nooit. Ik blijf toch die Axelaar, die verschuiven. Maar ja, met alluf oagst doe je dat niet.Haraid verstraeten getrouwd is met die dochter van die en die.Axeiaar Paui de Munter door Frank Gijsel Goed vliegerweer en veel animo van deelnemers zorgden er zaterdag en zondag voor dat veel bijzondere vliegers boven het strand van Cad- zand - Bad bij strandpaviljoen Ca- ricole te bewonderen waren. Onder de deelnemers enkele gespe cialiseerde leden van de vlieger club Tako Kichi uit Noord-Hol land. Kas Hom is bezeten van zijn hob by. „Die lange reis naar Zeeland heb ik er graag voor over. Wat me opvalt is de gemoedelijkheid hier. Het is allemaal niet zo gehaast en de mensen op het strand werken graag mee. Je hoort nooit gemop per. Dat is wel bijzonder." Zijn col lega Tonnie Hannink is gespeciali seerd in het bouwen van histori sche vliegers. Hij laat met enige moeite een zogenaamde Cody op, een vlieger, genoemd naar de Ame rikaanse cowboy Cody. Die maak te voor de Engelse marine grote vliegers, die tot in de Tweede We reldoorlog werden gebruikt om bo ven Londen de Duitse vliegtuigen af te schrikken. Beide fervente vliegeraars zien de toekomst overigens somber in. „Dit is helaas een uitstervende hobby. De jeugd heeft nu de com puter en doet nog erg weinig aan handenarbeid. Jammer, want dit is echt genieten." Verlichte vliegers gaven het festijn zaterdagavond een extra cachet. Zondag kon de jeugd vliegers ver ven. Die lieten ze rond vier uur op. In Cadzand-Bad gingen de kleurrijkste vliegers de lucht in. foto Wim Kooyman door Wout Bareman De jeugd van Zuiddorpe domineerde zaterdag middag de tweeënder tigste Boekweitfeesten. Een handvol kinderen streed op het podium op het Dorpsplein ver beten om de titel Quitar Hero (gi taarspelen met behulp van een computer) en verschillende kinde ren schoven ook aan bij het jaar lijkse 'vreetspektakel' frikadellen eten. Die wedstrijd vormt welis waar maar een klein onderdeel van het tweedaagse dorpsfeest, hij trok wel heel veel belangstelling. De wedstrijd, georganiseerd door carnavalsvereniging de Pott'nstam- pers, telde dit jaar elf deelnemers, in leeftijd variërend van 7 tot 29 jaar. Onder hen twee Vlamingen, van wie Frederick uit Gentbrugge (25) de dere prijs in de wacht sleep te. De veertieneneenhalve frikadel die hij naar binnen propte, leverde hem een strijkijzer op. Florian Boekhorst (25) uit Zuiddor pe werd nipt verslagen door zijn dorpsgenoot Guido de Maar (20), die zeventieneneenhalve frikadel verorberde. Van Florian Boekhorst horen we binnenkort meer. Hij is van plan deel te nemen aan de Nederlandse kampioensschappen. Guidi de Maar over zijn voorbereiding op de wedstrijd: „Ach, eerlijk gezegd heb ik me helemaal niet voorbe reid. Ik heb voor de wedstrijd zelfs nog een tosti gegeten." Het geheim: „Gewoon door blij ven eten!" Volgend jaar overweegt het Boek- weitcomité overigens het Neder lands record aan te vallen. Het staat op 27 frikadellen. De zevenja rige Tommy, de jongste, viel bui ten de prijzen. Hij hield het na drie frikadellen voor gezien. De Boekweitfeesten hebben een historische achtergrond. Ze wor den steevast gehouden op 'alluf oagst', het moment waarop de boe ren het oogsten even stil legden om de zinnen te verzetten. Secretaris Haraid Verstraeten van het comité: „Daarom hebben we besloten niet te schuiven met de datum. We hebben het wél even overwogen met het oog op de late vakantie, maar uiteindelijk hech ten we toch teveel aan de vaste da tum, het derde weekend van au gustus." In tegenstelling tot andere evene menten in de regio kampt het Boekweitcomité niet met een ge brek aan vrijwilligers. Verstraeten: „We hebben er een kleine dertig en die heb je voor zo'n feest echt nodig. Dat we voldoende vrijwilli gers hebben, is vooral te danken aan de aanvoer vanuit de Jeugd raad op het dorp. Die is sinds jaar en dag enorm actief. Worden die mensen wat ouder, dan stappen ze over naar ons." Het organiseren van de Boekweit feesten bezorgt menig comitélid een kick. Verstraeten, sinds 2002 secretaris: „Het is prachtig om het hele dorp in beweging te zien. Vol le terrassen, vrolijke gezichten. Het bevordert bovendien de saamho righeid onder de bevolking." Saam horigheid? Axelaar Paul de Munter (53) tovert een minzaam lachje vanonder z'n pet. „Allemaal mooie woorden, maar ik woon dertig jaar op het dorp en ik verze ker je: een echte Zuiddorpenaar word ik nooit. Ik blijf toch die Axe laar, die getrouwd is met die doch ter van die en die." Hij omschrijft de Zuiddorpenaar als 'een beetje stug, maar wel heel eerlijk'. De Hoofdweg-Noord was zaterdag één grote rommelmarkt. De één verkocht z'n oude boeken, een klein vetje probeerde z'n speel goed aan de man te brengen. Z'n vader, met kritische blik: „Maar dan moet je wel de aandacht van de mensen trekken en niet zo stil letjes bij die troep blijven zitten." Waarop het ventje met zachte stem: „Hallo, hallo. Spulletjes te koop." Niemand die het hoorde. De zaterdagavond stond in het te ken van veertig jaar Woodstock. Dresscode: flower-power. Zo kon het gebeuren, dat secretaris Haraid in kleurige kleding met haarband het podium betrad en zich presen teerde als dj Haraid en een oudere dorpsbewoner z'n eeuwige klom pen voor kale slippers had ver ruild. Zowel zaterdag als zondag trokken de Boekweitfeesten, met vele tientallen kraampjes en attrac ties, duizenden belangstellenden. 'Het is voor ons als comité een enorme kick om het hele dorp in beweging te zien.' foto Wim Kooyman door Frank Gijsel OOSTBURG - Nostalgie en folklore voerden zaterdag tijdens de boe- renmarkt in Oostburg de boven toon. Ondanks het mooie strand weer kwamen honderden toe schouwers kennismaken met het rijke boerenleven. De dorsmachine uit 1895 van Adrie Buijze uit Groede trok de volle aandacht. Tot 1920 was de machine in gebruik in de streek. Paarden zorgden voor de aandrij ving. Het exemplaar dat Buyze 'showde' werd aangedreven door de kracht van een tractor van het merk Mc Cormick van vlak na de Tweede Wereldoorlog. „Acht jaar geleden ontdekte ik dit vervallen exemplaar in een schuurtje en ik heb het meteen gekocht en opge knapt." Een groep jongeren Life) vroeg tijdens de markt aandacht voor hun plan om volgend jaar vrijwilligerswerk te doen in Afri ka. Volgens Arjan van Luik is de club momenteel hard bezig met het voorbereiden van de reis. „We hebben ons ingeschreven voor een project in Kiwangala, Oeganda. Daar is veel geld voor nodig en dat proberen we bijeen te krijgen met diverse acties." Zo konden kinde ren voor het goede doel ritjes ma ken op een paard of boerenkar. KLOOSTERZANDE - De Stichting KIK is tevreden. Het tweede Ber nardusfeest rond het historische Hof te Zandekerkje trok zaterdag honderden belangstellenden. Er waren attracties voor de jeugd en de kraampjes werden bezet door mensen die oude ambachten de monstreerden. The Canadian Scot tish of Holland en Free Country Dancers traden op en het slotcon- cert werd verzorgd door Termenie- ke. Het publiek had ook belangstel ling voor de demonstratie paardrij den met Vlaamse paarden en de kunstjes van de berijders. De net to opbrengst van het festijn en de loterij gaan volledig naar de restau ratie van de oude kloostermuur die rond het kerkje door de Cister ciënzers is gebouwd. De netto-op brengst van 2015,15 euro gaat naar de restauratie van de kermuur. Kinderen konden zich onder meer laten voorttrekken op een matje door stevige knollen. foto Wim Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67